Advertisement

Bogucki: wydatki na rolnictwo wzrosną w 2017 r. o 15 proc.

24 października 2016
Bogucki: wydatki na rolnictwo wzrosną w 2017 r. o 15 proc.
PAP / Leszek Szymański

Wydatki na rolnictwo w 2017 r. wzrosną o 15 proc. do 9,7 mld zł - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Projekt budżetu rolnego rozpatrywała w czwartek sejmowa komisja rolnictwa, która nie wniosła do niego poprawek.

Wiceszef resortu rolnictwa poinformował, że w przyszłorocznym budżecie priorytetem jest rozwiązanie sprawy dopłat do ubezpieczeń rolnych. Jak zauważył, proponuje się istotne zwiększenie wydatków na ten cel, z 200 mln zł w tym roku - do 917 mln w 2017 r.

Posłowie nie zgłosili poprawek do projektu budżetu rolnego, choć mieli zastrzeżenia m.in. do wysokości wydatków na paliwo rolnicze, dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego czy wysokości środków na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Bogucki wyjaśnił, że dopłaty do paliwa pozostaną na poziomie tego roku (860 mln zł), gdyż "takie są możliwości budżetowe". Przyznał jednak, że faktyczne zużycie paliwa na cele produkcji rolnej jest większe, ale zapewnił, że rząd będzie dążył do tego, by je podnieść w kolejnych latach.

Odnosząc się do zaplanowanych wydatków na zwalczanie ASF, wiceminister stwierdził, że w ocenie resortu przewidziano na ten cel dostateczne środki. Wyjaśnił, że podjęte zostały starania, by część kosztów zwalczania tej choroby sfinansowała KE i prawdopodobnie będzie to możliwe, więc budżet na ten cel zwiększy się dwukrotnie.

Poinformował, że nie będzie zwiększenia dopłat do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego. Jak mówił, wraz z dopłatami do nasion, rosną ich ceny. Jego zdaniem, obecnie firmy sprzedające nasiona bardziej korzystają z tego programu niż rolnicy.

Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne realizowane są w trzech częściach budżetu państwa, łącznie na 2017 r. zaplanowano je w wysokości 9,7 mld zł - poinformował Bogucki. Ponadto wydatki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mają wynieść 17,9 mld zł. Razem wydatki na te cele stanowią 7,1 proc. wszystkich wydatków państwa.

Wydatki na rolnictwo zaplanowane są także w budżetach wojewodów, gdzie przewidziano 1,1 mld zł. W rezerwach celowych zapisano, że wydatki na rolnictwo wyniosą prawie 3,8 mld zł, m.in. znajdują się tam pieniądze na finansowanie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (w tym ASF-u) w kwocie 272 mln zł, tj. na poziomie tego roku, paliwo rolnicze czy dopłaty do ubezpieczeń rolnych.

Wydatki na rolnictwo z UE głównie przeznaczone są na dopłaty bezpośrednie. W 2017 r. kwota ta wyniesie ponad 20 mld zł.

W sumie wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne, na KRUS oraz środki z budżetu UE wyniosą 48,4 mld zł.

(PAP)


POWIĄZANE

Polskie przepisy dotyczące biopaliw, mimo wprowadzenia postulowanych przez urzęd...

Wiosenne przymrozki spowodowały duże straty w sadach, najbardziej ucierpiały cze...

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do znowelizowanej ustawy o wspieraniu obsz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę