aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Odkryj skarp Bałtyku!

27 lipca 2016
Odkryj skarp Bałtyku!
Klub Gaja

Skarp to największa płastuga bałtycka. W wielu wodach Europy stada dziko żyjących skarpi są przełowione. Grozi to także bałtyckim zasobom tego gatunku. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumentów. Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG zapraszają na Dzień Ryby w Helu. Głównym bohaterem zabaw, konkursów i happeningów będzie właśnie skarp. Dzień Ryby w Helu już 30 lipca (sobota) 2016, godz. 11.00 -17.00. Zapraszamy!

Na placu przed wejściem do fokarium Stacji Morskiej im. Profesora. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, na uczestników będą czekać gry i zabawy Klubu Gaja. Na stoisku „Na stół ryba” będzie można udekorować swoją piernikową troć wędrowną. Podczas zabawy „Rzeka idealna” zbudować z klocków Lego makietę rzeki od źródła aż do ujścia Bałtyku. Podczas zajęć plastycznych „Kto tu mieszka” poznać niemal owalny kształt skarpia i jego skórę, dzięki której maskuje się na dnie.Na tych, którzy zdobędą najwięcej punktów w grze terenowej czeka „Dizajn z Rybą” czyli odbijanie szablonu skarpia na torbach na zakupy. Będzie także można zagrać w plenerowe „rybne” domino oraz grę planszową. Edukacja poprzez zabawę Klubu Gaja realizowana jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego a merytorycznym Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu.

O godzinie 15.00 Klub Gaja zaprasza na happening „Płyniemy ze Skarpiem Bałtyku”. Uczestnicy, którzy „popłyną” do Zatoki Puckiej otrzymają koszulki ze skarpiem.

Nie możemy zapomnieć o życzeniu Profesora Krzysztofa Skóry, aby Dzień Ryby trwał w Helu i jednoczył instytucje oraz obywateli wokół ochrony zasobów Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. Tym razem wraz ze skarbem Bałtyku jakim jest skarp będziemy mieszkańcom i turystom przypominali o naszych obowiązkach wobec przyrody i przyszłych pokoleń, które też chciałyby korzystać ze skarbów naszego morza – dodaje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na pomostach Parku Wydmowego edukatorzy Stacji Morskiej IOUG wyjaśnią dlaczego bez ryb nie będzie rybaków, fok i morświnów. W Kinie Morświna będzie można obejrzeć filmy przyrodnicze. Na uczestników Dnia Ryby będą czekać także m. in.: Fotobudka dla dorosłych i dzieci i kolorowanki - MSC Polska (Marine Stewardship Council), „Ssaki Morskie. Błękitny Patrol” – WWF Polska,  „Dlaczego ryb mają chorobę morską” - Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, „Krajobraz nadmorskich wydm” - Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Błękitna Szkoła we Władysławowie, „Czy u rybitwy jest ochota na turbota?” - Grupa Badaczy Ptaków Wodnych KULIG oraz atrakcje przygotowane przez Miasto Hel.

Od stanu jakości wód w polskich rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb morskich i dwuśrodowiskowych. Dlatego Klub Gaja  zachęca obywateli do otaczania opieka rzek, jezior czy stawów  w najbliższej okolicy. Dzięki zaangażowaniu ponad 177 000 osób zaadoptowano 746 rzek i akwenów w ponad 1492 miejscach w kraju – podsumowuje Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Partner Strategiczny programu „Zaadoptuj rzekę”: Fundacja PKO Banku Polskiego.

Partner Merytoryczny „Zaadoptuj rzekę” i organizator wydarzenia: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Klub Gaja


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę