Bayer_komplet_6_09_16
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

O kwotowaniu i relacjach z sieciami na śniadaniu prasowym Polskiej Izby Mleka

15 lutego 2012
Kwotowanie produkcji mleka to system tani i dający gwarancję bezpieczeństwa - mówił na śniadaniu prasowym zorganizowanym przez Polską Izbę Mleka Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Obecnie jest dobry czas dla branży mleczarskiej, ważne jest, aby w tę branżę inwestować - dodał.

Tematem mlecznego śniadania prasowego zorganizowanego przez Polską Izbę Mleka była aktualna sytuacja sektora mleka i bolączki branży. Minister Marek Sawicki powiedział, że aktualnie branża mleczarska ma się dobrze. Odniósł się do planowanego zniesienia kwot mlecznych mówiąc, że jest to tani i bezpieczny system, dlatego też Komisja Europejska podejmując decyzję o zniesieniu kwot musi się kierować rozwagą. Minister dodał, że Polska w kończącym się roku kwotowym ponownie nie wykorzysta limitu, dlatego też w Sejmie trwają prace nad zniesieniem pobieraniem zaliczek  na poczet kar za przekroczenie produkcji mleka.
Minister Sawicki odniósł się również do problemu we współpracy z sieciami handlowymi. Stwierdził, iż coś niedobrego dzieje się w łańcuchu producent/przetwórca/handel. Zdaniem Ministra Rolnictwa sieci handlowe działają na zasadzie komisów, przyjmując towar od przetwórców i nie ponosząc za niego odpowiedzialności. Zdaniem Marka Sawickiego rola producentów i przetwórców w sektorze rolno-spożywczym powinna kończyć się na produkcji i dostarczeniu gotowego produktu do placówki handlowej. Natomiast ta od tej chwili powinna przejmować pełną odpowiedzialność za produkt i jego sprzedaż. Minister Sawicki podkreślił, że z problem z sieciami handlowymi nie może sobie poradzić międzyresortowy zespół zwiększania przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego, który został powołany w lutym 2010 r. Przypomnijmy, że zespół ten  miał wypracować kodeks dobrych praktyk między dostawcami a handlem, jednak do chwili obecnej takiego dokumentu nie ma.  Z problemem z sieciami nie radzi sobie również unijny komitet wysokiego szczebla (w jego prace zaangażowanych jest czterech komisarzy UE i ośmiu unijnych ministrów rolnictwa). Miał on zajmować się m.in. monitorowaniem cen, jednak na ostatnim spotkaniu w listopadzie stwierdził, że relacjom tym trzeba się nadal przyglądać, a przedsiębiorcy i handel sami powinni się dogadać.
Zdaniem prezesa Polskiej Izby Mleka, Edmunda Borawskiego, relacje z sieciami handlowymi to obecnie jeden z  najpoważniejszych problemów branży mleczarskiej. Jak podkreśliła na śniadaniu prasowym Agnieszka Maliszewska – dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, sieci handlowe są bardzo silne, a pozycja polskich przetwórców wobec nich bardzo słaba, jedynym rozwiązaniem jest usankcjonowanie prawne tych relacji.

Podczas śniadania prasowego omówiona została również aktualna sytuacja ekonomiczna mleczarstwa i prognozy na ten rok. Przedstawiła je Joanna Nowak z Infodome – ekspert Polskiej Izby Mleka. Poinformowała ona, że w 2012 r. ceny przetworów mlecznych mogą spaść w porównaniu z 2011 r. o 15-30%. Ceny światowe masła mogą spaść do około 2300-2500 euro/t, natomiast mniejszy będzie spadek cen mleka w proszku. Ceny OMP mogą  wahać się w granicach 2200 euro/t, a ceny PMP mogą być o 5-10% wyższe. Powinny natomiast utrzymać się wysokie ceny serów. Jeśli założenia makroekonomiczne spełnią się, to optymistycznie wygląda przyszłość sektora, bowiem ceny przetworów mlecznych w latach następnych mogą  rosnąć o 0,5-2% rocznie.

Podstawą  konkurencyjności polskich produktów na rynku wspólnotowym są w dalszym ciągu przewagi cenowo-kosztowe, podstawą których są niższe ceny mleka surowego oraz niższe koszty robocizny, energii, wody i opłat związanych z ochroną środowiska.
W dalszym ciągu niezbędne są działania konsolidacyjne mające na celu poprawę efektywności, a w przyszłości zapewnienie konkurencyjności dla naszych produktów towarowych oraz zwiększenie popytu na rynku krajowym.

Na śniadaniu prasowym mówiono także o programie „Szklanka Mleka”. Maria Pawłowska
z Agencji Rynku Rolnego poinformowała, że od początku funkcjonowania tego mechanizmu, czyli od 2004 roku, polskiego dzieci spożyły około 1 mld 200 mln szklanek mleka, co stanowi ok. 300 tys. ton mleka. W bieżącym roku szkolnym w mechanizmie tym uczestniczy 12 tys. szkół, tj. o ponad 2,5 tys. więcej, niż w ub. roku. Od momentu uruchomienia „Szklanki mleka” spożycie mleka w Polce stopniowo rośnie – w 2011 roku wyniosło 193 litry na osobę. Średnie spożycie w UE wynosi 350 litrów.

Mleczne śniadanie prasowe zorganizowane zostało 13 lutego br. przez Polską Izbę Mleka. Działanie zostało dofinansowane z Funduszu Promocji Mleka.


POWIĄZANE

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował w czwartek, że rozpoczyna ...

Przewodniczący Copa i Cogeca nakreślają najważniejsze wyzwania stojące przed uni...

30 listopada 2016 r. upływa termin zgłaszania kandydatów do Rady Ubezpieczenia S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę