Advertisement

Działania KE odnośnie HPAI w Europie

18 stycznia 2017
Działania KE odnośnie HPAI w Europie

Komisja Europejska dokonuje na bieżąco oceny sytuacji epidemiologicznej odnośnie występowania grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób. Sytuacja w Europie jest bardzo dynamiczna i podlega ciągłym zmianom. Władze kilku państw członkowskich zgłosiły Komisji wystąpienie dalszych ognisk grypy ptaków podtypu H5N8, w niektórych krajach, wirus ten pojawił się po raz pierwszy. W związku z tym, Komisja Europejska uznała za konieczne zaktualizowanie obecnie obowiązującego podziału na obszary objęte ograniczeniami na poziomie Unii oraz czasu trwania ograniczeń mających na nich zastosowanie.

Decyzją Wykonawczą Komisji (UE) 2017/14 z dnia 5 stycznia 2017 r. wprowadzono zmiany do Załącznika Decyzji Wykonawczej (UE) 2016/2122 z 6 grudnia 2016 r. Nowa decyzja KE zawiera zaktualizowany wykaz obszarów zapowietrzonych i zagrożonych w poszczególnych państwach członkowskich dotkniętych grypą ptaków z wykazem dat uwzględniających wymagany okres obowiązywania środków stosowanych  zgodnie z Dyrektywa 2005/94/WE.  

Działania Komisji Europejskiej mają na celu zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii, a także pozwalają uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu. 

W Unii Europejskiej restrykcje w handlu dotyczą wyłącznie obszarów objętych ograniczeniami, w związku z występowaniem wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków H5N8 w stadach drobiu.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Od 10 kwietnia rolnicy, w tym właściciele sadów, mogą ubezpieczać uprawy na korz...

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła w czwartek dwa poselskie projekty nowelizacj...

Europejska Sieć na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Developmen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę