Czasowe zawieszenie ceł

21 kwietnia 2008
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  18 kwietnia wystosował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi   pismo z wnioskiem o czasowe zawieszenie ceł na import nawozów sztucznych z krajów trzecich
- Zarząd KRIR z niepokojem obserwuje drastyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej. W szczególności dotyczy to nawozów sztucznych, od których zużycia w sposób bezpośredni zależy wielkość zbiorów, zwłaszcza na uboższych w substancje odżywcze glebach. Trwający obecnie sezon prac polowych sprzyja pogłębianiu się tej niekorzystnej dla producentów rolnych tendencji. Zdaniem samorządu rolniczego nie ma ona żadnego racjonalnego uzasadnienia, a obserwowane zjawisko wzrostu cen związane jest z dominacją dużych holdingów przemysłowych na rynku oraz towarzyszącym jej wzrostem popytu na środki do produkcji rolnej – mówi Wiktor Szmulewicz.
Dlatego też zarząd KRIR zwrócił się  do  Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości podjęcia działań na forum Unii Europejskiej w celu czasowego zawieszenia ceł na import nawozów sztucznych z krajów trzecich.
Jak podkreśla Szmulewicz takie rozwiązanie pozwoli na częściowy wzrost ich podaży, co zgodnie z podstawowymi prawami rynku będzie miało bezpośredni wpływ na stabilizację sytuacji w omawianym sektorze.


POWIĄZANE

W styczniowym raporcie IGC podwyższono szacunki zbiorów zbóż na świecie z wcześn...

Zbiory rzepaku w UE w br. wg szacunków z połowy stycznia br. oceniane są na okoł...

Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła oszacowanie zbiorów pszeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę