Advertisement

W sierpniu ceny masła w UE nadal rosły

7 września 2016
W sierpniu ceny masła w UE nadal rosły

Niemal półroczna spadkowa tendencja cen masła w UE, została przerwana w maju 2016 r. Od tego momentu na rynku obserwowane są zwyżki. Kontynuację wzrostowego trendu obserwowano także w sierpniu. W dniu 21 sierpnia 2016 roku średnia ważona cena masła w unii Europejskiej wynosiła 3,32 EUR/kg i była o 11,2% wyższa niż przed miesiącem. W sierpniu unijne ceny masła znajdowały się już znacznie powyżej poziomu z analogicznego okresu 2015 roku, w dniu 21 sierpnia 2106 r. różnica ta wynosiła 16,9%.

W analizowanym okresie po raz pierwszy od grudnia 2015 r. nieco wyższe niż średnio w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego (za Niemcami, Francją i Irlandią). W dniu 21 sierpnia 2016 roku jego ceny wzrosły do poziomu 3,34 EUR/kg, a więc były o 13,6% wyższe niż przed miesiącem (w ujęciu PLN odnotowano 11,1% zwyżkę w skali miesięcznej do 14,3 PLN/kg). Stawki te były o 35,6% wyższe od ceny interwencyjnej i o 0,6% wyższe od średniej ważonej dla całej UE.

Tłuszcz mleczny z Polski nie jest już zatem tak konkurencyjny jak jeszcze przed miesiącem. Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła po trzech tygodniach sierpnia utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w dniu 21 sierpnia 2016 r. osiągnęły poziom 3,56 EUR/kg, czyli były o 7,07% wyższe niż przed miesiącem.

W przypadku innego potentata–Holandii, zaobserwowano bardziej dynamiczną zwyżkę w skali miesięcznej. Tu 21 sierpnia 2016 r. średnia cena masła wynosiła 3,67 EUR/kg i była na pułapie o 14% wyższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec, ceny masła w ósmym miesiącu 2016 r. były o niespełna 33% wyższe niż przed rokiem, w Holandii natomiast o ponad 39%.

Zwyżki cen masła w UE nastąpiły znacznie szybciej niż się spodziewano. Są one konsekwencją chłodnej, deszczowej wiosny w Europie i coraz niższych cen mleka, które zniechęcają do zwiększania produkcji. W efekcie czego ceny masła w UE zwyżkują. Dodatkowo rosnące ceny masła w UE napędzane są przez nasilający się popyt światowy. Wzrosły zamówienia na unijne masło z Chin, a także z USA. W przypadku Stanów zaistniała sytuacja związana jest z tym, że obecnie przeciętna cena tony masła z Unii wciąż jest na znacznie niższym poziomie niż w USA (u jednego z największych konkurentów Wspólnoty)-o 21,8%. Ma to związek m.in. z silnym kursem dolara w stosunku do euro.

Na znacznie niższym niż średnio w UE poziomie utrzymują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), w przeliczeniu 2,77 EUR/kg. Na dzień 21 sierpnia 2016 r. w ramach publicznej interwencji nie składowano masła.

Natomiast w ramach programu prywatnego magazynowania (PSA), w bieżącym roku do składów dostarczono już 128,13 tys. ton masła. Popularność tego programu rosła ze względu na to, że ceny rynkowe w wielu krajach UE w I kwartale 2016 r. spadły poniżej ceny interwencyjnej. Obecnie w związku z rosnącymi cenami do składów dostarczane są niewielkie ilości masła. Instrument ten największym zainteresowaniem cieszy się w Holandii (54,14 tys. ton), Niemczech  (23,41 tys. ton) i Francji (23,03 tys. ton).

W Polsce do składów w ramach programu dostarczono dotychczas 4,23 tys. ton masła. W całym 2015 roku w ramach programu prywatnego magazynowania do składów dostarczono łącznie 141,37 tys. ton masła (w Polsce 0,55 tys. ton), czyli ponad sześcioipółkrotnie więcej niż w 2014 r. Według najnowszych danych KE, pomimo obserwowanych od drugiego kwartału 2015 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku była na poziomie o 11,5% wyższym od tego z analogicznego okresu 2015 roku.

W Polsce w okresie tym odnotowano ponad 18% wzrost do 90,6 tys. ton. Jeszcze dynamiczniej rozwija się eksport masła poza UE. Tu po pięciu miesiącach 2016 roku notowany jest aż 36% wzrost.

AB FAMMU/FAPA na podstawie danych MR, AMI ZMB, DairyCo


POWIĄZANE

Polska od miesięcy nie przedstawiła planów dot. środków ochrony w związku ASF, d...

W dniu 21 kwietnia 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów...

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie wykonawcze dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę