Advertisement

Ministerstwo rolnictwa odpowiada na zarzuty z wniosku o wotum nieufności

10 kwietnia 2017
Ministerstwo rolnictwa odpowiada na zarzuty z wniosku o wotum nieufności
PAP / Grzegorz Jakubowski

Zarzuty o mnożeniu zbędnych przeszkód biurokratycznych, utrudnieniach w sprzedaży, kupnie i dziedziczeniu oraz o obniżeniu wartości gruntów rolnych są nieuzasadnione - odpowiada ministerstwo rolnictwa odnosząc się do zarzutów z wniosku o wotum nieufności.

W piątek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem o wotum nieufności zgłoszonym przez Platformę Obywatelską wobec rządu premier Beaty Szydło. Wniosek ten został odrzucony.

Jak wyjaśnia ministerstwo na swojej stronie internetowej, ustawa, która weszła w życie 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości państwowych gruntów ma przede wszystkim przeciwdzia­łać spekulacjom gruntami rolnymi oraz wzmacniać pozycję go­spodarstw ro­dzinnych.

Podstawową zasadą w obrocie prywatnym jest nabywanie ziemi przez rolników indywidualnych i w tym zakresie brak jest ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Możliwe jest przeniesienie wła­sności nieruchomości rolnej np. na rzecz dzieci w drodze umowy darowizny, czy umowy dożywocia. W tym przypadku nie trzeba spełniać jakichkolwiek dodatkowych warunków, aby nabyć nieruchomość rolną - zaznacza resort rolnictwa.

Zainteresowanie uregulowaniem obrotu ziemią rolną jest bardzo duże w wielu krajach UE. Powstał międzynarodowy zespół zajmujący się tym zagadnieniem. Zmiany w podejściu do tego zagadnienia widać również w Parlamencie Europejskim, w którym jest przygotowywana rezolucja wzywająca państwa członkowskie i KE do wykorzystania narzędzi takich jak np. podatki czy programy pomocowe, by utrzymać w UE rodzinny model rolnictwa. Efektem zmiany podejścia jest także to, że KE nie zdecydowała się na wszczęcie wobec Polski formalnej procedury o naruszenie prawa unijnego ws. obrotu ziemią.

Resort zaznacza, iż monitoruje funkcjonowanie nowych przepisów i jeżeli będzie to konieczne, to mogą zostać wprowadzone zmiany. Nie będą jednak one szły w kierunku złagodzenia wymogów.

Resort wskazuje, że dane GUS nie potwierdzają obniżenia wartości gruntów rolnych, natomiast widać zatrzymanie wzrostu ich wartości.

Odnosząc się do zarzutów ws. "nieuzasadnionych zwolnień światowej sławy specjalistów i obsadzania stanowisk osobami niekompetentnymi oraz dewastacji marki polskiego konia arabskiego i - osłabienie wizerunku i pozycji Polski" resort wyjaśnia, że prezesi stadnin w Janowie Podlaskim i w Michałowie zostali odwołani z powodu "stwierdzenia nieprawidłowości w nadzorze nad powierzonym majątkiem Skarbu Państwa oraz braku odpowiedniego zarządzania stadninami".

Według resortu, "zmiany personalne dokonane w stadninach państwowych Janów Podlaski i Michałów zostały dokonane wyłącznie w oparciu o przesłanki merytoryczne – mając na względzie dbałość o interes Skarbu Państwa oraz poszanowanie prawa".

Jeżeli chodzi o zarzuty pod adresem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, to ministerstwo podkreśla, że "nie ma opóźnień w realizacji wypłat dopłat bezpośrednich". Łącznie w ramach płatności obszarowych za 2016 rok do 3 kwietnia do rolników trafiło blisko 14 mld zł.

W opinii ministerstwa, "ocena działalności resortu rolnictwa i kierowane pod jego adresem zarzuty nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości".

Resort odpiera zarzuty o zaniechaniu działań w zakresie cofnięcia kar za nadprodukcję mleka wyjaśniając, że "starania o to rozpoczęły się wkrótce po objęciu resortu". KE jednak uznała, że zwolnienie z obowiązku zapłacenia kar przez polskich rolników jest niemożliwe. Natomiast zgodziła się na pomoc w formie pożyczki na spłatę tych zobowiązań.

W resorcie opracowany został „Program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce na lata 2016-2020”, który pokazuje długofalowe działania dotyczące poszczególnych rynków. Chodzi o rynki: zbóż, rzepaku, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, cukru, owoców i warzyw, i ich przetworów oraz tytoniu.

Według resortu "nie jest prawdziwe twierdzenie o braku podejmowania działań w zakresie GMO". W tym zakresie m.in. podjęte zostały prace nad opracowaniem projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu obrotu materiałem siewnym odmian kukurydzy MON 810.

Ministerstwo zaznacza, że w dyskusjach o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, jasno stawia sprawę wyrównania wsparcia dla polskich rolników. Dodaje, że ważne jest też zachowanie w pełni wspólnotowego charakteru tej polityki, w tym, także w wymiarze finansowym.

(PAP)


POWIĄZANE

Na krajowym rynku nadal brakuje zboża, a ceny ziarna wzrosły. Wielu przetwórców ...

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podpisał w poniedziałek porozumienie ws. pr...

Biebrzański Park Narodowy chce wydzierżawić rolnikom prawie 600 hektarów łąk, by...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę