Skocz do zawartości
pawlak12345

Zalety i wady stosowania RSM

Rekomendowane odpowiedzi

Czy któryś z obecnych na forum stosuje to zasilanie roślin w azot.

Ja od ok 6 lat stosuję tą formę nawożenia i stwierdzam że efektywność wykorzystania azotu zawartego w RSM-ie jest znacznie większa niż ze stałej formy nawozu , pozatym dokładność wykonania nawożenia i szybkość jego działania . Do wad jego stosowania można zaliczyć koszt końcówek rozlewowych jak też obserwowanie przebiegu pogody (najlepiej przed spodziewanym deszczem i nigdy na mokre rośliny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej ja sie ciągle przymierzam do zastosowania tej formy nawożenia a ty masz dysze czy węże rozlewowe opłaca sieto stosować na belce 9m? i jak to mieszasz z wodą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM-u chyba sie nie miesza z woda, bynajmniej ja tak wnioskuje.W ubiegłym roku pryskałem i miałem specjalne węże rozlewowe montaz to sie na polu odbył nawet ferdka nie gasiłem ale mialem 17m belke. Poza tym ten zabieg bynajmniej mi sie nawet opłacil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

center, ale 100 litrów to około 22 kg N na ha - po co dawać tak mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co ty tego 32 chyba jest więcej bo po wadze się to liczy a nie po objętości 100litrów to jest wiecej jak 32 rsm jest cięższy od wody ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mowiłem o rsm28, ale masz racje, pomyliłem się w liczeniu, przelicznik jest 1,3 do 1, co daje okolo 36 kg N - to też chyba trochę mało, zwłaszcza na początek. Wracając jednak do sprawy, to RSM dobrze się miesza z wodą, tylko najpierw daj wode a potem nawóz. Jeżeli ktoś lubi ryzyko to mozna też sprobować pryskać RSM z IPU na wiosne(bardzo wczesną wiosnę) - w pierwszej chwili można się przestraszyć , bo tak to może wygladać jakby wszystko wypaliło, ale potem zboże ma takiego powera, że łeb urywa. A jednoliścienne są bez szans. Wiem z doświadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe dobre:D no ja ciągle sierpzymierzam do zastosowania tego ale ja na start daje saletrzak bardzo wcześnie w zbozach zawsze tak robie a mysle na puźniejsze fazy stosować RSM. Mam belke 9m składaną w X troszke dziwnie te węze bendą sie składać ... poatym nie wiem czy na taką mała belke opłaca sięzałożyć te węze.... u mnie 2 dawka by nie więcej wyglądała jak 100-120litrów RSM więc musi być zmieszany z wodą bo jak wypryskać to... czy rozlać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby RSM pociągnął opryskiwaczem bezpośrednio przed siewem np zboża jarego dało by to jakiś efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rsm u nas stosują niektórzy prawie na wszystko ja stosowałem na burak cukrowy i na zboża nie stosyję zadnych węży tylko końcówki do rsm w zboże jak sie jedzie to tylko dobry wiatr i całą zawartość z liści strząśnie zero opażeń a efekt rośnie w oczach na buraku cukrowym czasem zrobi niewielkie plamki wynik poparzenia ale nie ma to wpływu na plon ja stosuję 30 % RSm mieszać z wodą niema sęsu gdyż można zaszkodzić bo czysty rsm doskonale splywa z liści a rozcieńczony to kto wie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed agregatem uprawowym podobno jest świetny efekt na jare oprysk:D polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie, najlepiej kupić RSM w małopolskim (okolice Krakowa) i jak się to cenowo przedstawia ?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to RSMu nie powinno sie rożcieńczać woda właśnie dlatego żeby nie popazyc roślin i należy stosować go na suche i zdrowe rośliny.Ale tyle teori bo praktyki w tym nie mam dopiero przymierzam sie do stosowania rsmu tylko u mnie w okolicy to nawet nie wiem gdzie to kupic bo nigdzie nie widziałem a do puław mam ze 100km.Stosuje ktoś rsm z pow lubelskiego ?igdzie go kupuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się w Mełgwi można kupić ten co sprzedaje to na wszystko go leje a najbardziej to gość co niedaleko naprawia opryskiwacze , robi atesty ja w tym roku mam zamiar dać na kukurydze tylko zastanawiam się czy można go dać na obornik bo kumpel w tamtym roku posiał tak mocznik i miał super kukurydze

 

W tamtym roku liczyliśmy w Mełgwi i w moczniku wyszedł taniej N jak w RSM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

erdem RSM nalezy rozcieczac z woda i mozna nawet dodac Mocarz i w odpowiedniej fazie zborza pryskac . RSM jest nawozem doglebowym co do ilosci wody to sprawdz sobie w azotach pulawskich .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem właśnie wróciłem od tego gosica co naprawia opryskiwacze bo manometr rozwaliłem..brrr A Co do RSMU on faktycznie go stosuje chwali sobie i wdodatku widziałem u nie go pszenice to co roku napraawde super ja się nieźle musze narobć żeby taka mieć:P hehe A Piotr nie wiesz po ile RSM w Mełgwi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po ile jest w Mełgwi RSM bo jeszcze nie pytałem sie

 

Odnosnie pszenicy to żebyś widził ile razy on po niej śmiga z opryskiwaczem

 

Ja od siebie z gospodarstwa widze jego budynki bo troche na górce mieszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe ale super jest to trzeba przyznać Końskowola pada przedbiegach hehe:P Ja mam jak na tą pore nie gorszą ale pewnie taka jak jego nie bedzie... ten cały rsm to fajna sprawa tylko trzeba miec dobry opryskiwacz węze no i koła do międzyrzędzi. A tak wogóle to tam u was widze sporo jest pół posianych ze ściezkami fajnie to wygląda hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

72 zl i nie wszyscy sa zadowoleni ze stosowania RSMu, oszukuja zawartosc czystego skladnika czy co?. A moze azot w formie azotanowej rozklada sie wolniej bo bylo zimno.Ja dalem jakies 50 RSM w czystym skladniku i kolorek pszenicy nie jest taki jak bym chcial . dzisiaj poszla druga dawka zobaczymy czy bedzie efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem RSM-u to mogę dać kilka adresów i telefonów w zależności od regionu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RSM w przyszłości zastąpi saletrę na zachodzie już ją wycofano i stosuje się RSM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a istnieje jakiś sposób na sprawdzenie zawartości N w RSMie?No bo skąd moge wiedzieć czy płacąc za RSM32 nie dostane 28.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...