cts_ptak_10317

Skup od jutra w Giełdzie Rolnej "Ekorol"

30 lipca 2003

Proszowicka Giełda Rolna "Ekorol" rozpocznie tegoroczny skup zboża z dopłatami Agencji Rynku Rolnego już jutro, czyli dzień wcześniej niż planowano. Powodem przyspieszenia terminu skupu jest duże zainteresowanie rolników.

Ze wstępnych analiz jakości zbóż wynika, że zawartość glutenu w ziarnie jest wysoka, opadanie jest nawet ponad normę. Mamy natomiast obawy, jeśli chodzi o parametry wyrównania ziarna i rozpływalności. Trudno przewidzieć dokładniej, jaka będzie w tym roku jakość zbóż ze względu na trudne warunki meteorologiczne: suszę i grad. Poza tym zimą dużo zboża ozimego przemarzło i miejsca te przesiano pszenicą jarą – mówi prezes "Ekorolu" Wojciech Janowski.
 
Jakość zboża będzie na bieżąco konsultowana z Agencją Rynku Rolnego w Krakowie, pracownicy ARR będą obecni w czasie skupu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, "Ekorol" będzie wnioskować o obniżenie wymagań odnośnie jakości ziarna.
 
Cena skupu interwencyjnego pozostanie taka sama jak w roku ubiegłym: 550 zł za tonę - 440 zł rolnicy otrzymają do dwóch tygodni, 110 zł dopłaty agencyjnej w terminie do 30 dni. Przewidywane limity skupu to 450 ton pszenicy konsumpcyjnej w sierpniu i 110 ton we wrześniu oraz ok. 200 ton skupu pszenicy paszowej na własne potrzeby. W tym wypadku "Ekorol" będzie płacił trochę mniej niż w roku ubiegłym, 400 złotych za tonę (połowa płatna w terminie do trzech miesięcy i pozostała kwota do pół roku). - Jeżeli będzie potrzeba powiększenia limitu skupu własnego, rozważymy tę sprawę - mówi prezes Janowski.
 
Skup będzie prowadzony w środy w godz. 11-19, w pozostałe dni, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Rolnicy przy dostawie zboża powinni mieć dowód osobisty, oświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego poświadczone przez właściwy urząd gminy (stosowne druki można otrzymać w siedzibie giełdy lub w wydziałach rolnictwa urzędów gmin), konto w banku.


POWIĄZANE

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj 2017 roku w ciągu ubiegł...

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra R...

AMBRA S.A. otrzymała prestiżowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego. Nagrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę