aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PiS proponuje większe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych

5 listopada 2015
PiS chce zwiększyć zainteresowanie rolników ubezpieczeniami rolnymi, dlatego proponuje podniesienie stawek taryfowych, do których stosuje się dopłaty. Obecnie budżet dopłaca do składki stanowiącej 3,5 proc. sumy ubezpieczenia, według projektu nowych przepisów ma to być 9 proc.

W ocenie autorów PiS-owskiego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma on usprawnić system ubezpieczeń w rolnictwie poprzez zapewnienie rolnikom szerszej dostępności do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych.

 
Dopłaty mają przysługiwać rolnikom w wysokości 65 proc. składki z tytułu ubezpieczenia upraw, w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia nieprzekraczających 9 proc. przy ubezpieczeniu upraw od strat spowodowanych przez suszę. Stawka ta może zostać podniesiona do 12 proc. sumy ubezpieczenia w przypadku upraw uprawianych na glebach słabych (V klasa bonitacji) oraz do 15 proc. sumy ubezpieczenia w przypadku upraw uprawianych na glebach bardzo słabych (VI klasa) - zakłada projekt.

 
Dopłaty budżetowe mają także przysługiwać przy ubezpieczeniu upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych do 9 proc. sumy ubezpieczenia upraw, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Takie same dopłaty będą mogli otrzymać plantatorzy tytoniu, truskawek i sadownicy.

 
Projekt ustawy przewiduje również stosowanie jednolitej stawki dopłat do składek ubezpieczeniowych z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na poziomie 65 proc. składki (w obowiązującej ustawie dopłaty wynoszą do 65 proc.).

 
Takie rozwiązanie ma wyeliminować potrzebę corocznego określania przez Radę Ministrów wysokości dopłat na rok następny. Obecnie wysokość dopłaty określa rząd na mocy rozporządzenia do 30 listopada danego roku.

 
Aby zachęcić zakłady ubezpieczeniowe do zawierania z rolnikami umów od ryzyka wystąpienia suszy, autorzy projektu proponują zmianę, zgodnie z którą będzie im przysługiwała dotacja na pokrycie części odszkodowań wypłaconych producentom rolnym z tytułu szkód spowodowanych przez suszę w wysokości 80 proc. różnicy pomiędzy łączną kwotą odszkodowań wypłaconych w danym roku kalendarzowym z tytułu suszy a kwotą stanowiącą 90 proc. sumy składek uiszczonych w danym roku kalendarzowym z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia upraw.

 
Skutki finansowe dla budżetu państwa, wynikające z wprowadzenia nowych rozwiązań, w projekcie ustawy w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów są szacowne na około 150 mln zł. Obecnie budżet przeznacza na ten cel 200 mln zł.

 
Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę