cts_ptak_10317

UE – prognozy dalszego wzrostu produkcji i eksportu drobiu w 2017 r.

14 października 2016
UE  – prognozy dalszego wzrostu produkcji  i eksportu drobiu w 2017 r.

Według prognoz zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS) z września br., produkcja mięsa kurcząt brojlerów w UE będzie nadal rosła, zarówno w 2016 r., jak i w 2017 r., głównie dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu  eksportowemu i w mniejszym stopniu wewnętrznemu. W 2016 r. UE-28 wyprodukuje łącznie ok. 11 mln ton mięsa kurcząt, o 2,5% więcej niż w 2015 r.

Produkcja wzrośnie w większości państw liczących się na unijnym rynku drobiu, a najbardziej w Polsce, która jest obecnie największym producentem w UE. Ekspansji poziomu wytwarzania sprzyja znaczny spadek cen pasz od 2014 r., co zwiększa konkurencyjność i opłacalność produkcji, pomimo spadku cen detalicznych mięsa kurcząt. Podobna tendencja utrzyma się również w 2017 r., gdy produkcja wzrośnie prawdopodobnie o 6,6% do 11,3 mln ton.

Amerykanie przewidują, że spożycie drobiu w UE w 2016 r. zwiększy się o 1,9%, a w 2017 r. o 6,1% do ok. 10,8 mln ton. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z innymi gatunkami mięsa oraz wzrost produkcji będą nadal faworyzowały mięso drobiu. Jest ono gatunkiem mięsa, którego konsumpcja najmniej ucierpiała na skutek spowolnienia gospodarczego w Europie. Sprzedaż tańszych elementów mięsa kurcząt wzrosła szybciej niż sprzedaż elementów droższych, jak piersi czy całe tusze.

W 2016 r. unijny eksport mięsa kurcząt wzrośnie prawdopodobnie o 6,2% do 1,25 mln ton, pomimo rosyjskiego embarga na import żywności z sierpnia 2014 r. oraz spadku wywozu francuskich mrożonych tuszek brojlerów na Bliski Wschód. Wpływ na to miała stagnacja popytu w Arabii Saudyjskiej oraz sytuacja polityczna w Jemenie. Wysyłki rosły jednak głównie ze względu na silny popyt ze strony krajów Azji i Afryki Subsaharyjskiej. Konkurencyjności unijnego mięsa kurcząt, zwłaszcza tańszych elementów z kością i mięsa odkostnionego mechanicznie (np. na RPA, Beninu, Ghany, Malezji i na Filipiny), sprzyja obniżenie kosztów produkcji dzięki spadkowi cen zbóż. RPA jest w tym roku największym odbiorcą mięsa kurcząt z UE, przed Beninem i Arabią Saudyjską. W 2016 r. wzrosną również dostawy do Hongkongu, głownie mrożonych łapek kurcząt. Na 2017 r. USDA prognozuje dalsze umocnienie dynamiki wzrostu unijnego eksportu mięsa kurcząt (+10,4% do 1,27 mln ton). Na poziom wywozu do RPA może mieć wpływ ewentualne nałożenie przez tamtejsze władze 37% ceł w imporcie mięsa kurcząt z kością z UE oraz przywrócenie dostaw z USA.

W 2015 r. unijny import mięsa kurcząt wzrośnie o 1,6%, a w 2017r. o 5,6% do ok. 750 ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia i Tajlandia. Od 2012 r. rośnie import tajskich solonych, mrożonych elementów kurcząt na rynek unijny, kosztem dostaw z Brazylii. Jakość tajskich produktów lepiej odpowiada preferencjom unijnych importerów pod względem łatwości przetwarzania.

Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą w 2014 r. przyczyniło się natomiast do wzrostu eksportu ukraińskiego mięsa kurcząt na rynek unijny. W 2016 r. przywóz wyniesie ok. 35 tys. ton w ramach kontyngentu bezcłowego. Ukraina stanie się tym samym trzecim dostawcą mięsa kurcząt do UE. Ukraińskie mięso jest konkurencyjne cenowo ze względu na niskie koszty pasz i pracy, wspierane dewaluacją hrywny. Głównymi unijnymi importerami mięsa kurcząt z Ukrainy są Holandia i Niemcy. Ukraińska firma drobiarska MHP otworzyła nawet w tym roku zakład przetwórczy w Holandii. W 2015 r. MHP wyeksportowała na rynek UE 27 tys. ton mięsa drobiu. Do pozostałych dostawców mięsa kurcząt do UE należą Chiny i Chile. Z Państwa Środka sprowadzane są wyłącznie produkty gotowane i przetworzone.

FAMMU/FAPA na podst. USDA/FAS, GAIN report z dn. 09.09.16


POWIĄZANE

Wiosna się rozpoczęła, ale minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie wybudził się...

Producenci wędlin tradycyjnych będą mogli stosować dotychczasowe metody wędzenia...

Światowa Organizacja Handlu oddaliła większość zarzutów Chin wobec Unii Europejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę