Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko jaką odmianę łubinu byście polecili do siewuna wiosnę , żeby była później na poplon i może dla inwentarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do wąskolistnego słodkiego Zeusa, ale znam go tylko z teorii, dobry na poplon (dużo zielonej masy), podobno szybko dojrzewa i siejesz go w poplonie jeszcze tego samego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sieje lubiny waskolistne. Mam odmiane sonet. Jest to wczesnodojrzewajaca roslina i idealnie nadaje sie na pasze. Jezeli masz zamiar przyorac go na poplon to mozesz posiac odmiane Polonez jest to odmiana podobna do Soneta ale troche ma wiecej masy i dluzej zielona pozostaje. I jesli chcesz miec duzo masy to trzeba wysiac ok. 250 kg nasion na ha. I siej go wszystkimi redlicami w odstepach ok 11 cm. Ja mialem posiane zgodnie z zaleceniami co 2 redlice i to bylo za szeroko i pozniej mialy miejsce do rosniecia chwasty. Odmiany te zabardzo sie nie krzewial ale za to jesli chcesz zebrac je na nasiona to maja dobra zalete ze nie pekaja. W okolicy lepek mial bialy lubin ale on mu sie osypal zanim zdazyl go zebrac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pare pytań co do łubinu:

1.Czy łubin młóci sie razem ze zbożem??

2.Czy trzeba stosować specjalistyczne opryski??

3.Jaki najlepszy łubin na pasze??

4.Jak jest cena łubinu(za 100kg czy tam jak)??

5.Czy łubin można siać Poznaniakiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Termin się pokrya ze zbożami

2. Od chwastó najlepiej opryskać zaraz po siewie

3. Obowiązkowo słodki !! Zależy na co będzie (kiszonka czy omłot) wtedy nalerzało by dobrać odpowiednio odmiane.

4. Łubin wąskolistny 1,20 zł/kg (na troszke jepsze ziemie)

Łubin żułty około 3 zł/kg (na słabe ziemie)

5. Można (sąsiad siał)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku spóbuję wysiać łubin żółty na nasiona do skarmiania zamiast soji dla trzody chlewnej. Zakupiłem w centrali nasiennej odmianę Mister po 4zł za kilogram nie zaprawiany ma niby plonować na poziomie ok 3,5t/ha. Wsieje narazie 2 ha po 150 kg i zobaczęco będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy opłaciło by sie siać łubin na poplon?

posiałem pszenżyto na poplon ii nie wiem czy był to dobry wybór.

Jaki najlepiej zasiać aby szybko pokrył teren przed zimą planuje siać pod koniec września bo wcześniej się nie wyrobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorczyca odpada niestety. Wiem dobra jest ale sadze kapuste i brokuł więc rośliny z rodziny krzyżowych odpadają. Myślałem, że łubin będzie dobrym rozwiązaniem ale nie wiem ile wyniósł by zasiew na 1 hektar.

Siałem pszenżyto rozsiewaczem wcale tak źle nie wychodzi prawie jak poznaniakiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łubuin droga sprawa 2-4 zlote kilogram w centrali od rolnika 0,7-1,5 zł.a

wysiew na ha to 150-160 ale jeżeli chcesz na masę zieloną to trzeba dołożyć jeszcze z 50 kgkilogramów w zależności od odmiany.

Wysiew późny więc musi być to odmian termoneutralna i zielonkowa

z łubinu żółtego może być odmiana Parys

z łubinu wąskolistnego Karo - ten nawet jest polecany jako poplon według moich danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym posiał na wiosnę tą odmiane karo to czy zdążyłbym ją zebrać i jeszcze posiać. Jaka wydajność jest tej odmiany. potrzebuje obsiac poplon na okolo 10 hektarach. Czy z jendego hektara zabrałbym nasiona na to??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby posiać na wiosnę i szybko zebrać to trzeba siać inne odmiany (nasienno-zielonkowe lub nasienne) wczesne, szybko rosnące i nie samo kończące /potrzebna będzie desykacjia glifosatem/ np. odmianę Zeus plon z ha to 2-4 tony,Boruta samokńcząca.

Mam plik worlda z odmianami i krótką charakterystyką daj e-maila to ci prześlę to będziesz mógł coś z tego wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...