Anwil_7.04.17

Zanim rozpocznie się prawdziwe lato zabezpiecz swój dom i domowników przed upałem

11 lipca 2016
Zanim rozpocznie się prawdziwe lato zabezpiecz swój dom i domowników przed upałem
Newseria Biznes

Dach w domu jest tą częścią, która jest najbardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych – w tym działanie promieni słonecznych. Nieprzypadkowo kolektory słoneczne w budynkach montuje się najczęściej na dachu. Latem mocno przegrzane pokrycie dachowe oddaje ciepło do wnętrza budynku, dlatego zwłaszcza w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu można czuć się jak w saunie. Jeśli jednak podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze, zyskamy potrójnie – upragniony chłód w miesiącach wakacyjnych, przyjemne ciepło gdy powróci zima oraz ochronę przed hałasem przez cały rok.

Ochłodzenie przez docieplenie – paradoks, który działa

Chociaż wydaje się to absurdalnym pomysłem, ale właśnie dzięki odpowiedniemu dociepleniu poddasza zapewnimy sobie przyjemny chłód w domu nawet podczas największych upałów. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz domu w trakcie letnich miesięcy. – Warto pamiętać, że  przegrzany dach powoduje problemy z upałem wewnątrz domu nie tylko na poddaszu, ale także na pozostałych kondygnacjach. Gorące powietrze cyrkuluje, sprawiając, że temperatura w całym domu jest daleka od optymalnej. Dlatego warto podjąć prosty krok – wykonać izolację termiczną poddasza, aby cieszyć się komfortem termicznym w całym domu, o każdej porze roku. Ocieplenie o odpowiedniej grubości zimą zapobiega bowiem utratom ciepła i pomaga znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Latem kluczowe jest to, by nie dopuszczać do dostania się gorącego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, poprzez np. otwieranie okien. – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL.

Bezpieczeństwo i komfort akustyczny w prezencie

Prawidłowo wykonana izolacja, przy użyciu dobrych jakościowo materiałów to rozwiązanie, które przez lata zagwarantuje nam optymalną temperaturę w domu, bez względu na porę roku. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz w trakcie lata. Dobrze zamontowana izolacja powinna być przede wszystkim szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dlatego ważny jest dobór materiału o dużej gęstości – dzięki temu ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także ochrania drewniane elementy konstrukcyjne przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Materiały o mniejszej gęstości nie dają już takiej gwarancji trwałości i bezpieczeństwa.

Właśnie te cechy posiada wełna skalna, która obok odporności na ogień, trwałości i sprężystości, poprawia również komfort akustyczny pomieszczeń. Dzięki temu domownicy, zwłaszcza ci zamieszkujący pomieszczenia na poddaszu, mają zagwarantowaną ciszę i spokój, nawet gdy za oknem wieje wiatr czy pada deszcz lub śnieg. Odpowiednio dobrana wełna skalna jest także odporna na wilgoć i paroprzepuszczalna. Dzięki temu nie ma ryzyka powstawania na poddaszu zawilgoceń, które mogą doprowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów, a także nie ma wówczas ryzyka, że wilgoć wpłynie negatywnie na drewniane elementy konstrukcji dachu.

Na poprawę izolacyjności dachu można zdecydować się jeszcze w trakcie budowy bądź podczas termomodernizacji domu – nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o komfort termiczny w domu. Ocieplenie dachu można wykonywać o każdej porze roku, jednak warto pomyśleć o tym już teraz, aby latem korzystać z przyjemnego chłodu, a już od kolejnego sezonu grzewczego móc podliczać oszczędności na ogrzewaniu.

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała pr...

13 kwietnia 2017 r. na internetowej platformie aplikacyjnej Agencja Restrukturyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę