Puma Uniwersal

Opłacalność produkcji rolniczej w II kwartale 2013 r.

3 grudnia 2015
Jaka jest bieżąca opłacalność najważniejszych kierunków produkcji rolniczej i czy są perspektywy jej poprawy? 

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest w zasadzie ustabilizowana, czyli słaba, ze względu na niskie ceny skupu w stosunku do cen tzw. minimalnych, czyli opłacalnych dla tego kierunku produkcji. Aktualnie koszt produkcji 1 kg żywca wieprzowego, tucznika to ok. 5,26 zł (w cyklu zamkniętym), a bieżąca cena rynkowa skupu (23 maja) to ok. 5,08 zł/kg brutto wagi żywej, czyli że cena skupu nie pokrywa koszty produkcji, a gdzie tu jeszcze opłacalność produkcji. Cena tzw. opłacalna to ok. 6,30 zł/kg żywca. W ubiegłym i br. ceny skupu tuczników nie były większe od cen opłacalnych. Przewidywania na najbliższą przyszłość są bliżej nieokreślone, tzn. wzrost cen skupu spowodować może prawdopodobnie mniejszy skup tuczników w wyniku najniższego aktualnie pogłowiem trzody chlewnej od 5 lat, tj. ok. 11,5 mln szt., co z kolei jest wynikiem nieopłacalności tej produkcji w ostatnich latach.

Sytuacja na rynku bydła mięsnego nie jest stabilna, czyli że od IV kwartału ubr. i w br. ze względu na spadające ceny skupu w stosunku do cen tzw. minimalnych, czyli opłacalnych dla tego kierunku produkcji, opłacalność ta spada. Spowodowane jest to w głównej mierze spadającym eksportem mięsa wołowego w wyniku zakazu uboju rytualnego. Aktualnie koszt produkcji 1 kg żywca wołowego, (byki kl.A)  to ok. 6,74 zł, a bieżąca średnia cena rynkowa skupu (23 maja) to ok. 7,05 zł/kg brutto wagi żywej, czyli że cena skupu pokrywa koszty produkcji, ale nie daje opłacalność produkcji na poziomie parytetu dochodu, który daje dopiero cena ok. 7,29 zł/kg żywca. Przewidywania na najbliższą przyszłość są raczej dobre, bo ceny skupu dające opłacalność tej produkcji będą kształtowały się na większym do obecnego poziomie z możliwością wzrostów, po wznowieniu eksportu mięsa wołowego.  

Sytuacja na rynku mleka była w ubr. i jest aktualnie słaba, ze względu na niskie  ceny skupu w stosunku do cen tzw. minimalnych, czyli opłacalnych dla tego kierunku produkcji. Aktualnie koszt produkcji 1 litra mleka to ok. 1,23 zł, a bieżąca cena rynkowa skupu mleka ekstra (23 maja) to ok. 1,20 zł brutto za litr, czyli że cena skupu nie pokrywa całkowicie koszty produkcji i nie daje opłacalności produkcji. Cena tzw. opłacalna dla mleka to ok. 1,35 zł/litr. W ubr. ceny skupu mleka od czerwca stopniowo spadały, od 1,32 do 1,14 zł/l, a od początku tego roku stopniowo, wolno rosły do 1,20 zł/l aktualnie.  Przewidywania na najbliższą przyszłość są nieokreślone tzn. wzrost cen skupu mleka, czyli opłacalność produkcji spowodować może prawdopodobnie większe spożycie lub eksport wyrobów mleczarskich, choć w okresie letnim ceny te mają tendencję zniżkową.


Uwaga: wyliczenia sporządzone z uwzględnieniem dopłat obszarowych, tzw. paliwowej i do materiału siewnego, dla gospodarstw zrównoważonych nakładami pracy do normy UE.

Stąd wniosek, że w br. jedynie produkcja żywca wołowego w I kwartale dawała zadawalającą opłacalność produkcji, czyli parytet dochodu, porównywalny do średniego wynagrodzenia krajowego netto (wg GUS), a produkcja tuczników i mleka była i jest nadal nieopłacalna. Na wzrost opłacalności wszystkich kierunków produkcji w bieżącym roku duży wpływ będzie mieć sytuacja rynkowa w kraju, jak też na rynku unijnym i światowym.


POWIĄZANE

Reforma systemu bezpieczeństwa żywności jest jedną z najważniejszych w programie...

Takich zmian jak w Janowie Podlaskim będzie więcej; spółka po spółce badane są s...


Komentarze

...Kto się wiele pyta, ten się wiele uczy...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Huzar prawy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę