MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Półzawieszany zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/6 – w ofercie marki UNIA GROUP od kwietnia 2016 roku.

12 kwietnia 2016

Sekcja uprawowa

 

Zamontowana z przodu agregatu włóka ze sprężystymi łapami zakończonymi wymiennymi końcówkami wyrównuje powierzchnię gleby przed sekcjami talerzy i niweluje ślady pozostawione przez koła ciągnika. Kąt natarcia na glebę łap jest sterowany mechanicznie za pomocą śrub rzymskich.

Za włóką zamontowane są dwa rzędy znanych z agregatów ARES talerzy uzębionych o średnicy 460 mm. Produkowane są w największej fabryce UNII GROUP w Grudziądzu. Każdy talerz zabezpieczony jest poprzez amortyzatory gumowe i ma bezobsługowe łożyska dwurzędowe. Zapewnia to wygodną pracę bez potrzeby ich smarowania.


Narzędzia robocze agregatu FENIX 3000/6 zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Unię Grudziądz na bazie wieloletnich doświadczeń produkcyjnych i eksploatacyjnych – omawia Michał Stachlewski Dyrektor Handlowy UNII GROUP.

 

Rozstaw pomiędzy rzędami talerzy wynosi aż 82 cm. Umożliwia to pracę na polach z dużą ilością resztek pożniwnych np. po kukurydzy zebranej na ziarno. Dodając do tego prędkość pracy wynoszącą 15 km/h gwarantuje to idealne przykrycie resztek pożniwnych. Przy tak dużej prędkości roboczej ważną rolę pełnią masywne i profilowane deflektory boczne, które zapobiegają przedostawaniu się gleby poza obszar roboczy agregatu.

Głębokość roboczą talerzy można regulować nawet w czasie pracy zestawu FENIX 3000/6 z kabiny ciągnika sterując pracą siłowników hydraulicznych. Układ opiera się na niezależnym zawieszeniu sekcji talerzowej na równoległoboku.

Za sekcją talerzy uprawowych zamontowany jest wał oponowy. –Specjalna, unikatowa konstrukcja wału oponowego zapewnia uzyskanie optymalnych warunków agrotechnicznych do siewu. Jednocześnie dzięki zastosowaniu czterech kół o rozmiarze 500/45-22,5 i średnicy 1040 mm w sposób zdecydowany podnosi komfort oraz bezpieczeństwo transportu maszyny po drogach publicznych. Pozostałe koła wału oponowego mają średnicę 800 mm i są wykorzystywane tylko w czasie pracy agregatu. Optymalne dopasowanie wału oponowego do warunków glebowych jest wspomagane za pomocą siłowników hydraulicznych z indywidualną nastawą – omawia Sławomir Jaskuła Doradca Produktowy UNII GROUP.

 

Sekcja siewna

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP ma zamontowanych 40 redlic dwutalerzowych o średnicy 300 mm zamontowanych w układzie „V”. Za nimi znajdują się bardzo duże koła kopiująco-dogniatające mające 350 mm średnicy i 78 mm szerokości. Za ich pomocą można bardzo dokładnie ustawić głębokość siewu. Czas potrzebny do zmiany głębokości pracy wszystkich 40 redlic to niespełna 5 min. Docisk redlic zmienia się centralnie poprzez siłowniki hydrauliczne.

Duże koła kopiująco-dogniatające zapewniają również bardzo dobre kopiowanie nierówności terenu, dzięki czemu nasiona odkładane są na zadanej głębokości i mają zapewniony optymalny kontakt z glebą. Redlice dociskane są mocną sprężyną, co przekłada się na stały nacisk minimalny wynoszący 40 kG na każdą redlicę. Nie zmniejsza się on nawet przy dużej prędkości roboczej wynoszącej 15 km/h – omawia Sławomir Jaskuła Doradca Produktowy UNII GROUP.

 

 

 

Rozstaw pomiędzy redlicami talerzowymi wynosi 15 cm. Tak duża odległość pomiędzy redlicami pozwala pracować na polach z dużą ilością resztek pożniwnych i w glebach zakamienionych.

Za redlicami dwutalerzowymi z kołami kopiująco-dogniatającymi zamontowane są indywidualne sprężynowe zagarniacze, które wygarniają ziemię z międzyrzędzi i pozostawiają w tym miejscu mini zagłębienia. W tych miejscach może gromadzić się woda, o którą jak wiadomo toczy się walka na wielu polach europejskich rolników. Każdy zestaw palców zagarniających ma indywidualną regulację śrubową.

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP ma montowanemasywne hydrauliczne znaczniki boczne, które szybko składają się wzdłuż maszyny. Rozwiązanie to ułatwia przejazdy po drogach publicznych oraz składanie maszyny do pozycji transportowej.

 

 

Precyzyjny wysiew pneumatyczny

 

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP ma zbiornik na ziarno o pojemności aż 3000 l. Pozwala to zminimalizować odstępy pomiędzy kolejnymi jego zasypami i wpływa na zwiększenie wydajności siewu. Dostęp do niego umożliwia znajdująca się z przodu maszyny drabinka z pomostem. Podniesienie plandeki chroniącej wnętrze zbiornika przed wilgocią ułatwia jej stelaż. W środku zbiornika zamontowane są solidne sita, na których można oprzeć dużego BIG BAGA.

W dnie zbiornika znajdują się dwa leje zsypowe, którymi nasiona trafiają do dwóch aparatów wysiewających. Te precyzyjne podzespoły napędzane są silnikiem elektrycznym, którego praca sterowana jest przez czujnik radarowy. Odczytuje on dokładną prędkość jazdy zestawu na polu i uniezależnia siew od poślizgu kół. Napęd elektryczny aparatów wysiewających pozwala również na szybką i łatwą zmianę dawki wysiewu nasion. Można to robić nawet w czasie pracy zestawu. Na postoju nie ma najmniejszego problemu z przeprowadzeniem próby kręconej, bo wystarczy wprowadzić dane do komputera, podstawić pojemnik na nasiona i nacisnąć przycisk znajdujący się na siewniku.

 

 

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP pozwala wysiewać nasiona w dawkach kg/ha. W czasie siewu za pomocą pulpitu komputera można zwiększać lub zmniejszać dawkę wysiewu poprzez kliknięcie palcem w znak plusa lub minusa, co za każdym razem oznacza zmianę o ustalony przedział procentowy.

Precyzyjny siew rzędowy po uprawie tradycyjnej, uproszczonej lub bezpośredniej realizowany jest przez pneumatyczny system wysiewu dzięki nowoczesnym aparatom wysiewającym. Dwa rozdzielacze ziarna zapewniają dużą równomierność siewu we wszystkich redlicach. Aby wysiewać nasiona drobne, należy jedynie dźwigienką załączyć blokadę wypełniacza rolki wysiewającej, co zajmuje dosłownie chwilę – omawia Sławomir Jaskuła Doradca Produktowy UNII GROUP.


Za transport nasion do redlic odpowiada wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym o przepływie oleju wynoszącym 24 l/min. Jest on zasilany poprzez pompę nakładaną na WOM ciągnika. W skład układu niezależnej hydrauliki agregatu FENIX 3000/6 wchodzą jeszcze: chłodnica wyposażona w termostat i zbiornik oleju ze wskaźnikiem jego poziomu oraz czujnikiem temperatury. Do kontroli ciśnienia powietrza w układzie wysiewającym służy widoczny z kabiny ciągnika manometr.

 

Ziarno pobrane ze zbiornika przez dwa aparaty wysiewające trafia do oddzielnych układów, gdzie porywa je powietrze wytworzone przez wentylator. W ten sposób nasiona trafiają do rozdzielaczy.Podział siewnika na dwie 3-metrowe sekcje wysiewające umożliwia wysiew połową siewnika. Wystarczy zamknąć jeden z aparatów wysiewających.

 

 

Z lewego i prawego rozdzielacza nasion odchodzą przewody do wszystkich 40 redlic – po 20 od każdego. Każdy rozdzielacz ma na dwóch przewodach zamontowane zawory Combi służące do automatycznego zamykania wysiewu w celu zakładania ścieżek technologicznych. Zatrzymane ziarno trafia z powrotem do rozdzielacza i w ten sposób zwiększa się ilość nasion w rzędach. W czasie zakładania ścieżek technologicznych istnieje jednak możliwość – poprzez komputer – procentowego zmniejszenia dawki wysiewu, tak aby po odcięciu wysiewu w dwóch redlicach zachować ustaloną dawkę nasion na hektar.

 

 

 

Komputer MüllerElektronik

 

Zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP został wyposażony w komputer firmy MüllerElektronik o nazwie DRILL CONTROL. Ma on następujące funkcje:

- przetwarza dane prędkości jazdy, które przekazywane są z radaru. W ten sposób utrzymuje stałą dawkę nasion na hektar niezależnie od poślizgu kół,

- zakłada ścieżki technologiczne,

- informuje o dawce wysiewanego ziarna w kg/ha,

- zlicza przepracowane hektary i ilość wysianych nasion – funkcja historii pól,

- informuje o poziomie ziarna w zbiorniku i włącza alarm rezerwy,

- pozwala przygotować aparaty wysiewające do wykonania próby kręconej na postoju. Wystarczy wpisać dane potrzebne do jej wykonania.

 

 

Funkcja E-DRIVE komputera pozwala zmieniać dawką wysiewu nasion w czasie siewu! Ten bardzo pomocny system przydaje się w momencie zakładania ścieżek technologicznych lub pracy na polach mozaikowatych. Zwiększenie lub zmniejszenie dawki wysiewu polega na kliknięciu palcem w znak plusa lub minusa, co za każdym razem oznacza zmianę o ustalony przedział procentowy.

Agregat uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP ma zamontowanyblok elektrozaworów hydraulicznych, który nadzoruje sterownik UniControl. Obsługuje on automatykę układów hydraulicznych polegającą na sekwencyjnej pracy jej obwodów. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i maszyna rozkłada lub składa się sama, albo automatycznie zmienia pozycję znaczników na uwrociach.

 

 

 

Transport po drogach publicznych

 

Agregat FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP przystosowany jest do transportu po drogach publicznych. Po pracy polowej koła boczne wału, tak jak zespoły talerzy uprawowych i siewnych, składane są hydraulicznie do pionu. Dzięki temu szerokość transportowa zestawu nie przekracza 3 m.

Po złożeniu maszyna opiera się na czterech bardzo szerokich kołach jezdnych, co daje dużą stabilność w czasie transportu nawet po kiepskiej jakości drogach gruntowych.

Agregat FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP ma kilka dodatkowych zabezpieczeń pozwalających całkowicie bezpiecznie transportować go po drogach publicznych. Są to:

- mechaniczne blokady transportowe siłowników hydraulicznych,

- dwuobwodowe hamulce pneumatyczne montowane w standardzie,

- profesjonalne oświetlenie drogowe zgodne z obowiązującymi normami.

 

 

 

 

 

 

 

Cena sugerowana

 

Sugerowana cena półzawieszanego zestawu uprawowo-siewnego FENIX 3000/6 marki UNIA GROUP w standardowej opcji wyposażenia wynosi około 54 000 EURO netto. Za taką kwotę użytkownik otrzymuje maszynę o najlepszym stosunku ceny do jakości wśród obecnie oferowanych na rynku..

 

Dane techniczne agregatu Fenix 3000/6

Szerokość robocza [m]

6,0

Pojemność skrzyni [l]

3000

Typ redlic

dwutalerzowe w układzie „V”

Liczba redlic [szt]

40

Liczba talerzy uprawowych [szt]

48

Wysiew w [kg/ha]

od 1,8 do 350

Maksymalny wydatek silnika hydraulicznego [l/min.]

24

Masa [kg]

7600

Zapotrzebowanie mocy [KM]

190-240

 

 

 

O firmie UNIA – ponad 130 lat tradycji

Początki dzisiejszej UNII związane są nieodłącznie z osobą inżyniera Augusta Ventzki’ego. Ten niezwykle utalentowany inżynier i konstruktor założył w Grudziądzu w 1882 roku Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Trudno wyliczać wszystkie zmiany jakie zaszły na przełomie tych lat, w chwili obecnej Grupa Kapitałowa UNIA składa się z 5 fabryk: w Grudziądzu, Kutnie, Brzegu, Słupsku oraz Kątach Wrocławskich

Zatrudnia łącznie ok.1.350 osób.

Produkuje ok. 25 000 maszyn rocznie osiągając przychody powyżej 100000000 Euro.

Eksport stanowi 40% przychodów firmy.

Unia to czołowy producent naszego kontynentu, obecny na 35 rynkach w Europie i na 60 rynkach na świecie.

Wszystkie informacje dotyczące UNIA są dostępne na www.uniagroup.com

Biuro prasowe UNIA GROUP


POWIĄZANE

Skup maszyn rolniczych to usługa, która zyskuje na popularności wśród polskich r...

Dostawcy systemów bezpieczeństwa IT uznają sztuczną inteligencję za cenne uzupeł...

Utrzymanie czystości w gospodarstwie rolnym to nie tylko kwestia estetyki, ale p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę