Advertisement

Bezpieczne lato w gospodarstwach rolnych

19 lipca 2016
Bezpieczne lato w gospodarstwach rolnych

Lato to czas wzmożonej pracy w gospodarstwach rolnych. To także moment, w którym wzrasta liczba potencjalnych dla rolnika zagrożeń W okresie letnim silniej eksploatowane są sprzęty i narzędzia, korzystanie z których wymaga wyjątkowej troski o względy bezpieczeństwa.

Latem pracę rolników wspierają specjalistyczne pojazdy i narzędzia – między innymi kombajny, prasy do słomy i siana, przyczepy transportowe. O zdrowiu, a nieraz i życiu osób pracujących w gospodarstwach rolnych decyduje działanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz właściwe przygotowanie do pracy. Dlatego bardzo ważne jest to, by tę pracę wspierały również prawidłowo dobrane środki ochrony indywidualnej.

Rolnik – zawód wysokiego ryzyka

- Rolnicy bardzo rzadko korzystają z ubrań ochronnych i masek – mówi Zdzisław Antoń, Dyrektor OR KRUS w Lublinie.

W ostatnich latach u rolników coraz częściej stwierdzane są choroby zawodowe (np. płuco rolnika). Są one związane z wieloletnim narażeniem na różnego rodzaju pyły w tym organiczne oraz substancje chemiczne np.: środki ochrony roślin. Przyczyną tych chorób są w głównej mierze zaniedbania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej. Dlatego konieczne jest uświadamianie tej grupy zawodowej w zakresie zagrożeń i potencjalnych skutków wiążących się z lekceważącym podejściem do ochrony własnego zdrowia. – dodaje Paweł Górski z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland.

Według danych KRUS-u w pierwszej połowie 2016 roku doszło do 4 659 zdarzeń wypadkowych, co stanowi spadek o 7,6 % względem analogicznego okresu w 2015 roku. W ciągu ostatnich 5 lat (2011-2015) doszło do niemal 80 tys. wypadków powodujących uszczerbek na zdrowiu lub śmierć rolnika. Wciąż jest to jedna z najbardziej narażonych na wypadki grup zawodowych w Polsce i Europie.

Jak działać bezpiecznie?

Myśląc o właściwiej ochronie i zapobieganiu sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym, należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Pracę powinny wykonywać jedynie osoby zdrowie i w pełni sprawne. Szczególnie latem pamiętać trzeba o przerwach w pracy i odpoczynku, nawodnieniu organizmu oraz ochronie ciała i głowy przed oddziaływaniem wysokiej temperatury.

Nieporządek w miejscu pracy i nadmierny pośpiech to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn wypadków w gospodarstwach rolnych. Dlatego konieczne jest właściwie przygotowanie miejsca pracy – zadbanie o ład i porządek, sprawdzenie stanu technicznego i sprawności sprzętów oraz mocowania elementów urządzeń i pojazdów.

Szczególnie istotne jest także stosowanie odpowiednich i zaawansowanych technologicznie środków ochrony indywidualnej, takich jak odzież ochronna oraz sprzęt ochrony układu oddechowego, oczu i twarzy.

Latem na wypadki narażone są szczególnie dzieci, które wakacje spędzają na wsi – w miejscu, w którym mieszkają, albo w którym odwiedzają swoich bliskich. Należy pamiętać o tym, by dzieci zawsze znajdowały się pod właściwą opieką osób dorosłych, a jeśli wykonują prace w gospodarstwie – by te odpowiadały ich możliwościom i umiejętnościom.

Informacje o firmie


O firmie 3M

W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M - można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

O kampanii „Chroń Swój Świat”

Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.

O 3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodzi 25-lecie istnienia na polskim rynku.

3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. W 2015 r. we Wrocławiu rozpoczęło działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 400 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia: „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014 oraz Solidny Pracodawca 2014 i Superbrand 2014/15.

infowire.pl


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę