Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 03:05 Sro 3 Wrz 2014

Kredyt z częściową spłatą kapitału (CSK)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Finanse
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jaro8038

PostWysłany: 10:18 Pon 21 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korsarz - jak się to mówi: się nie mylisz się i bardzo ładnie to podsumowałeś.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kserkses

PostWysłany: 18:13 Pią 18 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korsarz napisał:
To niejest oferta dla biednych ludzi tylko dla bogatych masz gotówke na całoś bieżesz kredyt kupujesz sprzęt dostajesz zwrot części kredytu reszte spłacasz ze swoich i gitara. Prow jest podobny ludzie sie cieszą że dostaną zwrot paru% podpierają sie kredytami obrotowymi potem jest płacz i zaciąganie pasa. Przed wejściem dopłat i reszte tych dobrodziejstw to je te maszyny kupowałem z kredytów na MR za połowe tych cen które teraz obowiązują. Ale może sie myle.

NIC DODAĆ Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
damian9871
Moderator

PostWysłany: 17:34 Pią 18 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wystarczy porównać ceny z przed wejścia do UE
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 16:47 Pią 18 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To niejest oferta dla biednych ludzi tylko dla bogatych masz gotówke na całoś bieżesz kredyt kupujesz sprzęt dostajesz zwrot części kredytu reszte spłacasz ze swoich i gitara. Prow jest podobny ludzie sie cieszą że dostaną zwrot paru% podpierają sie kredytami obrotowymi potem jest płacz i zaciąganie pasa. Przed wejściem dopłat i reszte tych dobrodziejstw to je te maszyny kupowałem z kredytów na MR za połowe tych cen które teraz obowiązują. Ale może sie myle.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
damian9871
Moderator

PostWysłany: 13:24 Pią 18 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może ktoś się pokusi i napisze porównanie dla 100tys zł w tym kredycie na minimalny okres czyli 5 lat dla csk i mr (2%) który jest tańszy
Powrót do góry
Jaro8038

PostWysłany: 08:24 Pią 18 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

47 tys. dopłat do oprocentowania otrzymasz w okresie kredytowania tj. przez 15 lat, inaczej nie potrafię Ci wytłumaczyć.
Czy jeśli bierzesz kredyt komercyjny na 10 lat w wysokości 100 tys. zł i zapłacisz od niego w ciągu 15 lat ok. 80 tys. odsetek, to oznacza że oprocentowanie wynosi 80%? Nie, to oznacza, że koszt kredytu bez prowizji wynosi 80%, a oprocentowanie 10% w skali roku.
Powrót do góry
kar86ban

PostWysłany: 20:56 Czw 17 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaro8038 napisał:
Przy realizowaniu inwestycji w wysokości 125.000 zł (tak aby wyszło 100.000 zł kredytu), otrzymasz pomoc w wysokości ok. 47.000 zł dopłat do oprocentowania kredytu nMR,

No dobra przyznaje, coś chyba nie kumaty jestem. Jeśli ARiMR spłaca te kilka procent oprocentowania kredytu MR i jeśli ze 100 tys. kredytu ta dopłata wynosi 47 tys., to by znaczyło, że oprocentowanie wynosi ok. 50% Shocked Very Happy . Nie rozumiem, sorry.
Powrót do góry
Jaro8038

PostWysłany: 16:07 Czw 17 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chce mi się teraz przeliczać jeszcze wariantu zaciągnięcia kredytu na minimalny okres, czyli 5 lat ale obawiam się, że też nie wyjdzie to korzystniej.
Myślę, że opłacałoby się brać CSK w przypadku zmiany przepisu na 50% dofinansowania spłaty kapitału. Zmiana, którą Ministerstwo Rolnictwa wraz z ARiMR wprowadziła w CSK (50 tys. zł zmienili na 75 tys. zł dopłaty do kapitału) w moim rozumieniu jest zmianą pozorną i nie wpływająca na poprawę jakości tej pomocy, należało zmienić zapis nie więcej niż 35% kwoty kredytu na nie więcej niż 50% kwoty kredytu i pozostawić wartość 50.000 zł dopłaty - wtedy do niskich kwot kredytów - do 100.000 zł warto byłoby z tego korzystać. W takim układzie jest to nie opłacalne.
Powrót do góry
Jaro8038

PostWysłany: 15:59 Czw 17 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy realizowaniu inwestycji w wysokości 125.000 zł (tak aby wyszło 100.000 zł kredytu), otrzymasz pomoc w wysokości ok. 47.000 zł dopłat do oprocentowania kredytu nMR, oczywiście z założeniem 2 lata karencji w spłacie kapitału i 15 lat kredytowania. Z CSK otrzymasz 35.000 zł dopłaty do kapitału.

Odsetki od kredytu nMR za 15 lat wyniosą (przy założeniu 2 lata karencji i spłaty kapitału miesięcznie) ok. 17.000 zł
Odsetki od kredytu CSK wyniosą (przy założeniu 2 lata karencji, 10 lat kredytowania, spłaty miesięczne, oprocentowanie 10%) ok 36.000 zł.
Oczywiście założyłem pierwszą ratę z ARiMR po 3 miesiącach od udzielenia kredytu w wysokości 26250 zł i ostatnią 8.750 zł.

Dla mnie wyliczenia są jasne.
Powrót do góry
kar86ban

PostWysłany: 11:00 Czw 17 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobrze, ale jeśli potrzebuję 'tylko' np ok. 100 tys. to wtedy kredyt CSK wydaje się być bardziej korzystny, wtedy mam szanse mieć spłaconą przynajmniej jakąś część kredytu, a nie tylko jego oprocentowanie jak w MR.
Powrót do góry
kissmy...

PostWysłany: 20:28 Sro 16 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

istotą jest fakt, iż pozostałe linie mogą być bardziej korzystne, przy wkładzie własnym 40 tys. zł suma kredytu może wynieść nawet 400tys. zł np właśnie w linii MR, co przy założeniu, że okres kredytowania wyniesie 15 lat a rynkowe oprocentowanie wyniesie 6% (my płacimy 2% czyli zyskujemy 4%) zatem łączna korzyść wyniesie ok 36% sumy kredytu (przy 2 letnim okresie karencji)
Powrót do góry
kar86ban

PostWysłany: 17:30 Wto 15 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaro8038 napisał:
Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym równaniem, które napisałeś, ale to tak na marginesie.

35% spłaty - 10% (około) oprocentowania =25% pomocy realnej.

Istotą sprawy jest w tym temacie zapis:
"1. Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału wypłacana jest w dwóch ratach, przy czym:
1) pierwsza rata w wysokości 75% kwoty pomocy,
2) druga rata w wysokości 25% kwoty pomocy wypłacana na koniec okresu kredytowania, w celu ostatecznej spłaty kapitału kredytu, jednak nie wcześniej niż po 5 latach od dnia udzielenia kredytu."

Mam nadzieję, że rozumiesz powyższy zapis.

Rozumiem zapis, ale nie rozumiem dlaczego to jest istota sprawy - tak nie dają wszystkiego na początku, cóż chyba i tak trudno by było słacić kredyt wcześniej niż po 5 latach (no, chyba że masz jakieś latyfundia, tuczarnie itp. Smile

Marginalnie należy zauważyć następujący fakt:
8. to jest tak jakbyś zaciągnął ok. 500.000 zł kredytu MR

No teraz to ja nie rozumiem jakie 500 tysięcy? Sam na pisałeś, że z 200 tys. ARiMR spłaca 52 tys. no to z 500 tys. by było pewnie koło 100 tys. spłaty przez nich.

10. Pamiętać (moim zdaniem) należy o tym, że Państwo jak coś próbuje nam włożyć do kieszeni i rozgłasza, że daje za "free", to trzeba pomyśleć ile więcej wyjmie nam z drugiej kieszeni.

Tu zgoda Smile

Powrót do góry
Jaro8038

PostWysłany: 14:21 Wto 15 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym równaniem, które napisałeś, ale to tak na marginesie.
Do oceny CSK niezbędna jest kompleksowa wiedza o warunkach udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału.
Można sobie poczytać choćby tutaj:
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/pomoc-krajowa/pomoc-krajowa-po-01052007.html

Istotą sprawy jest w tym temacie zapis:
"1. Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału wypłacana jest w dwóch ratach, przy czym:
1) pierwsza rata w wysokości 75% kwoty pomocy,
2) druga rata w wysokości 25% kwoty pomocy wypłacana na koniec okresu kredytowania, w celu ostatecznej spłaty kapitału kredytu, jednak nie wcześniej niż po 5 latach od dnia udzielenia kredytu."

Mam nadzieję, że rozumiesz powyższy zapis.

Marginalnie należy zauważyć następujący fakt:
1. Inwestycja - 200.000 zł
2. środki własne - 40.000 zł
3. kredyt - 160.000 zł
4. prowizja od kredytu - 3.200 zł
5. otrzymana pomoc z ARiMR - 56.000 zł
6. I spłata z ARiMR - 42.000 zł - nie wcześniej jak ok. 90 dni od daty rozliczenia kredytu
7. pozostaje do spłaty - 118.000 zł kredytu na 9%
8. to jest tak jakbyś zaciągnął ok. 500.000 zł kredytu MR
9. za 500 tys można zrobić dużo więcej jak za 160 - dla mnie oczywiste
10. Pamiętać (moim zdaniem) należy o tym, że Państwo jak coś próbuje nam włożyć do kieszeni i rozgłasza, że daje za "free", to trzeba pomyśleć ile więcej wyjmie nam z drugiej kieszeni.

Opisałem się chyba jak nigdy.
Pozdrawiam Jaro
Powrót do góry
kar86ban

PostWysłany: 21:11 Pon 14 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, ale nawet 35-10=25 czyli to jest nienajgorzej, czy 'zwykły' kredyt z dopłatami do oprocentowania jest lepszy?
Powrót do góry
Jaro8038

PostWysłany: 12:32 Pon 14 Lis 2011    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest to takie piękne jak Ci się wydaje. 35% to i owszem spłacaja ale nie więcej jak 75 tys. zł, a reszta kredytu to komercyjny inwestycyjny, przy dzisiejszym WIBORZ-e - 8 - 9%. Ja osobiście dziękuję za taką pomoc.
Powrót do góry
kar86ban

PostWysłany: 22:51 Nie 13 Lis 2011    Temat postu: Kredyt z częściową spłatą kapitału (CSK) Odpowiedz z cytatem

Witam, z tego co się dowiaduję jest to korzystna forma pomocy dla rolnika. ARiMR spłaca do 35% kredytu za rolnika. Czy ktoś posiada taki kredyt, także w starszych liniach? Z tego co pytałem w bankach to jest na razie kredyt widmo- w banku w którym mają go udzielać jescze nic o nim nie wiedzą. Proszę o opinie na ten temat.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> Finanse Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: