Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 04:02 Czw 23 Paź 2014

Paraliż poporodowy krów.
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomsou

PostWysłany: 15:18 Wto 6 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

radi84 napisał:
Witam. potrzebuję pomocy odnośnie podawanie leków u krów podczas paraliżu. Rano był lekarz podał dwie butelki wapnia, glukoze i jakieś zastrzyki podskórne (jakiś brązowy płyn). do południa nie wstała wiec przyjechał jeszcze raz przygotował wapno i podczas dawania jednej butelki druga była już zbędne. Krowa wyciągnęł głowę i nogi.PadłaSad Proszę o pomoc w jaki sposób ma on to podawać czy szybko czy wolno, czy nie był za mały odstęp między powtórzeniem leku. czy moge dochodzić jakiś roszczeń?

Problem z zaleganiami czy tez porażeniami poporodowymi wiąże się z zachwianiem korelacji fosforu do wapnia we krwi. To o czym piszesz powinno wyglądać tak jak zrobił to wet TYLKO:
-przed podaniem glukozy powinien sprawdzić poziom glukozy we krwii, jeżeli mieści się w minimum to się podaje a jak jest w górnym poziomie podawanie grozi zapaścią. Często krowy o błędnie wykonanej diagnozie "odchodzą" na śmierć wątrobową, po prostu zasypiają.
-jeżeli podał dożylnie preparat wapniowy, powinien po 2-3 godzinach podać wlew związków fosforowych ( ewentualnie taką wlewkę doustną zostawić hodowcy)
Każdy hodowca krów mlecznych powinien mieć w swojej apteczce wlewki doustne zarówno na zalegania jak i na ketozę, kwasicę, tężyczkę. Szybka interwencja najczęściej kończy się mniejszą liczbą wizyt weta. Koszt takich wlewek to ok 15-20zł/ porcję. warto o tym pomyśleć
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
XY

PostWysłany: 22:28 Sob 3 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odp Tomaszu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tomasz0859

PostWysłany: 09:14 Pią 2 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo nadwyżka wapnia podczas zasuszenia blokuje uwalnianie się jego do krwiobiegu po porodzie
Powrót do góry
XY

PostWysłany: 21:11 Czw 1 Gru 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tk, dlaczego w czasie zasuszenia nie podaje się kredy pastewnej?????????????napisz mi proszę coś więcej o kredzie..jak spasasz ją w swoim stadzie? Proszę odp. pozdrawiam.
Powrót do góry
buchaj

PostWysłany: 19:39 Nie 17 Sty 2010    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z Was stosuje modyfikacje rkz do celów zapobiegania HPP u krów?? Tak się złożyło, że oststnio miałem z tego kolokwium i bardzo mnie ten problem zaciekawił. Zastanawiam się tylko czy w praktyce się to sprawdza...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
robern

PostWysłany: 13:20 Czw 21 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po prostu miała głęboką zapaśc i tyle...
Gdybyś nie wezwał weta pewnie skończyłoby się tym samym Sad
Powrót do góry
buchaj

PostWysłany: 07:03 Czw 21 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co ru wymagać roszczeń. Z tego co piszesz to lekarz chyba nie popełnił żadnego kardynalneg błędu. Po prostu się to zdarza i już. A krowa była ubezpieczona?? Jak tak to niech Ci lekarz wypisze operat i po krzyku. Po co jeszcze lekarzowi zbędne kłopoty robić Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
radi84

PostWysłany: 22:21 Sro 20 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. potrzebuję pomocy odnośnie podawanie leków u krów podczas paraliżu. Rano był lekarz podał dwie butelki wapnia, glukoze i jakieś zastrzyki podskórne (jakiś brązowy płyn). do południa nie wstała wiec przyjechał jeszcze raz przygotował wapno i podczas dawania jednej butelki druga była już zbędne. Krowa wyciągnęł głowę i nogi.PadłaSad Proszę o pomoc w jaki sposób ma on to podawać czy szybko czy wolno, czy nie był za mały odstęp między powtórzeniem leku. czy moge dochodzić jakiś roszczeń?
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 21:05 Sro 6 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli były podawane antybiotyki - więc pewnie były jakieś kłopoty z łożyskiem bądź gojeniem się ran poporodowych. Zapalenie może wtedy wędrować po organizmie i być przyczyną zapalenia tkanek rogowych racic.
Powrót do góry
Frono

PostWysłany: 19:26 Sro 6 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krowa jeszcze niebyła wypuszczana na zielonkę. Poród był wyjątkowo szybki, noi przez te dwa tygodnie wszystko było ok. dziś wet zrobił korekcję racic... zobaczymy co dalej bedzie się dziać.
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 06:00 Sro 6 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktem jest, że jeśli krowa staje na brzegu stanowiska końcówkami racic to ma problem z ich podbiciem. Może pomóc natychmiastowa korekcja. Do tego jeszcze wyczerpujący poród i przednówek (wypuszczana jest już na trawę..?) nie pomaga wrócić do równowagi metabolicznej. Polecam dodatkowo drożdże dodatek do paszy treściwej.
Powrót do góry
Frono

PostWysłany: 23:00 Wto 5 Maj 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Dwa tygodnie po porodzie moja krowa ma problemy ze staniem. podczas stania tylne kończyny praktycznie cały czas drżą. dodatkowo zamiast stać normalnie na całych racicach to stoi na ich czubkach. dwukrotnie był u niej wet i podawał wapń, glukozę, magnez i jakieś antybiotyki. nic to nie pomogło. następnie stwierdził że ma narośla od spodu racic czy źle wykształcone(bynajmniej coś w tym stylu). czy to możliwe aby tak z dnia na dzień przez narośl na racicach mogła tak momentalnie stracić sily? Krowa jest w tym stanie od 3 dni i nic jej nie pomaga, zaznaczam że apetyt ma dobry. jaka może być tego przyczyna i co to moze być. z góry dziękuje za odpowiedź.
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 07:57 Pią 27 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"red bula" Wink mozesz jej podać niezależnie od pozostałych podawanych specyfików. Na pewno jej pomoże.
Powrót do góry
Casper

PostWysłany: 20:42 Czw 26 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możesz zrobić jej dodatkowo wlew jakiegoś preparatu energetycznego, jeżeli nie je. To ją trochę wzmocni.
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 19:15 Czw 26 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio na targach w Poznaniu rozmawiałem o specyfiku, który podaje się krowom już zalegającym oraz można również profilaktycznie. Zasada działania jest taka, że już w przełyku wapno wchłania się do krwi. W krótkim czasie pomaga zwalczyć zaleganie.
jest to "cal drench plus" - przy czym jest on dość drogi 85-90 Eu netto za 5 l - podaje się 150 - do 450 ml/krowę.
Powrót do góry
kamil 23

PostWysłany: 17:01 Czw 26 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skoczek napisał:
Wydaje mi sie ze musi jeszcze raz przyjechac lekarz, i raczej z tym nie zwlekaj. U mnie raz był 3 razy ale w koncu wstała. Kupiłem taką krowe i myslałem ze juz po niej, gdyz zdarza sie ze nic sie nie da zrobic.
Był rano i teraz dzwoniłem ma też przyjechać jest na to jakiś dobry lek? on daje tylko kroplówki i dał mi wapno
Powrót do góry
skoczek

PostWysłany: 16:51 Czw 26 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi sie ze musi jeszcze raz przyjechac lekarz, i raczej z tym nie zwlekaj. U mnie raz był 3 razy ale w koncu wstała. Kupiłem taką krowe i myslałem ze juz po niej, gdyz zdarza sie ze nic sie nie da zrobic.
Powrót do góry
kamil 23

PostWysłany: 15:59 Czw 26 Mar 2009    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam taki problem krowa położyła się 3 dni po porodzie i nie chce wstać był lekarz dostała 2 kroplówki i nic nadal leży co robić dalej??
Powrót do góry
viohman

PostWysłany: 18:56 Wto 18 Lis 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robern napisał:
neopropivet (czy jakoś tak) - do stabilizacji żołądka.

Neopropiovet -poprawia pH żołądka i przywraca prawidłowe przeżuwanie i trawienie.
Powrót do góry
tk

PostWysłany: 20:44 Nie 27 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

południowych oczywiście
Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
tk

PostWysłany: 20:42 Nie 27 Sty 2008    Temat postu: jak ta krowę karmic przed porodem, zeby jej nie zabić Odpowiedz z cytatem

Tez mam stadko, o które dbam, choć jeszcze w żywieniu krów mlecznych dużo muszę jeszcze poprawić, to staram sie przestrzegac kilku zasad:

kiedy krowe zasuszam, to tylko słoma i woda,
na 3 tygodnie przed wycieleniem dochodzi delikatnie kiszonka z kukurydzy az do pełnej dawki na trzy dni przed wycieleniem, podobnie jesli chodzi premiksy dla krów mlecznych, ospę z pszenżyta i inne pasz za wyjatkiem pasz zawierajacych sporo wapnia!!
W czasie zasuszenia nie podaje sie kredy pastewnej i wysłodków buraczanych
natomiast równoważnie do kiszonek i pasz tresciwych podaje kwaśny węglan sodu (ok.3kg/100kg) lub 3%jak kto woli
Zaleznie od wieku krowy, kondycji, przeidywanej mlecznosci, na 5 do 2 dni prze wycieleniem zaczynam podawac glikol propylenowy (coś jak glukoza dla człowieka) do 250g lub ml w momencie ocielenia i stopniowo zmniejszajac do 3-7 dni po wycieleniu. Żadko miewam problemy z zaleganiem nawet u 14 letniej sztuki, bo taką jeszcze mam, ze wzgledu na potomstwo.
Mozna zwiekszac koszty przy duzej wydajnosci i na zasuszenie stosować dodatkowo premiksy z odwróconym stosunkiem Ca:P. Zresztą wystarczy trochę poczytać.
Aktualnie walcze z właściwym bilansowaniem energii i białka. Szukam taniej śruty sojowej, lub regularnego dostawcy młóta z regionów połódniowych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
robern

PostWysłany: 21:58 Pią 20 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio kupiłem Josera 20 kg 110 zł !! Wcześniej miałem Polmass za miskę 10 kg niecałe 50 zł.
Dziś ocieliła mi się krowa - dobra mlecznica. Niestety 2 h po porodzie zaczęła niedomagać. Wet. podejrzewał ciało obce w żołądku (w czasie skurczów mogło przebić żołądek). Objawy - cuchnąca woda zamiast kału, płytki oddech, wywalony jęzor, zimny nos i rogi. Jak się okazało był to dramatyczny spadek ciśnienia, serce, płuca i żołądek bez zmian ( na szczęście). Pomogła wlewka glukozy z lekami podnoszącymi ciśnienie, antybiotyk (na wszelki wypadek) i neopropivet (czy jakoś tak) - do stabilizacji żołądka.
Powrót do góry
Bodzio55

PostWysłany: 18:07 Czw 5 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiej firmy są te lizawki małosolne Question Wink
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 10:50 Czw 5 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do kiszonki z kukurydzy podaję zawsze węglan wapnia - w celu uzupełnienia Ca i rzadko mi się zdarza, żeby krowa silnie zalegała po porodzie. Ponadto przed spodziewanym ocieleniem podaję lizawki mikroelementowe - bez soli - same witaminy i inne "specjały" - takie w miskach lub wiaderkach.
Powrót do góry
trojan

PostWysłany: 07:46 Nie 1 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do buchaja

Wysłałem Ci na pm kilka propozycji jak rozwiązać problem. U mnie się sprawdziły i w oborze ponad 100 krów nie miałem przypadku zalegania od ponad półtora roku.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: