Anwil_7.04.17

Wiecha na Fabryce Proszków Mlecznych Mlekovita

19 września 2016
Wiecha na Fabryce Proszków Mlecznych Mlekovita

Symboliczna wiecha zawisła na budynkach Fabryki Proszków Mlecznych Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. – To kluczowa inwestycja dla naszej firmy – powiedział Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita, inwestora zakładu. – Jesteśmy dumni, że budujemy jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie w tym segmencie budownictwa przemysłowego – stwierdził Leszek Marek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA, generalny wykonawca inwestycji.

Zawieszenie wiechy miało miejsce 15 września 2016 r. na terenie budowy fabryki. W specjalnym spotkaniu, zorganizowanym przez generalnego wykonawcę, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz krajowych samorządowych, inwestora, generalnego wykonawcy, firm podwykonawczych, w sumie ok. 100 osób.

– Budowa nowej Fabryki Proszków Mlecznych Mlekovita jest największą inwestycją, z dotychczas zrealizowanych w historii Mlekovity. Jej wartość to w sumie około 300 mln zł – podkreślił w czasie uroczystości Dariusz Sapiński. – Po wybudowaniu fabryki Mlekovita będzie nie tylko największym producentem proszków mlecznych w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Produkty mleczne w proszku, które będą produkowane w nowej fabryce, to głównie produkty, których Mlekovita nie posiadała w swojej ofercie handlowej, m.in. produkty mleczne w proszku w standardzie odżywek dla dzieci, koncentrat białek mleka, mleko instant i wiele innych, ciekawych, innowacyjnych produktów.

Inwestycja obejmuje budowę całego zakładu produkcyjnego, tj. budynków produkcyjno-magazynowych, instalację linii produkcyjnych i pakujących, budowę zaplecza technicznego i infrastruktury, zaopatrzenie w wodę, energię elektryczną, chłód oraz innych elementów niezbędnych do funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Fabryka powstaje na 4,5-hektarowej działce znajdującej się ok. 200 m od istniejącego zakładu w Wysokiem Mazowieckiem.

– Zmierzenie się z tak wymagającą inwestycją to dla nas, budowlańców, duże wyzwanie – twierdzi Leszek Marek Gołąbiecki. – Budowa jest prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Powierzchnia użytkowa obiektu to 28 tysięcy m2. Średnie zatrudnienie na budowie wynosi ok. 250 osób, w tym blisko 20 inżynierów. Unibep posadowił fabrykę na ok. 2000 kolumn DSM. Ponieważ w fabryce będzie produkowana żywność, obiekt musi spełnić bardzo wysokie wymagania pod względem higienicznym i sanitarnym. Będą tu bowiem wytwarzane produkty typu „baby food”. Prócz prac budowlanych Unibep prowadził także prace sanitarne, elektryczne i drogowe.

Fabryka Proszków Mlecznych została zakwalifikowana przez Ministerstwo Gospodarki jako inwestycja o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020. Obecnie trwające prace prowadzone są zgodne z zatwierdzonym harmonogramem. Termin zakończenia projektu przewidziany jest na czerwiec 2017 roku.

***

Inwestor:
Mlekovita jest jednym z największych europejskich producentów i eksporterów nabiału, firmą o ustalonej renomie na świecie i najcenniejszą marką w produkcyjnym sektorze polskiej gospodarki. Potencjał Mlekovity to m.in. 16 zakładów produkcyjnych, 30 własnych centrów dystrybucyjnych – w tym pierwsze w branży hurtownie firmowe w formacie Cash&Carry, 40 tysięcy metrów powierzchni magazynowych, pozwolenie na eksport do 144 krajów na wszystkich kontynentach (28 państw Unii Europejskiej i 116 poza UE), 6 milionów codziennego przerobu mleka, 24 własne laboratoria oraz Centrum Badań i Rozwoju, 4000 pracowników, 150 linii produkcyjnych, ponad 700 produktów – największy wybór nabiału w Polsce i w Europie.

Generalny wykonawca:
Unibep SA to największe przedsiębiorstwo budowlane na Podlasiu, należące do czołówki branży w kraju. Jest też największym polskim eksporterem usług budowlanych – buduje w Rosji, na Białorusi, w Niemczech i Norwegii. Działalność Unibepu jest oparta na kilku segmentach: budownictwie kubaturowym w kraju i za granicą, produkcji domów modułowych w swojej fabryce w Bielsku Podlaskim (domy montowane są w Norwegii), działalności deweloperskiej na rynku warszawskim i poznańskim (poprzez spółkę córkę – Unidevelopment S.A.) oraz działalności drogowej na terenie woj. podlaskiego – poprzez oddział drogowy Unibep, i na terenie całego kraju – poprzez kupioną w lipcu 2015 roku spółkę inżynierską Budrex-Kobi.

Forum Mleczarskie / Mlekovita


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę