Anwil_7.04.17

Większa produkcja i eksport serów w 2016 r.

18 sierpnia 2016
Większa produkcja i eksport serów w 2016 r.

Po zaobserwowanej w 2015 roku 1,4% zwyżce produkcji serów w UE, pierwszy kwartał 2016 roku przyniósł lekkie nasilenie tej tendencji.

Po pierwszych 3 miesiącach w Unii Europejskiej wytworzono niemal 2,25 mln ton serów, czyli o ok. 4,4% więcej niż w okresie porównawczym. Stało się tak w dużej mierze przez to, że Niemcy i Holandia, jedne z największych unijnych wytwórców omawianych artykułów, zwiększyły wolumen odpowiednio o 1,6% i 14,8%. Produkcja drugiego gracza w tym segmencie–Francji –osłabła po 3 miesiącach br. o 1,4% a we Włoszech odnotowano stabilizację. Polska nieco oddaliła się od Holandii i w okresie od stycznia do końca marca w naszym kraju wyprodukowano o 5,1% więcej tych przetworów mlecznych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (199,8 tys. ton).

Według najnowszych pełnych danych Komisji Europejskiej, eksport serów ze Wspólnoty do krajów trzecich zmniejszył się w 2015 roku o 0,2% i osiągnął poziom 719 tys. ton. Ten negatywny trend pomimo wciąż funkcjonującego rosyjskiego embarga (a do Rosji trafiało niegdyś ok. 30% eksportowanych z UE serów) nie utrzymał się na początku bieżącego roku i po 3 miesiącach z krajów Unii Europejskiej poza Wspólnotę wysłano ponad 184,7 tys. ton serów, o ok. 14% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak widać Unijni eksporterzy z powodzeniem znajdują nowe rynki zbytu dla swoich produktów.

Na taki wynik największy wpływ miała znaczna zwyżka eksportu serów z Holandii i Francji. W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku względem analogicznego okresu  2015 r. odnotowano 4,7% wzrost wywozu z Holandii i 9% zwyżkę eksportu z Francji. Wzrost wysyłek poza UE notowali także inni główni eksporterzy z Wspólnoty: Niemcy (+4,7%), Włochy (+7%), Dania (+17,8%), Polska (+14,6%), Irlandia (+69,2%).

Import serów do Unii jest niemal jedenastokrotnie mniejszy niż eksport. Po 3 miesiącach br. był on większy o 20% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnął  poziom 17 tys. ton. Standardowo sery sprowadzano głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch, mniejsze ilości do Francji i Austrii, a także do Belgii.

FAMMU/FAPA na podst.: KE, Eurostat


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę