MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jurgiel: rozporządzenie ws. odstrzału dzików wejdzie w życie w połowie lutego

1 lutego 2016
Jurgiel: rozporządzenie ws. odstrzału dzików wejdzie w życie w połowie lutego
PAP / Bartłomiej Zborowski

Rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików wejdzie w życie w połowie lutego, jeżeli nie będzie zastrzeżeń - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Chodzi o prewencyjny odstrzał dzików, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Populacja dzików ma być zmniejszona o 40 tys. sztuk, do poziomu 0,5 sztuki na kilometr kwadratowy - wyjaśnił minister. Dodał, że taki poziom populacji, w opinii ekspertów, ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się ASF.

Poinformował, że odstrzał obejmie zdrowe dziki w pasie 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w woj. podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa.

Jak mówił, na niektórych obszarach populacja dzika, który stanowi rezerwuar tej choroby, przewyższa 1 sztukę na km kwadratowy. "Dlatego też pomimo, że jak na razie nie stwierdzono wymienionym pasie ognisk i przypadków ASF, a sytuacja epizootyczna jest stabilna, zdecydowałem o podjęciu działań wyprzedzających, które mają na celu naj najlepsze zabezpieczenie terytorium Polski przed wniknięciem choroby przez wschodnią granicę, gdzie sytuacja epizootyczna nie jest do końca znana" - powiedział Jurgiel odpowiadając na pytania posłów PiS.

Wyjaśnił, że "podjęte działania mają charakter porządkujący kompetencje poszczególnych organów związanych z ograniczeniem pogłowia dzików rozproszonych po wielu aktach prawnych". Dodał, że dlatego skierował do konsultacji projekt rozporządzenia.

Projekt został skierowany do uzgodnień i konsultacji społecznych. Uwagi można zgłaszać do 4 lutego - poinformowało w tym tygodniu ministerstwo rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że ograniczenie populacji dzików stanowi jeden z elementów zapobiegania szerzeniu się choroby i jest zgodne m.in. ze strategią zwalczania ASF dla wschodniej części UE. Dodał, że rozprzestrzenia się choroby poza woj. podlaskie może mieć katastrofalne skutki dla Polski i dla całej UE.

Koszt tej operacji został oszacowany na 12,6 mln zł.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadki ASF u dzików i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Afrykański pomór świń pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) kraj, w którym wystąpił ASF nie może eksportować wieprzowiny w okresie dwóch lat od likwidacji choroby.

(PAP)


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Zakończone zbiory buraków cukrowych to dobra okazja do podsumowania mijającego s...

Po powszechnych protestach rolników na początku 2024 r. Komisja Europejska przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę