Delegacja Senegalu w Polsce

27 października 2016

Minister Krzysztof Jurgiel podpisał dziś „Memorandum o porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Rolnictwa i Wyposażenia Wsi Republiki Senegalu o współpracy w dziedzinie rolnictwa”.

- Memorandum jest kolejnym krokiem na drodze rozwoju współpracy, pozwoli na podjęcie nowych inicjatyw sprzyjających rozwojowi obu krajów – powiedział polski minister rolnictwa.

- Wysokość obrotów handlowych w sektorze rolno-spożywczym nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału naszych gospodarek – dodał Krzysztof Jurgiel. Dlatego strona polska jest zainteresowana zarówno intensyfikacją wymiany, jak i poszerzeniem jej asortymentu, po uprzednim uzgodnieniu kwestii weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Podpisanie dokumentu, to element trwającej w Polsce wizyty delegacji Republiki Senegalu pod przewodnictwem prezydenta Macky Salla. Sygnatariuszem po stronie senegalskiej jest minister spraw zagranicznych Mankeur Ndiaye.

Uczestnicy spotkania mówili dziś o konieczności intensyfikacji współpracy w zakresie rolnictwa i wzajemnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Strony zapewniły, że zamierzają wspierać nawiązywanie kontaktów naukowo-technicznych i handlowych w dziedzinie rolnictwa, marketingu rolnego oraz przetwórstwa rolno-spożywczego między jednostkami naukowymi, podmiotami gospodarczymi i innymi instytucjami, działającymi w obszarze rolnictwa w obu państwach, w ramach posiadanych pełnomocnictw i kompetencji.

W Memorandum podkreślono potrzebę wspierania rozwoju współpracy w dziedzinach:

- handlu towarami rolno-spożywczymi, w tym wspieranie rozwoju relacji biznesowych między podmiotami gospodarczymi działającymi w sektorze rolno-spożywczym obu państw;

- wymiany informacji na temat regulacji prawnych dotyczących prowadzenia działalności handlowej oraz inwestycyjnej na terytorium obu państw;

- wymiany informacji na temat istniejących możliwości uzyskania wsparcia administracyjnego w zakresie rozpoczynania oraz prowadzenia działalności handlowej i inwestycyjnej przez podmioty zagraniczne;

- wymiany doświadczeń i informacji w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa  rolno-spożywczego;

- wymiany informacji o wymaganiach sanitarno-weterynaryjnych obu państw;

- szkoleń i wymiany specjalistów;

- wymiany informacji dotyczących wystaw i targów rolnych.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Senegalu zaznaczył, że wśród priorytetów jego kraju są między innymi modernizacja rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Delegacja Senegalu przyjechała do Polski na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wizyta potrwa do jutra, a jej głównym celem jest dalsza intensyfikacja relacji dwustronnych.

MRiRW


POWIĄZANE

Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosi...

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała w czwartek o nowych pr...

KRUS informuje, że od 31 grudnia 2016 r. zmieniła się kwota przychodu miesięczne...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę