Od teraz pieniądze z „rachunków uśpionych” łatwiejsze do uzyskania

4 lipca 2016
Od teraz pieniądze z „rachunków uśpionych” łatwiejsze do uzyskania

Zastanawiasz się, czy twój zmarły krewny miał konto bankowe? Od teraz uzyskanie tej informacji w banku i SKOK-u będzie prostsze. Życie ułatwia spadkobiercom nowelizacja Prawa bankowego. Jak szacują eksperci, na „rachunkach uśpionych” znajduje się nawet 55 mld zł.

Od 1 lipca 2016 r. została uruchomiona Centralna informacja o rachunkach uśpionych. W bazie tej znajdują się informacje o kontach osób zmarłych i zapomnianych rachunkach prowadzonych w bankach i SKOK-ach. „Spadkobierca, po złożeniu odpowiednich dokumentów, może dowiedzieć się teraz od dowolnego banku lub dowolnego SKOK-u, gdzie spadkodawca miał konta bankowe” – mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl adwokat Jacek Sosnowski.

„Banki i SKOK-i zostały również zobowiązane do informowania spadkobierców zmarłego klienta, że zostali oni wskazani jako osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na jego rachunku” – dodaje rozmówca. Ponadto instytucje te mają obowiązek kontrolowania wszystkich kont klientów. Jeśli w ciągu pięciu lat dane konto było nieaktywne, muszą wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o udzielenie informacji z bazy PESEL, czy klient jeszcze żyje. Gdy okaże się, że nie, mają zawiadomić spadkobierców.

Nowelizacja przewiduje też, że rachunek bankowy klienta zostanie zamknięty w przypadku jego śmierci, a także gdy w ciągu 10 lat nie będzie on ze swojego konta korzystał. Bank ma obowiązek sześć miesięcy przed upływem tego okresu poinformować klienta o skutkach.

infowire.pl


POWIĄZANE

Przewodniczący Copa, Martin Merrild, złożył dzisiaj hołd byłemu przewodniczącemu...

W dniach 17-19 lutego 2017 r. już po raz trzeci w Halach Miejskiego Ośrodka Spor...

Fundusze promocji produktów rolno–spożywczych dobrze wykorzystują pieniądze UE, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę