Advertisement

Baborówko Horse Sale Show

27 września 2016

W dniach od 30 września do 2 października 2016 r. w Ośrodku Jeździeckim Pałac Baborówko odbędzie się wydarzenie jeździeckie pod nazwą Baborówko Horse Sale Show - międzynarodowe i krajowe zawody WKKW oraz aukcja koni sportowych. W tym roku po raz kolejny z udziałem Concordii Ubezpieczenia.

 

Baborówko Horse Sale Show to nowa inicjatywa na polskim rynku jeździeckim. 1 października tego roku podczas zawodów WKKW rozgrywanych w Baborówku odbędzie się I edycja aukcji koni sportowych, z predyspozycjami do skoków przez przeszkody i WKKW. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie wydarzenia w ramach którego osoby oferujące na sprzedaż konie sportowe będą mogły zaprezentować swoje wierzchowce jak najszerszej grupie odbiorców, a osoby zainteresowane ich zakupem będą miały możliwość sprawdzenia i porównania większej stawki koni w jednym miejscu i w podobnych warunkach. Organizatorzy oprócz klasycznej formuły aukcji zaproponują zainteresowanym bogaty pakiet świadczeń dodatkowych, m. in. pomoc w przygotowaniu koni i ich prezentacji, w organizacji niezbędnych badań weterynaryjnych, finalizacji transakcji i ubezpieczeniu wierzchowców.

 

Baborówko Horse Sale Show – co to za inicjatywa?


Henryk Święcicki jr: Od kilku lat obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na pewnego rodzaju platformę do współpracy pomiędzy hodowcami i właścicielami koni sportowych, a potencjalnymi klientami, którzy są zainteresowani zakupem wierzchowców o odpowiednich predyspozycjach. Sami jesteśmy hodowcami i mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z zainteresowaniem środowiska jeździeckiego. Zdajemy sobie sprawę, że początki bywają trudne, ale wierzymy, że dzięki konsekwentnemu rozwojowi naszego projektu w przyszłości uda stworzyć się międzynarodowe wydarzenie promujące sprzedaż przede wszystkim polskich koni na wzór profesjonalnych, zachodnich aukcji.

 

Do kogo skierowana jest aukcja i kto może wziąć w niej udział?


H. Ś.: Naszym celem jest to, aby aukcja miała jak najbardziej otwartą formułę. Z założenia, swoją ofertę kierujemy do właścicieli i hodowców koni z Polski, ale zauważyliśmy spore zainteresowanie sprzedawców z zagranicy. Jeżeli chodzi natomiast o kupujących, to w licytacji udział mogą wziąć zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Staramy się wypromować aukcję w jak najszerszych kręgach i podejmujemy wiele działań także za granicą, tak aby grupa kupujących była jak największa. Ponadto nie przewidujemy pobierania wadium, żeby zachęcić wszystkich obecnych na aukcji do wzięcia udziału w licytacji.

 

Jakie konie wezmą udział aukcji?


H.Ś.: Zgodnie z naszymi założeniami do aukcji zgłaszane są konie minimum w wieku 4 lat, które wykazują predyspozycje do konkurencji skoków przez przeszkody i Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Zdecydowaliśmy się na taki dobór koni aukcyjnych z kilku powodów. Ośrodek w Baborówku, ze względu na organizowane w nim zawody kojarzy się w środowisku jeździeckim z konkurencją WKKW, a wymiana doświadczeń z gośćmi odwiedzającymi Festiwal Jeździecki Baborówko utwierdziła nas w przekonaniu, że warto inwestować w ten segment. Natomiast skoki przez przeszkody to zdecydowanie największy rynek w branży jeździeckiej i to właśnie tu znajduje się najwięcej potencjalnych sprzedawców i nabywców koni, którym chcielibyśmy stworzyć warunki do współpracy. Chcemy wyselekcjonować grupę młodych, perspektywicznych koni, ale takich, które są już w treningu sportowym i mają za sobą pierwsze starty w zawodach. W aukcji mogą wziąć również udział konie zdecydowanie bardziej doświadczone, które rywalizują w zawodach na poziomie krajowym i międzynarodowym. Wszystkie zgłoszone konie muszą przejść szczegółowe badanie weterynaryjne wraz z serią zdjęć rentgenowskich. Podczas aukcji potencjalni nabywcy będą mogli skonsultować wyniki badań i zdjęcia z oficjalnym weterynarzem aukcji.

 

Czy badanie koni przed aukcją jest potrzebne?


Maciej Przewoźny: Badanie stanu zdrowia koni przed aukcją jest potrzebne, gdyż zarówno kupujący jak i sprzedający mają informację o stanie zdrowia zwierząt poddawanych transakcji. Ponadto na podstawie wykonanych zdjęć RTG staramy się ocenić stopień ryzyka jaki jest związany z zakupem danego konia, uwzględniając jego przeznaczenie sportowe. Z mojego doświadczenia nabytego podczas pracy za granicą i podczas wizyt z klientami na aukcjach w Niemczech wynika, że stan zdrowia koni przebadanych do aukcji koni w Baborówku nie odbiega od standardów oferowanych w Niemczech.

 

Czy wszystkie konie wystawiane na aukcji będą ubezpieczone?


Katarzyna Pankiewicz: Każdy z koni wystawianych na aukcji jest ubezpieczony na wypadek śmierci lub konieczności uśpienia. Jest to forma zabezpieczenia transakcji dla każdej ze stron – sprzedającego, ponieważ konie są objęte ochroną od momentu zakwalifikowania ich przez Organizatora do aukcji, aż do sprzedaży lub gdyby transakcja nie doszła do skutku - do powrotu do macierzystej stajni . Dla kupującego natomiast, ponieważ w momencie podpisywania dokumentów związanych z zakupem konia, może go ubezpieczyć na sumę odpowiadającą wylicytowanej kwocie. W obydwu tych przypadkach nie obowiązują okresy karencji. Można więc powiedzieć, że konie są sprzedawane „z gwarancją”.

 

Proszę przybliżyć czytelnikom program aukcji.


H.Ś.: Stajnie dla koni aukcyjnych zostaną otwarte w środę popołudniu. W czwartek i piątek zaplanowaliśmy jazdy testowe, zgodnie z harmonogramem i zgłoszeniami kupujących. Konie będą brały udział treningach pod nadzorem właścicieli. Na specjalnie przygotowanym placu treningowym potencjalni nabywcy będą mieli do dyspozycji zarówno przeszkody parkurowe, jak i terenowe. W sobotę 1 października po zakończeniu próby crossu międzynarodowych zawodów WKKW konie zgłoszone do aukcji wezmą udział w oficjalnej prezentacji, która odbędzie się na głównej arenie imprezy. Wierzchowce zaprezentują się w trzech podstawowych chodach oraz w skokach. Wieczorem, w klimatycznej zabytkowej stodole, w której na co dzień organizowane są różnego rodzaju imprezy i przyjęcia, odbędzie się prezentacja koni w ręku oraz licytacja. Wstęp na aukcję, podobnie jak na całą imprezę, jest bezpłatny.

 

* Henryk Święcicki jr – Organizator Baborówko Horse Sale Show;

dr Katarzyna Pankiewicz - główny specjalista ds. ubezpieczeń zwierząt Concordia Ubezpieczenia;

dr med. wet. Maciej Przewoźny – oficjalny weterynarz Baborówko Horse Sale Show

Biuro prasowe Concordia Ubezpieczenia


POWIĄZANE

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców ...

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał w poniedziałek porozumienie ws. pr...

Biebrzański Park Narodowy chce wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę