Mleko krowie ulepszone kwasami tłuszczowymi z ryb morskich

1 lipca 2004

Produkcja mleka wzbogaconego kwasami tłuszczowymi ruszyła w Spółdzielni Mleczarskiej Sudowia w Suwałkach (woj. podlaskie). To pierwszy tego typu produkt w Polsce.

Dotychczas podobne mleko z dodatkiem kwasów tłuszczowych grupy omega-3 było produkowane tylko w USA, Japonii i od niedawna również w Niemczech. Kwasy omega-3 występują prawie wyłącznie w tłuszczu ryb morskich. Mleko z tym dodatkiem nie ma w ogóle smaku ani woni ryb.

Kwasy te obniżają ryzyko występowania zawału serca, zmniejszają możliwość tworzenia skrzepów krwi. Obniżają także poziom złego cholesterolu, tj. LDL, a podwyższają zawartość dobrego, czyli HDL. W ten sposób ograniczają zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Kwasy wspomagają także proces widzenia - są ważnym składnikiem siatkówki oka. Bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, gdyż są zasadniczym składnikiem błony komórkowej komórek nerwowych. Łagodzą też objawy depresji i zaburzeń pamięci. Patent na użycie kwasów tłuszczowych omega-3 w mleku pochodzi z 2002 roku, a jego właścicielem jest Instytut Mleczarstwa w Warszawie. Spółdzielnia Mleczarska Sudowia ma wyłączność na jego stosowanie. W Europie znane są dwa patenty, które umożliwiają dodawanie kwasów omega-3 do żywności.

Na razie głównymi odbiorcami wzbogaconego mleka będą sklepy i hurtownie ze Śląska i Suwalszczyzny. Prezes Sudowii Bożena Dobrzyń poinformowała, że pierwsza partia mleka trafi na rynek w końcu czerwca.


POWIĄZANE

Naukowcy SGGW chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcam...

Przy ZPM Mrągowo powstaje najnowocześniejszy Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyr...

Polska Izba Mleka planuje przekazanie stanowiska polskiego przemysłu mleczarskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę