aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Resort rolnictwa chce złagodzić przepisy dotyczące hodowli drobiu

29 marca 2017
Resort rolnictwa chce złagodzić przepisy dotyczące hodowli drobiu
PAP / Tomasz Wojtasik

Drób nie będzie musiał być przetrzymywany w zamknięciu - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący bioasekuracji. Powodem jest coraz rzadsze występowanie ognisk grypy ptaków, co jest związane z wyższą temperaturą powietrza i słońcem, które niszczą wirusa.

Jak poinformował resort rolnictwa we wtorek w komunikacie, "projekt nowego rozporządzenia przewiduje ogólne środki bioasekuracji, które mają być stosowane przez hodowców drobiu, w celu zabezpieczenia wrażliwego inwentarza przed wystąpieniem grypy ptaków".

Zgodnie z nowymi przepisami, drób ma być utrzymywany w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami, ale nie oznacza to, że ma on przebywać w zamknięciu. Drób nie może mieć dostępu do otwartych zbiorników wodnych, gdzie mogą przebywać dzikie ptaki.

"Zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i posiadacze drobiu powinni w odpowiedzialny sposób postępować w swoich gospodarstwach" - zaznaczyło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powiatowy lekarz weterynarii w razie zagrożenia grypą ptaków będzie mógł wprowadzić odpowiednie środki, w tym zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów.

Według projektowanego rozporządzenia, hodowcy powinni w gospodarstwach stosować ultradźwiękowe odstraszacze i siatki, by ograniczyć do minimum ryzyko kontaktu drobiu z dzikim ptactwem. Również pasza i woda do karmienia ptactwa domowego powinna być zabezpieczona przed dzikimi ptakami oraz ich odchodami. Przed budynkami, w których hoduje się drób sposobem bezwybiegowym, powinny być wyłożone maty dezynfekcyjne.

Nowe rozporządzenie może wejść w życie w pierwszej połowie kwietnia br.

Od momentu wykrycia pierwszego ogniska grypy ptaków (wirusa HPAI) w Polsce, czyli od 3 grudnia 2016 r., do 17 marca 2017 r. wyznaczono w sumie 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu domowego. Choroba wystąpiła na terenie 12 województw. Ostatnie ognisko stwierdzono 16 marca br. W tym czasie stwierdzono też 68 przypadków tej choroby u dzikich ptaków.

(PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę