Bayer Tilmor sierpien 2016

Przed siewem rzepaku

6 kwietnia 2005

Warunki środowiskowe oraz odpowiednie i wykonane we właściwym czasie zabiegi uprawowe mogą w znacznym stopniu zapobiegać szkodom rzepaku powstającym podczas zimy.

Dobór gleb
Pod rzepak należy przeznaczać gleby żyzne, nie zakwaszone, bogate w próchnicę, o głębokiej warstwie ornej i odczynie zbliżonym do obojętnego - pH powyżej 6. Rzepak dobrze plonuje również na glebach lżejszych, pod warunkiem jednak, że są one w wysokiej kulturze i zasobne w składniki pokarmowe. Pod uprawę rzepaku nie nadają się gleby podmokłe i zakwaszone, suche piaski oraz torfy i mursze, na których rzepak wymarza.

Przedplon
Najlepszymi przedplonami dla rzepaku są rośliny wcześnie schodzące z pola, a więc: koniczyna i lucerna po pierwszym pokosie, mieszanki zbóż i roślin motylkowych zbierane na zielonkę, wczesne ziemniaki i wczesne grochy. Z braku dostatecznej ilości dobrych przedplonów można uprawiać rzepak po zbożach, wśród których najlepszy jest jęczmień ozimy i jary.
Nie należy uprawiać rzepaku po sobie, ponieważ zwiększa to zagrożenie występowania chorób, żerowania słodyszka i chowacza brukwiaczka oraz sprzyja rozmnażaniu się mątwika burakowego.

Uprawa roli
Ważnym elementem w uprawie rzepaku jest wykonanie podorywki i jej pielęgnacja, ułatwiające nie tylko wschody chwastów, ale także umożliwiające lepsze doprawianie roli. Podorywkę ścierniska wykonać na głębokość 5-8 cm i bezpośrednio po niej zastosować bronę. Wschodzące chwasty w miarę potrzeby niszczyć broną, a gleby zaperzone oczyszczać za pomocą kultywatorów sprężynowych i bron.
Orkę siewną wykonać na głębokość 20-22 cm, jak najwcześniej, aby rola mogła odleżeć. Doświadczenia wykazały, że w przypadku rzepaku spłycenie tej orki do 15 cm nie przynosi strat w plonowaniu.
Przed siewem glebę doprawić włóką i broną lub wałem strunowym z broną. Wierzchnia jej warstwa powinna być wyrównana, równomiernie spulchniona, bez brył, co zapewnia równy i płytki wysiew nasion, a tym samym szybkie wschody.
Po niezachwaszczonych ziemniakach i grochu podorywka jest zbędna. W celu wyrównania redlin dać bronę, a następnie wykonać orkę siewną, by okres osiadania warstwy ornej był jak najdłuższy.
W sytuacji, gdy orka siewna wykonywana jest zbyt późno, koniecznym jest użycie wału Campbella, który przyspieszy osiadanie warstwy zaoranej.
Obornik w ilości 200-300 dt/ha wskazany jest tylko po wcześnie schodzących z pola przedplonach. W przypadkach, kiedy nie jest to możliwe, lepiej jest uprawiać rzepak wyłącznie na nawozach mineralnych, obornik bowiem opóźnia naturalne osiadanie gleby, a w warunkach suszy pogłębia deficyt wilgoci. Pamiętać jednak należy, że w sytuacji tej, warunkiem uzyskania zadowalających plonów rzepaku jest intensywne nawożenie mineralne.


POWIĄZANE

W Polsce nie ma suszy rolniczej. Deszcze w ostatnich tygodniach sprawiły, że wil...

Dnia 12 sierpnia br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbior...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę