Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele słyszałem o hodowli bydła na wolnej przestrzeni ale czy zwykły byk wytrzyma cały rok na dworze(widział ktoś w ogóle taką hodowlę, ale byków nie krów)??

Czy to możliwe żeby te dorosłe opasy nie prowadziły ze sobą walk(uważam że to chyba nie możliwe, gdyż na uwięzi są bardzo agresywne)?

Czy ktoś ma taką hodowlę?? Czy ktoś miał z tym styczność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie "odpady" z produkcji mlecznej tj byczki mleczne trzymam do wagi pow. 500 kg. Chodzą one sobie luzem, pogrupowane w odpowiednie grupy wagowe i jakoś nie mam z nimi żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byki trzymane na uwięzi nie są agresywne raczej określiłbym to sposobem na rozładowanie energii, u mnie do 1 roku chodzą luzem w kojcu pogrupowane wiekowo a później na uwięzi do ok 800kg czyli 21-22 mniesięcy i wyjazd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystkie "odpady" Wink z produkcji mlecznej tj byczki mleczne trzymam do wagi pow. 500 kg. Chodzą one sobie luzem, pogrupowane w odpowiednie grupy wagowe i jakoś nie mam z nimi żadnych problemów.

A później są już zbyt agresywne czy nie masz miejsca, dlaczego nie trzymasz ich przez cały czas luzem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas trzymam je luzem. Sprzedaje pow 500kg a dokładniej wtedy jak zblizająsię jakieś większe wydatki lub zaczna robić się ciasno. Ostatnia grupa liczyła sobie 8 szt. i stała w kojcu, który ma 5 stanowisk przy korycie i nie było sztuk, które odstawały wagowo od pozostałych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzymasz je na głębokiej ściółce, jeśli tak to w jaki sposób wybierasz ściółkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od urodzenia do uboju wszystkie niewiązane na początku chodzą przy matkach na pastwisku potem trafiają do kojców grupowych po 10 sztuk na głębokiej ściółce gdzie rosną do wagi 750 kg, nie ma żadnych problemów z agresją, czy załadunkiem i nawet uwiązaniem na przyczepie.

Oczywiście na początku jest ich 10 sztuk ale z czasem robi się ich coraz mniej na kojcu bo sprzedaje pokolei wadług wagi.

Byki są czyste, a scielenie wykonuje raz w tygodniu wywożenie obornika raz na pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Byki są czyste, a scielenie wykonuje raz w tygodniu wywożenie obornika raz na pół roku."

 

 

jak wybierasz obornik??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik z TUR+krokodyl jest to dwudziesto -letni Zetor 7745.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 10 byczków o wadze ok 250kg w kojcu 4mx5m muszą mieć ścielone 1x dziennie bo zaczynają być brudne. Jak wrzucę całego balota to wystarczy co 2 dzień ale wtedy obornik jest bardzo słomiasty i wymaga dłuższego kompostowania Przez miesiąc potrafią na takiej powierzchni zrobic ok 40 cm obornika. Agestwne są te o wadze powyżej 400 kg. Ja nazwałbym to nie agresywnością ale odwagą. Potrafią podejść i "psocić" nie boja się krzyku do nich to tylko z kilem wchodzić. Ja takie to wiążę i idą w stanowiska. Te wiązane są znacznie spokojniejsze. Jednak zdażają się osobniki na które trzeba uważać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
trzymasz je na głębokiej ściółce, jeśli tak to w jaki sposób wybierasz ściółkę?

 

Sprzątam 2, może 3 razy przez cały pobyt byczków w kojcu. Obornik usuwam miniładowarką a ściele raz na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma może ktoś dostęp do jakich kol wiek przykładowych dawek pokarmowych dla opasów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowe dawki dla opasów: waga do 200kg-5kgsianokiszonki i 5 kg kiszonki z kukurydzy oraz 1kg sruty pełnoporcjowej.

Od 200 do 300kg-po 6kg kiszonek i 2.5kg sruty

3oo-400kg - po 7kg kiszonek i 3kg sruty.

>400kg-po 8kg kiszonek i 3kg sruty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przykładowe dawki dla opasów: waga do 200kg-5kgsianokiszonki i 5 kg kiszonki z kukurydzy oraz 1kg sruty pełnoporcjowej.

Od 200 do 300kg-po 6kg kiszonek i 2.5kg sruty

3oo-400kg - po 7kg kiszonek i 3kg sruty.

>400kg-po 8kg kiszonek i 3kg sruty

 

Kiedyś, wiele tat temu miałem przyjemność gościć u siebie w oborze prof.Kijaka. Jego geneza to było żywienie objętościowymi ad libitum a dodatkowo na każde 100 kg mc 1 kg paszy treściwej.

Wtedy jeszcze opasałem buhaje do ciężkich wag. I zdawało to egzamin.

Na próbie żywieniowej 50% hfxchar, buhaj w wieku 16 miesięcy przyrastał 1560 g dziennie, 50% hfxbbb natomiast 1760 g.

Dwuletni hfxchar miał 950 wagi a hfxbbb 1120. Same hf-y w tym samym czasie osiągały ok 700-750 kg.

Moim, skromnym zdaniem - sama śruta zbożowa to za mało a dawkowanie kiszonek powinno być "do woli" ze zwiększaniem w miarę wyjadania.

Zresztą opas intensywny może opierać się tylko na pełnym alkierzu i monodiecie opartej głównie na kiszonce z kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuje jakichś dodatków paszowych ale takich naprawdę dobrych może ktoś ma z jakimiś dobrymi do czynienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie jakiej firmy nie kupisz i podasz - będzie dobrze. Tylko możesz kupić za 2,5 i za 5 za kg - i nie będzie to świadczyć o tym, że 2 razy droższe jest 2 razy lepsze. Polecam Ci De Hues, Ekoplon, Josera, Polmass (:lol:) - cenowo nie najgorsze a jakościowo dobre. Masz jeszcze wiele uznanych firm np. Blattin, LNB, Provimi,Vitra ( ) - też cenowo znośnych ewentualnie "rodzynki" (ale tylko cenowe)- Schauman i oczywiście SANO (. ) . Rozglądnij się też na lokalnym rynku, czasami są małe wytwórnie, które za rozsądną kasę coś mają.

Co do Sano - kupili na spółkę z kimś RSP Lubiń i teraz na nas rolnikach muszą odegrać te prawie 100 melonów. Na razie to złapali z Uni kasę na "szkolenie polskiego rolnika" - polega to na tym, że szwędają się po gospodarstwach, piszą notatki z pobytu, proszą o podpisanie ( dostaniesz nawet taką fajną żółtą karteczkę z poradami co zrobić by było "lepiej", oczywiście tylko na ich produktach) i jadą - a kasa im sama leci. Uważajcie, jak z nich nie korzystaliście w czasie - to GOŃCIE. Dla nich Wasze dobro na razie się skończyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Czy kolczykujecie że tak powiem byki w nos nie wiem jak się to nazywa ale chodzi mi o założenie takiej witki. Czy ktoś to praktykuje i czy ma do tego jakiś sprzęt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz kupić sobie kółka nosowe i klucz do kółek. Zobacz w Polnecie, CanAgri albo w najbliższej Greene.

Z założeniem nie ma problemów, prosta robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kluczmi do kółek róznie bywa , musisz mieć kółka cały czas dopasowane do klucza ...ja przebijam nosy byków ręcznie kółka są zaostrzone nacinasz skóre z jednej strony kólkiem i zdrugiej przebijesz skóre i przechodzi...mi wychodzi to lepiej i szybciej niż z kluczem i nawet byki podchodzą do tego jakoś spokojniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I te byki które luzem trzymacie to są nie kastrowane? Nie wiecie czy można by trzymać je na łące przy zwykłym pastuchu elektrycznym? I czy w ogóle przy produkcji mlecznej co będzie lepsze, sprzedanie byczka do 100 kg czy może chować je na duże byki? Wiadomo że nie będą to byczki rasy mięsnej i nie będą rosły bardzo szybko. Wliczyć trzeba też koszty mleka lub preparatu mlekozastępczego, własnej pracy i czasu. Ja osobiście byczki sprzedaję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam taki problem mam byka ktory ma ok500kg i nie wiem co jest grane ale ma jakis slaby apetyt ...wcale duzo mu nie sypie a on i tak zawsze wszystkiego nie zje ?? o co tu chodzi dostal juz kilka zastrzykow na apetyt odrobaczoy i dalej to samo:(Pomozcie co mu podac by bylo lepiej???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprubuj mu dać formofos albo formosan albo (primasan sano)albo go przegłodz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok sprobuje...a powiedz mi jeszcze czy to sa jakies dodatki witaminy czy koncentraty i ile tego kupic i w jakich cenach to jest?Z gory dzieki za pomoc i odezwe sie jak kupie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa chyba jakies witaminy formosan i formofos kupuje w 5 kg opakowaniach koszt do 20zł primasan 20 kg koszt około 65zł dawałem primasan bykom a w takim zagrodzeniu byly jałówki kture chciałem zostawiłć do hodowli i im niedawałem to powiem ci szczeże że po kilku dniach jak sypałem to bykom te jałówki zamna leciały i chciały terz to żreć niewiem co tam jest ale u mnie jak sie bydło zamuli do zawsze pomaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok kupie ten primasan a powiedz mi jeszczew jakich ilosciach go dawac na sztuke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...