Advertisement

Pół kroku w dobrym kierunku

24 sierpnia 2016
Pół kroku w dobrym kierunku

- To pół kroku w dobrym kierunku, ale wciąż zbyt mało – powiedział Jacek Łukaszewicz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oceniając projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczący wprowadzenia obowiązkowych świadectw zdrowia dla świń z obszaru występowania afrykańskiego pomoru świń.

 

W związku ze zmieniającą się w ostatnim czasie sytuacją epizootyczną na terytorium Polski oraz kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się wprowadzić obowiązek zaopatrywania przesyłek świń w świadectwa zdrowia na tzw. obszarze ochronnym. Ma to zwiększyć uprawnienia kontrolne Inspekcji Weterynaryjnej na obszarach objętych restrykcjami oraz doprowadzić do zatrzymania rozprzestrzeniania się ASF w kraju.

 

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna ocenia projekt rozporządzenia jako zdecydowanie niewystarczający. Co prawda, kierunek działań jest zgodny z zeszłotygodniowymi propozycjami samorządu lekarzy weterynarii, lecz zwracamy uwagę, że zaproponowane przez MRiRW rozwiązania są połowiczne. W projekcie MRiRW obowiązek zaopatrywania w świadectwa zdrowia przesyłek świń dotyczy tylko tzw. obszaru z restrykcjami. W praktyce w świadectwo zdrowia trzeba będzie zaopatrywać zwierzęta transportowane w tym obszarze lub takie, które chcą ten obszar opuścić. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie niewystarczające, ponieważ nie dotyczy całego kraju i nie obejmuje przesyłek mięsa wieprzowego.

 

Dlatego Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, kierując się interesem narodowym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia publicznego, po raz kolejny apeluje o natychmiastowe przywrócenia instytucji:

 

1. Świadectwa zdrowia dla świń - w odniesieniu do wszystkich rodzajów przemieszczeń żywych zwierząt wrażliwych na zakażenie wirusem ASF;

2. Świadectwa zdrowia dla mięsa wieprzowego - dla wszystkich przesyłek surowego mięsa wieprzowego w obrocie krajowym.

 

Powyższe działania muszą zostać wprowadzone natychmiast na terenie całego kraju, w celu wyeliminowania zjawiska niekontrolowanego obrotu zwierzętami i mięsem z nich pochodzącym, które w ocenie KRL-W jest jednym z wektorów roznoszonej choroby.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna


POWIĄZANE

Konferencja agencji płatniczych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii, Bułgar...

Do 2019 r. w miejscowości Potęgowo w powiecie słupskim (Pomorskie) ma być zbudow...

Portugalia zanotowała w ubiegłym roku rekordową produkcję trzciny cukrowej; zwię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę