Anwil_7.04.17

Produkcja mleka zwalnia u największych przetwórców w UE. Polska w czołówce zwiększających produkcję

15 lipca 2016
Produkcja mleka zwalnia u największych przetwórców w UE. Polska w czołówce zwiększających produkcję

W Europie produkcja mleka zwalnia po tym, jak coraz więcej producentów styka się z problemem ze sprzedażą produktów gotowych jak i półproduktów. Eksport pozostaje wciąż mocny w takich krajach jak: Nowa Zelandia i Australia oraz Europa. Eksport z USA jest relatywnie niski z uwagi na popyt krajowy. Po stronie importu, coraz ważniejszą pozycję ponownie zajmują Chiny i Ameryka Łacińska.

Produkcja roczna za okres do maja 2016 w Nowej Zelandii spadła o 2% (wzrost w maju o 4% w porównaniu do maja 2015 roku), podczas gdy w Australii spadła o 6%.

Całoroczna produkcja mleka w Unii Europejskiej do kwietnia 2016 r wzrosła o 4% (1% wzrost w maju 2016 wobec maja 2015 r). Jak wskazuje Fonterra, połowa największych producentów w UE zaczęła zmniejszanie produkcji. Największy wzrost produkcji w skali roku uzyskały: Irlandia (+16%), Holandia (+13%), Polska (+5%) i Niemcy (+4%). Komisja Europejska uważa, że w 2016 roku dostawy mleka wzrosną o 1,6%.

W USA całoroczna produkcja mleka spadła o 1% (2% wzrostu w maju 2016 wobec maja 2015 r). Departament Rolnictwa USA przewiduje wzrost produkcji w 2016 roku o 1,9%.

Eksport całoroczny (do maja 2016 r) z Nowej Zelandii wzrósł o 4%, w Australii o 6% (dane do kwietnia) i Unii Europejskiej o 11% (dane do marca). Eksport całoroczny z USA (liczony do kwietnia) spadł o 8%. Istotny jest 20% spadek odnotowany w kwietniu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2015 r.

W maju 2016 roku eksport z Nowej Zelandii wzrósł o 9%, z Australii (w kwietniu) nawet o 13%, a wzrost z UE (w marcu) wzrost o 10%. Wzrost z UE nastąpił przy wyraźnym wzroście wolumenu produktów świeżych (o 34%), serwatki i serów.

Bardzo ciekawie wygląda import. Chiny zwiększyły import w maju o 30% (szczególnie dotyczy to produktów płynnych i świeżych, żywności dla niemowląt i WMP) w porównaniu do maja 2015 r. Spada import na Bliski Wschód i do Afryki (w marcu spadek o 17%) oraz do krajów azjatyckich (poza Chinami) o 8% (w marcu). Ameryka Łacińska podniosła poziom importu o 13% w marcu z największym wzrostem w zakresie WMP, serów i SMP.

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę