cts_ptak_10317

Tanie jabłka

3 grudnia 2015
Przybywa zakładów blokowanych przez sadowników. W ten sposób chcą oni wymusić wyższe ceny skupu jabłek przemysłowych. Ale przetwórcy nie chcą się ugiąć. 30 – 35 groszy za kg, których żądają sadownicy to dla nich za dużo. I oferują około 20 gr.

Zakłady tłumaczą, że niska ceny to także skutek mocnej złotówki. Twierdzą też, że mają duże zapasy niesprzedanego koncentratu jabłkowego jeszcze z ubiegłego roku. Skąd te zapasy, skoro polska produkcja była wyjątkowo mała i wynosiła w tamtym sezonie tylko nieco ponad milion ton. Są podejrzenia, że to importowany chiński koncentrat.

W tym roku zbiory jabłek w Polsce sięgną około 2,4 mln ton. Produkcja będzie więc spora. Za granicą jabłek również będzie dużo. Ale przetwórcy: niemieccy, angielscy czy węgierscy dają swoim dostawcom wyższe ceny.

Dlatego konieczne jest wynegocjowanie porozumienia między polskimi sadownikami a przetwórcami. Potrzebne są trwałe umowy kontraktacje określające ilość produktu dostarczanego do zakładu jak również gwarancje ceny minimalnej i maksymalnej. Polscy sadownicy obliczyli twierdzą, że cena jakiej oczekują - 30 gr. za kilogram jabłek przemysłowych – to cena zbliżona do kosztów produkcji.

Negocjacje między sadownikami a producentami owoców trwają od wielu tygodni. Mediacji próbuje się podjąć Ministerstwo Rolnictwa. Na razie bez skutecznie. Ten sam problem dotyczył wcześniej wiśni. Z powodu niskich cen - nie zebrano owoców z setek hektarów.

Dlaczego w innych krajach te dwie strony potrafią się dogadać, a u nas nie? Jak na tym sporze wyjdą klienci. Czy w sklepach też będzie taniej?


POWIĄZANE

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany...

W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra R...

Na rynku dostępnych jest zaledwie kilka nawozów zawierających krzem, gdyż do nie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę