aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Domy energooszczędne – 3 sposoby na ekologiczne ogrzewanie

18 lutego 2020
Domy energooszczędne – 3 sposoby na ekologiczne ogrzewanie

Konieczność ochrony środowiska wymaga zmniejszenia jego zanieczyszczenia przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i stosowanie alternatywnych, do spalania węgla, sposobów pozyskiwania energii. Współczesne budownictwo opiera się na nowych technologiach, umożliwiających zmniejszenie zużycia energii. Szacuje się, że w standardowym budynku jednorodzinnym energia zużywana na ogrzewanie, ciepłą wodę, oświetlenie, wentylację i gotowanie wynosi ok. 120 kWh/m2 rocznie. W domach energooszczędnych wartość ta nie powinna przekraczać 50 kWh/m2.

Domy energooszczędne

Budynek energooszczędny jest przyjazny dla środowiska i komfortowy w użytkowaniu. Projekty domów energooszczędnych powinny uwzględniać wszystkie wymogi stawiane współczesnemu budownictwu – przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii izolacyjnych i instalacyjnych. Izolacja termiczna polega głównie na wyborze materiałów izolacyjnych o odpowiednich parametrach (styropian, styrodur, wełna mineralna), wykorzystaniu energooszczędnej stolarki okienno-drzwiowej, termoizolacji dachu i docieplenia poddasza, a także na rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła. Największym wyzwaniem jest zapewnienie najlepszej proporcji ceny budynku do kosztów jego eksploatacji, którego główną pozycję stanowi ogrzewanie. Pracownia projektowa z Białegostoku odpowiada na potrzeby rynku budownictwa energooszczędnego w Polsce, oferując projekty domów energooszczędnych, spełniających powyższe wymagania.

Ekologiczne ogrzewanie domu

Najtańsze jest tradycyjne ogrzewanie węglowe. Niestety, nie spełnia ono norm związanych z czystością powietrza – tym bardziej że w naszym klimacie sezon grzewczy trwa ponad pół roku. Dlatego też w obecnie projektowanych i nowo budowanych domach energooszczędnych nie ma dla niego miejsca (w związku z potrzebą ograniczenia szkodliwego dla zdrowia smogu rząd wprowadził program „Czyste powietrze”).

Do wyboru jest natomiast kilka ekologicznych rozwiązań: ogrzewanie ekogroszkiem, gazem, pompą ciepła, energią słoneczną, pelletem lub prądem. Przed podjęciem decyzji w kwestii doboru rodzaju paliwa i kotła, należy wybrać pomiędzy grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym lub innym, płaszczyznowym. Kocioł jest dużo łatwiej zmienić, gdy nie spełnia naszych oczekiwań lub kiedy pojawi się możliwość przejścia na nowe paliwo, niż wymieniać grzejniki, co wiąże się z remontem w całym domu, lub wykonywać ogrzewanie podłogowe (w tym przypadku konieczny jest już remont kapitalny, ponieważ rury grzewcze pokrywa wylewka betonowa).

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ścienne, czy też sufitowe. Każde z nich ma swoje wady i zalety, specyficzne cechy i ograniczenia. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanego ocieplenia budynku, metraż mieszkania i jego lokalizację.


Ogrzewanie ekogroszkiem

Szacuje się, że koszt ogrzewania domu energooszczędnego ekogroszkiem wynosi ok. 0,17 zł/1 kWh. Ekogroszek znacznie zmniejsza emisję tlenków siarki, azotu i węgla oraz benzopirenu do atmosfery, jednak nie zmienia to faktu, że jest to przetworzony węgiel kamienny lub brunatny, dlatego wcześniej czy później paliwo to może okazać się niewystarczające do efektywnej ochrony środowiska.

Ogrzewanie pelletem

Koszt ogrzewania domu energooszczędnego pelletem lub biomasą wynosi ok. 0,18 zł/1 kWh, a więc niewiele więcej, niż ekogroszkiem. Pellet otrzymuje się ze sprasowanych odpadów drzewnych. Jego spalanie uwalnia do atmosfery znikomą ilość szkodliwych produktów. Jego składowanie wymaga jednak dużo miejsca, ponieważ jest lekki i szybko się spala.

Ogrzewanie gazem ziemnym

W zależności od dostawcy paliwa ogrzewanie domu energooszczędnego gazem waha się między 0,22, a 0,25 zł za 1 kWh. Podczas spalania gaz uwalnia do atmosfery znikomą ilość tlenków siarki, azotu i węgla, benzopirenu oraz pyłów, a gazowe kotły kondensacyjne są bardzo wydajne.

 

Ogrzewanie olejem opałowym i prądem nie jest zalecane, ponieważ rozwiązania te nie są zbyt ekologiczne. Najbardziej ekologiczne jest ogrzewanie za pomocą pompy ciepła i kolektorów słonecznych, jednak ich instalacja wymaga sporych nakładów finansowych.

 


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę