Skocz do zawartości
rrafaello1

Czy mieszanka traw z motylkowatymi to trawy????

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was "pytanie" czy wg Was uprawa mieszanki traw z motylkowatymi drobnonasiennymi to uprawa traw????ARiMR uważa ze nie i nie chce mi naliczyć płatności zwierzęcych :( :( Czy ktos miał juz podobny przypadek???

 

Mieszanka traw z motylkowatymi to trawa z motylkowatymi czy to jest uprawa traw???Czekam na opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam do Was "pytanie" czy wg Was uprawa mieszanki traw z motylkowatymi drobnonasiennymi to uprawa traw????ARiMR uważa ze nie i nie chce mi naliczyć płatności zwierzęcych Czy ktos miał juz podobny przypadek???

 

Mieszanka traw z motylkowatymi to trawa z motylkowatymi czy to jest uprawa traw???Czekam na opinie

Do mieszanki traw z motylkowymi przysługuje taka sama dopłata, jak do zbóż, czyli doplata obszarowa-jednolita-301,50zł +dopłata uzupełniająca-294zł razem=595,00zł.

jeśli we wniosku obszarowym taka uprawa została zapisana jako UPO lub jeśli jest rolno-srodowiskowy RS/UPO-mieszanka traw +motylkowe, to przysługują Ci takie dopłaty, a nie płatności zwierzęce.

Jesli we wniosku zapisane by było: PZ-trwałe użytki zielone, to dostałbyś dopłaty zwierzęce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam do Was "pytanie" czy wg Was uprawa mieszanki traw z motylkowatymi drobnonasiennymi to uprawa traw????ARiMR uważa ze nie i nie chce mi naliczyć płatności zwierzęcych Czy ktos miał juz podobny przypadek???

 

Mieszanka traw z motylkowatymi to trawa z motylkowatymi czy to jest uprawa traw???Czekam na opinie

Do mieszanki traw z motylkowymi przysługuje taka sama dopłata, jak do zbóż, czyli doplata obszarowa-jednolita-301,50zł +dopłata uzupełniająca-294zł razem=595,00zł.

jeśli we wniosku obszarowym taka uprawa została zapisana jako UPO lub jeśli jest rolno-srodowiskowy RS/UPO-mieszanka traw +motylkowe, to przysługują Ci takie dopłaty, a nie płatności zwierzęce.

Jesli we wniosku zapisane by było: PZ-trwałe użytki zielone, to dostałbyś dopłaty zwierzęce.

 

 

Ja we wniosku w tym roku 2007 zadeklarowalem jako trwale uzytki zielone i ubiegalam sie o PZ. w rozporzzdazenmie ministra rolnictwa mowi :ze płatnici PZ naleza sie rolnikom którzy deklarowali w roku 2006 TUZ lub uprawe traw i posiadali w roku referencyjnym zwierzeta,ja zwierzeta posiadam chodzi tylko czy uprawa traw w miesznce z motylkowatymi to uprawa traw????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby ubiegac sie o platnosci PZ rolnik musial byc posiadaczem zwierzat (bydlo,kozy,owce,konie) w roku referencyjnym i otrzymac w roku 2006 roku platnosci do trawlych uzytkow zielonych LUBupraw traw , ja mialem deklarowane "MIESZANKA TRAW Z MOTYLKOWATYMI" czyli trawy z motylkowatymi wiec co?to juz nie sa trawy????Agencja wielu rolnikow odesłała z kwitkiem a ja sie uparlem i zadeklarowalem PZ i jak mi nie przyznaja to ich pozwe do SADU TRAWY z motylkowatymi to tez trawy!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że problemem nie jest odpowiedż na pytanie: czy mieszanka traw+ motylkowe to trawy czy już nie.

Trzeba było w ubiegłym roku zrobić zapis TUZ, ewentualnie trawy+motylkowe w nawiasie lub rozszerzeniu, a w tym roku bez problemu dostałbyś na tą działkę dopłaty zwierzęce. Należało trawy czy motylkowe, czy trawy+motylkowe po prostu zadeklarować jako trwałe użytki zielone i to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi się, że problemem nie jest odpowiedż na pytanie: czy mieszanka traw+ motylkowe to trawy czy już nie.

Trzeba było w ubiegłym roku zrobić zapis TUZ, ewentualnie trawy+motylkowe w nawiasie lub rozszerzeniu, a w tym roku bez problemu dostałbyś na tą działkę dopłaty zwierzęce. Należało trawy czy motylkowe, czy trawy+motylkowe po prostu zadeklarować jako trwałe użytki zielone i to wszystko.

 

Z częscia wypowiedzi się zgadzam ,gdybym w tamtym roku zadeklarował TUZ nie byłoby problemu ale w rozporządzeniu dodano wpis o uprawach traw na gruntach ornych(zmieniono to w kwietniu o ile pamiętam 18 kwietnia) , jakbym miał napisane trawy tez bym dostał a ja miałem "MIESZANKI TRAW Z MOTYLKOWATYMI drobnonasiennymi" to to jest uprawa traw czy nie bo wg mnie jest!!!!a Agencja robi rolników w balona!!!!! Min.Ardanowski początkowo twierdził ze to są trawy a potem zmienił zdanie!!!!To paranoja ja mam 60szt bydła same uzytki zielone i nie dostane PZ bo AGENCJA uwaza ze trawy z koniczyna to nie trawy. A kawa z mlekiem to nie jest kawa?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem przekonany ze wielu wielu rolników zmieniło deklaracje PZ na UPO tylko dlatego ze uprawiali w roku 2006 mieszanki traw z motylkowatymi, jakiś idiota w agencji zinterpretował ze to nie trawy!!!!Dodano UPO dodano wtwdy mieszanki motylkowate z trawami bo rolnicy z marszalkowskiej majacu trawy nie dostali by doplat o sobie nie zapomna ,znajda jedna koniczyne i podlega juz UPO.ja nic wiecej nie chce tylko tyle ile mi(nam) sie nalezy za ciezka prace. Nie na nigdzie napisane ze to nie moga byc trawy w mieszankach to niech placa PZ!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jestem przekonany ze wielu wielu rolników zmieniło deklaracje PZ na UPO tylko dlatego ze uprawiali w roku 2006 mieszanki traw z motylkowatymi, jakiś idiota w agencji zinterpretował ze to nie trawy!!!!Dodano UPO dodano wtwdy mieszanki motylkowate z trawami bo rolnicy z marszalkowskiej majacu trawy nie dostali by doplat o sobie nie zapomna ,znajda jedna koniczyne i podlega juz UPO.ja nic wiecej nie chce tylko tyle ile mi(nam) sie nalezy za ciezka prace. Nie na nigdzie napisane ze to nie moga byc trawy w mieszankach to niech placa PZ!!!!!

 

 

 

mieszanki traw z motylkowymi drobnonasiennymi jak miałes bydło to należą do grupy PZ jest na to ustawa walczę własnie z agencją

jak będziesz potrzebował wiecej info to pisz na priv pomoge lub gg

a napewno wygrasz sprawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PZ- to nie udało się Leperowi całkowicie.

Nalezało po prostu do traw, czy miesznek traw+motylkowe, łąk i pastwisk (czyli ogólne do roślin paszowych) dać płatność zwierzęcą, jeśli rolnik posiada bydło. I to cała filozofia. Rolnicy ze Wspólnej i tak znajdą dla siebie wyjście.

Miejmy nadzieję, że w Nowym Roku 2008 już nie będziemy mieli podobnych kwiatków, czego Wam i sobie życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PZ- to nie udało się Leperowi całkowicie.

Nalezało po prostu do traw, czy miesznek traw+motylkowe, łąk i pastwisk (czyli ogólne do roślin paszowych) dać płatność zwierzęcą, jeśli rolnik posiada bydło. I to cała filozofia. Rolnicy ze Wspólnej i tak znajdą dla siebie wyjście.

Miejmy nadzieję, że w Nowym Roku 2008 już nie będziemy mieli podobnych kwiatków, czego Wam i sobie życzę.

 

ja tam Leppera nie bronie i nie jestem jego wielkim zwolennikiem ale On tak chciał:najpierw nalezala sie ta platnosc do TUZ potem dopisano do ustawy"uprawy traw" i Lepper jako chlop uznal ze ok. trawy to trawy ,takze w mieszankach to urzednicy interpretuja tak przepisy!!!!

A gdzie pisze ze to maja byc czyste trawy???!!!!

Te dopłaty Nam sie naleza do traw i do mieszanek traw z motylkowatymi tylko Agencja mąci!!

Nie dajmy sie CHLOPY:-))))

Wszystkiego najlepszego w nowym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie tylko ja mam taki problem,na wszystkich polach obsiałem trawy i podałem PZ i zdaje się że lipa bo mimo że mam samą kupkówkę to w roku poprzednim nie wpisałem tam TUZ ( bo ich tam po prostu nie było )i chyba dostanę do tych upraw same podstawowe.A do traw na użytkach ornych PZ przysługują ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że nie tylko ja mam taki problem,na wszystkich polach obsiałem trawy i podałem PZ i zdaje się że lipa bo mimo że mam samą kupkówkę to w roku poprzednim nie wpisałem tam TUZ ( bo ich tam po prostu nie było )i chyba dostanę do tych upraw same podstawowe.A do traw na użytkach ornych PZ przysługują ?

 

Warunki otrzymania PZ sa takie:

1 posiadanie w roku referencyjnym (kwiecien 2005-marzec 2006)posiadac zwierzeta(bydło,konie,owce,kozy)

2.otrzymac w roku 2006 doplaty uzupełniajace do TUZ LUB upraw traw na gruntach ornych zebranych na pasze.

3. Zadeklarowac te działki jako TUZ, mozna to zrobic w bylow tym wniosku na rok 2007 lub 2006.

 

Reasumujac trzeba było miec TUZ lub uprawe traw na gruntach ornych,zwierzeta wroku referencyjnym i zadeklarowac je w roku 2006LUB 2007 jako TUZ

 

Agencja pozbawia doplat PZ na rozne sposoby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że nie tylko ja mam taki problem,na wszystkich polach obsiałem trawy i podałem PZ i zdaje się że lipa bo mimo że mam samą kupkówkę to w roku poprzednim nie wpisałem tam TUZ ( bo ich tam po prostu nie było )i chyba dostanę do tych upraw same podstawowe.A do traw na użytkach ornych PZ przysługują ?

 

Witam, jeśli miałeś kupkówkę zadeklarowaną jako trawy na gruntach ornych, w 2006 roku, a w 2007 zadeklarowałeś te działki jako TUZ to dostaniesz do nich PZ. Pozdrawiam i proszę o nie mieszanie z błotem procowników Agencji. To jest naprawdę ciężki kawałek chleba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że nie tylko ja mam taki problem,na wszystkich polach obsiałem trawy i podałem PZ i zdaje się że lipa bo mimo że mam samą kupkówkę to w roku poprzednim nie wpisałem tam TUZ ( bo ich tam po prostu nie było )i chyba dostanę do tych upraw same podstawowe.A do traw na użytkach ornych PZ przysługują ?

 

Witam, jeśli miałeś kupkówkę zadeklarowaną jako trawy na gruntach ornych, w 2006 roku, a w 2007 zadeklarowałeś te działki jako TUZ to dostaniesz do nich PZ. Pozdrawiam i proszę o nie mieszanie z błotem procowników Agencji. To jest naprawdę ciężki kawałek chleba.

Szanowny Panie Jacku nigdy wcześniej nie mieszałem pracowników agencji z błotem ,no może ich zwierzchników na wyższych stanowiskach w ministerstwie.

W roku referencyjnym posiadałem bydło ,ale nie miałem obsianych traw tylko zboża i tak też wpisałem we wniosku na 2006 rok ,dopiero w roku 2007 zasiałem kupkówkę i tak też wpisałem we wniosku (PZ) więc czy za ten 2007 rok dostane PZ czy nie i czy w latach kolejnych dostane te płatność ,czy muszę zgłosić w agencji ze to są trwałe użytki na gruntach ornych ,czy wpis PZ jest traktowany jako zgłoszenie TUZ.

Dużo pytań i trochę po fakcie ale warto wiedzieć na przyszłość.Prosze o odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że nie tylko ja mam taki problem,na wszystkich polach obsiałem trawy i podałem PZ i zdaje się że lipa bo mimo że mam samą kupkówkę to w roku poprzednim nie wpisałem tam TUZ ( bo ich tam po prostu nie było )i chyba dostanę do tych upraw same podstawowe.A do traw na użytkach ornych PZ przysługują ?

 

Warunki otrzymania PZ sa takie:

1 posiadanie w roku referencyjnym (kwiecien 2005-marzec 2006)posiadac zwierzeta(bydło,konie,owce,kozy)

2.otrzymac w roku 2006 doplaty uzupełniajace do TUZ LUB upraw traw na gruntach ornych zebranych na pasze.

3. Zadeklarowac te działki jako TUZ, mozna to zrobic w bylow tym wniosku na rok 2007 lub 2006.

 

Reasumujac trzeba było miec TUZ lub uprawe traw na gruntach ornych,zwierzeta wroku referencyjnym i zadeklarowac je w roku 2006LUB 2007 jako TUZ

 

Agencja pozbawia doplat PZ na rozne sposoby

 

 

To jest bardzo ciezki kawalek cleba naprawdę bardzo:-))))moze sie szanowny Panie zamienimy???

ten opisany przypadek jest bardzo ciekawy i jeszcze raz ujawnia mankamenty i braki w rozporzadzeniu ministra to jest BUBEL!!!! na kólkach!!!!!do SADU z tym.

rolnik ma bydło ma trawy a dostanie tylko podstawowa doplate JPO nawet UPO sie nie należy!!!! to jest chore!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest dużo niejasności, ale już tłumaczę. Samo zadeklarowanie PZ nie wystarczy, trzeba zadeklarować TUZ na działkach ewidencyjnych. Jeśli w poprzednim roku na tych działkach było zboże to powierzchnia referencyjna jest mniejsza niż wykazana w tym roku a płatność nie może być przyznana więcej niż TUZ-y i trawy na g.o. z 2006 razem, ale w tym roku muszą być wszyskie TUZ-ami. Co będzie w kampanii 2008 to się dopiero zobaczy. Są już jakieś dziwne propozycje nowelizacji rozporządzeń MinRol, ale to tylko propozycje. Polecam się, w miarę możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że nie tylko ja mam taki problem,na wszystkich polach obsiałem trawy i podałem PZ i zdaje się że lipa bo mimo że mam samą kupkówkę to w roku poprzednim nie wpisałem tam TUZ ( bo ich tam po prostu nie było )i chyba dostanę do tych upraw same podstawowe.A do traw na użytkach ornych PZ przysługują ?

 

Witam, jeśli miałeś kupkówkę zadeklarowaną jako trawy na gruntach ornych, w 2006 roku, a w 2007 zadeklarowałeś te działki jako TUZ to dostaniesz do nich PZ. Pozdrawiam i proszę o nie mieszanie z błotem procowników Agencji. To jest naprawdę ciężki kawałek chleba.

 

To jest bardzo ciezki kawalek cleba naprawdę bardzo:-))))moze sie szanowny Panie zamienimy???

ten opisany przypadek jest bardzo ciekawy i jeszcze raz ujawnia mankamenty i braki w rozporzadzeniu ministra to jest BUBEL!!!! na kólkach!!!!!do SADU z tym.

rolnik ma bydło ma trawy a dostanie tylko podstawowa doplate JPO nawet UPO sie nie należy!!!! to jest chore!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rzeczywiście jest dużo niejasności, ale już tłumaczę. Samo zadeklarowanie PZ nie wystarczy, trzeba zadeklarować TUZ na działkach ewidencyjnych. Jeśli w poprzednim roku na tych działkach było zboże to powierzchnia referencyjna jest mniejsza niż wykazana w tym roku a płatność nie może być przyznana więcej niż TUZ-y i trawy na g.o. z 2006 razem, ale w tym roku muszą być wszyskie TUZ-ami. Co będzie w kampanii 2008 to się dopiero zobaczy. Są już jakieś dziwne propozycje nowelizacji rozporządzeń MinRol, ale to tylko propozycje. Polecam się, w miarę możliwości.

a co Pan na to ,że zboza są wg podziału systematycznego TRAWAMI i uprawiane sa na gruntach ornych i zostale zebrane na pasze (nasiona na pasze) i jak rolnik zadeklarowal te dzialki jako TUZ (ta kupkówke) to powinno byc PZ .niech Pan napisze którego artykułu ten rolnik nie spełnia

Były trawy na GO

sa TUZ

były i sa zwierzeta

 

którego???poprosze nr rozporzadzenia,paragrafu ,punktu

pozdrawiam

iczekam na odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę uprzejmie, ale będziesz sprawcą, że jedna decyzja o przyznaniu płatności, zamiast wyjść dzisiaj to wyjdzie jutro. Jest to Dz.U. nr 46 poz. 309 paragraf 4 ust.1 i 2. Po nowelizacji do powierzchni referencyjnej dolicza sie jeszcze działki gdzie były deklarowane trawy na gruntach ornych, ale o zbożach nie ma mowy. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę uprzejmie, ale będziesz sprawcą, że jedna decyzja o przyznaniu płatności, zamiast wyjść dzisiaj to wyjdzie jutro. Jest to Dz.U. nr 46 poz. 309 paragraf 4 ust.1 i 2. Po nowelizacji do powierzchni referencyjnej dolicza sie jeszcze działki gdzie były deklarowane trawy na gruntach ornych, ale o zbożach nie ma mowy. pozdrawiam

kazdy botanik

Panu pewie z e wszystkie zboza uprawiane w polsce należa do rodziny traw, do tej samej rodziny nalezy pszenica i kupkówka wiec mi Pan nie pisze że zboża to nie trawy bo Pan sie ośmiesza.

I moze Pan odpisac zamiast wydawac bledne decyzje!!!

i niech mi pam wyjasni co Arimr uwaza za trawy?????

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę uprzejmie, ale będziesz sprawcą, że jedna decyzja o przyznaniu płatności, zamiast wyjść dzisiaj to wyjdzie jutro. Jest to Dz.U. nr 46 poz. 309 paragraf 4 ust.1 i 2. Po nowelizacji do powierzchni referencyjnej dolicza sie jeszcze działki gdzie były deklarowane trawy na gruntach ornych, ale o zbożach nie ma mowy. pozdrawiam

rolnik mógł sobie w 2006 roku uprawiac rajgras angielski na pasze i pszenice zebral na pasze np na kiszonkę a w tym roku(2007) posiał kupkówkę , w roku 2006 uprawiał niewątpliwie trawy na gruntach ornych zarówno rajgras jak i pszenica należą do traw, zadeklarował działke z kupkówka joko TUZ w roku 2007, posiadał zwierzeta w roku referencyjnym . i dlaczego mi Pan powie dla jednej działki (rajgras) dostanie PZ a dla innej nie pszenica to tez trawa!!!!!!zdziwiony ????ale tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę uprzejmie, ale będziesz sprawcą, że jedna decyzja o przyznaniu płatności, zamiast wyjść dzisiaj to wyjdzie jutro. Jest to Dz.U. nr 46 poz. 309 paragraf 4 ust.1 i 2. Po nowelizacji do powierzchni referencyjnej dolicza sie jeszcze działki gdzie były deklarowane trawy na gruntach ornych, ale o zbożach nie ma mowy. pozdrawiam
na koniec opisze swoj przypadek:

 

w roku referencyjnym posiadałem i posiadam zwierzeta bydło w ilosci ponad 0,3SD/ha na kazdy mój hektar,ok 60

na calej powierzchni w roku 2006 miałem uprawe "MIESZANKA TRAW Z MOTYLKOWATYMI"

ZADEKLAROWALEM TE WSZYSTKIE DZIALKI W TYM ROKU JAKO TUZ

 

i agencja twierdzi ze mi sie pz nie naleza bo nie mialem traw w 2006

 

TRAWA PRZY KTóREJ WYROSłA KONICZYNA I JEST BARDZO CHETNIE ZJADANA PRZEZ ZWIERZETA TO WG.ARIMR TO NIE JEST UPRAWA TRAW!!!!( BO TAK DOKLADNIE JEST MOWA W USTAWIE O KTOREJ PAN

 

PISAL)

 

BUBEL BUBELBUBEL I JJESZCZE RAZ BUBEL NA KóLKACH!!!!

sKONCZYLY SIE CZASY GDY ROLNIK JEST CIEMNY I BITY W CIEMIĘ!!!

JESTEM PRZEKONANY ZE WIELU ROLNIKóW NIE DOSTALO PZ TYLKO DLATEGO ZE PRACOWNIK AGENCJI WARKNAL,HUKNAL,BURKNAL "ZE SIE NIE NALEZA" I JUZ.

 

NIECH MI PAN POWIE DLACZEGO MI SIE NIE NALEZA DOPLATY pz CZY UPRAWA TRAW Z KONICZYNA TO NIE UPRAWA TRAW????

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie kłóćcie się tylko postarajmy się wytłumaczyć w logiczny i zrozumiały sposób przepisy ustawy która nas dotyczy.Z tego co tam wyczytałem to zgodnie z & .1.ust. 2 to płatność zwierzęca przysługuje do wielu roślin w tym do zboża ,ale uprawianych na trwałych użytkach zielonych co jest pogwałceniem definicji trwałych uż... to się ni jak ma do logiki .Tym powinien zając się Kochanowski a ten co pisał tę ustawę chyba był nie normalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie nie kłóćcie się tylko postarajmy się wytłumaczyć w logiczny i zrozumiały sposób przepisy ustawy która nas dotyczy.Z tego co tam wyczytałem to zgodnie z & .1.ust. 2 to płatność zwierzęca przysługuje do wielu roślin w tym do zboża ,ale uprawianych na trwałych użytkach zielonych co jest pogwałceniem definicji trwałych uż... to się ni jak ma do logiki .Tym powinien zając się Kochanowski a ten co pisał tę ustawę chyba był nie normalny

 

alez my sie nie klócimy ja celowo prowokuje Pana"robola" aby pokazac nienormalnosc rozporzadzenia o platnosciach zwierzecych to rozporzadzenie to istny bubel niech Pan "ROBOL" wyjasni dlaczego trawa z koniczyna to juz nie trawa czy kawa ze smietanka i cukrem przestaje byc kawa???????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...