Skocz do zawartości
Krzysiek

wapno budowlane na pole???

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio odwiedziłem ODR w poszukiwaniu dotacji do wapna rolniczego(cos jest) ale okazało się ze warunki do spełnienia są nieprzystępne. ale gosc powiedział mi zebym sobie zamiast rolniczego nasypał na pole budowlanego mowił ze 200kg/hna wystarczy...wlasnie niewiem czy to byl zart z jego strony czy mowił powaznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też o tym słyszałem i o dawce 300kg/ha.może to jest jakieś rozwiązanie ale na krótką metę i raczej zamiast odkwaszać i wzbogacić glebę w wapń, magnez to będzie palić i rozkładać próchnicę.tylko na ciężkiej ziemi można by tego spróbować od IIIb w dół nie radzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje od wielu lat i jest ok ale u mnie cieżkie gleby najgorsze to 4 klasa i glina blisko tylko trzeba siać jak nie ma wiatru czyli w nocy a najlepiej jak jest mrzawaka to się nie kurzy ja sieje RCW i zaczepiam go na górny zaczep w ciągniku 360 sieje na 4 szosowaej i na małym gazie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko u mnie jest najgorsza 3b wiekszosc to 2b nawet 1 jest.tak wiec mozna siac?sprobuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można siac i budowlane ale jest jeden problem iż szybko działa i krótko co za tym idzie lepsze jest rolnicze o mniejszej zawartości wapna u nas furore robi wapno granulowane 80% wapna ale cena zwala z nóg 440zł tona trocze słono tyle żę nie przewala się ton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
można siac i budowlane ale jest jeden problem iż szybko działa i krótko co za tym idzie lepsze jest rolnicze o mniejszej zawartości wapna u nas furore robi wapno granulowane 80% wapna ale cena zwala z nóg 440zł tona trocze słono tyle żę nie przewala się ton

To może lepiej stosować nawozy z zwiększona zawartością Ca np. superfosfaty lub can 27(jak się nie mylę). Coprawda nie zmieni to pH jak prawdziwe wapno ale przynajmniej się nie pogłębia zakwaszenie gleby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje budowlane w dawce 300 kg /ha i wg mnie na polach wziętych w uprawe jest zaletą że szybko działa

 

Znajomy kupował po 50 zł za tone z transportem z pod kielc wapno z ok 30 Ca i 17 Mg luzem oczywiście było to wapno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Piootr

 

Jestem cikawy jak w c 360 zapinasz rozsiewacz na górny zaczep to WOM na co zakładasz??

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie bo ja mam rozsiewacz napędzany hdraulicznie a taśma jest od koła jezdnego napędzana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam słyszeliście o takim wapnie kturego sie daje 250 kg/ha?? Podobno to jest jakiś granulat, warto to stosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to wapno o którym ja pisze jest z cukrowni? Opłaca sie to siać na pole? Sory ale niejestem za bystry w tych sprawach (chodzi mi o składniki w nawozach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno cukrownicze - oprócz wapna zawiera jeszcze sporą dawkę pozostałości organicznych. Jeśli chodzi o stosowanie tego wapna to są z tym dość poważne problemy (chociaż zależy może od cukrowni) łatwo się zbryla lub maże.

Większość upraw wynosi z plonem (głównym i bocznym) ok. 70-100 kg Ca + Mg. Chcąc to tylko uzupełnić dodatkami wapnowymi do NPK to się nie uda.

Natomiast polecam wapienie świętokrzyskie. Chociaż objętościowo jest tego dużo, to ładnie reagują z glebą i dają spodziewany efekt. [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może wiecie jak kształtują się ceny dolomitów w polsce np nordkalk czy inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrółce do tematu wapna budowlanego.Coś tu się nie trzyma kupy ,wapno rolnicze palone tlenkowe ma ok 70 proc Ca i stosuje się je w ilości 3t ,a budowlane nie może miec więcej jak 100 proc Ca ,więcdlaczego niby 10 razy mnijsza dawka, tym bardziej że wapno rolnicze palone jest odpadem przt produkcji budowlanego, różni się jedynie granulacją.Podejrzewam że to zwykły mit coś jak płyta kompaktowa na fotoradar.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje 300- 400 kg budowlanego i nie narżekam problem jest tylko z pogodą musi nie być wiatru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100% wapno budowlane działa niszcząco na strukturę i składniki gleby - paląc szczątki organiczne. Żeby to uzmysłowić warto przypomnieć, że na lekkie piaski tylko i wyłącznie można stosować dolomity, natomiast wapno rolnicze na ciężkie zwięzłe gleby o dużej pojemności sorbcyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam słyszeliście o takim wapnie kturego sie daje 250 kg/ha?? Podobno to jest jakiś granulat, warto to stosować?

jest takie wapno u nas go w tym roku gość sprowadził w big-bagach po 500kg granulat o min zawatrości wapna 80% siać można zwykłym lejkiem a co do wapna budowlanego to zawiera 90% ca jak dotąd nikomu się nie udało osiągnąć 100% wapna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca to czysty metal wapń W technice rolniczej stosuje sie jego związki węglany lub tlenki ,jeśli napisałem wcześniej o 100% to tylko po to aby uzmysłowic paradoks myślenia że dawka wapna budowlanego 10 razy mniejszą jak rolnicze tlenkowe palone zastąpimy je uzyskując ten sam efekt .Wapno budowlane jest odsiwem o dużo mniejszej granulacji niz rolnicze ,a nie rózni się niczym gdyz jest wypalane z tego samego surowca.Wapno rolnicze palone można równiez uzyć po zgaszeniu w tech. budowlanej tylko ze wzg. na większą granulacje występuje nibezpieczenstwo odpryskow np. w tynku.Min. domieszka niedopalonego kamienia wyst. w wapnie rol.palonym nie robi jakiś szczegolnych róznic w obu rodzajach wapna.Straty występujące podczas wysiewu wapna budowlanego(wiatr) raczej przemawiają na niekorzyść jego stosowania a napewno już różnice cenowe.A tak naprawę to polecał bym stosowanie dolomitów np.z ok. Siewierza gdyż w nawozie tym oprócz zw. wapnia jest Mg oraz domieszka róznych innych minerałów częso potrzebnym roślina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...