aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Powstała Polska Izba Owoców Miękkich

24 stycznia 2003

Wspieraniem grup producenckich, systemem kontraktacji oraz działaniem na rzecz stabilizacji rynku chce się zajmować powołana właśnie Polska Izba Owoców Miękkich – poinformował jej prezes Dariusz Kalmus.

Izba rozpoczęła swoją działalność w środę w Korycinie – znanym "truskawkowym zagłębiu".

Jej struktury oprócz Podlasia są już w części województwa mazowieckiego (Siedlce), docelowo mają objąć cały kraj – poinformował Kalmus na konferencji prasowej w Białymstoku.

Założyciele izby mówią, że chcą konsolidować środowiska producenckie owoców miękkich (truskawka, malina, porzeczki, agrest, wiśnie, czereśnie, śliwki, borówki), które dotąd nie mają jednolitej reprezentacji na rynku a Polska jest czołowym producentem i eksporterem tych owoców w Europie i na świecie.

Według obecnego na spotkaniu Jana Świetlika z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa w Warszawie, Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem eksportu truskawek i drugie na świecie po USA. Przoduje także w eksporcie malin i wiśni czy czarnej porzeczki w Europie.

Jesteśmy europejską potęgą pod tym względem, to ważne w kontekście naszego wejścia do Unii – mówił Świetlik.

Dodał jednak, że na szczycie w Kopenhadze - mimo, że ustalono, iż polscy ogrodnicy będą dostawać niewielkie, ale nieoczekiwane dopłaty, nie zostały załatwione wszystkie konieczne sprawy. Nie wynegocjowano do końca regulacji rynku owoców miękkich i jabłek – mówił Świetlik i dodał, że doprecyzowania wymaga system kontraktacji, ale jest to "do załatwienia".

Musimy, nawet z własnych środków, rozszerzyć unijne prawodawstwo o dopłaty do owoców jagodowych kontraktowanych przez grupy producentów w przetwórstwie, bo to jest instrument wspierania kontraktacji – powiedział Świetlik.

Polska Izba Owoców Miękkich chce pomagać grupom producenckim w zdobywaniu środków na inwestycje we własne zakłady przetwórcze, np. magazyny, chłodnie. Pieniądze na ten cel można m.in. uzyskać z unijnego programu SAPARD.

Izba, która będzie prowadzić działalność gospodarczą już pomaga zainteresowanym w uzupełnianiu odpowiedniej dokumentacji. Kalmus powiedział, że mimo zainteresowania, konkretnych wniosków z tej branży składanych w ramach SAPARD jest na razie niewiele.


POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę