CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ceny - Drób

10 lipca 2008
Jedni chcą mniej, drudzy więcej – drobiowy rynek wciąż nie może wydostać się z kryzysu. Oczekiwania kupujących są dalekie od proponowanych przez sprzedających. Jeśli rośnie zainteresowanie, to automatycznie rosą ceny. Tak było np. wczoraj. Do wtorku mrożone kurczaki kosztowały niespełna 5 złotych za kilogram. Jednak wielu klientów giełd towarowych chciało uzupełnić zapasy. Na reakcję producentów nie trzeba było długo czekać – cena kilograma wzrosła nawet o 50 groszy.

Podwyżki, to jedyna możliwość sprzedaży z minimalnym zyskiem, skarżą się producenci, ale kupujących ten argument nie przekonuje. Wyższe ceny okazały się dla nich progiem nie do przejścia, a słaby i tak do tej pory handel, kompletnie wyhamował. Nie ma chętnych na filety z piersi, a umowy na kupno udek czy skrzydełek są rzadkością. Do większych transakcji praktycznie nie dochodzi, a przetwórcy drobnych zakupów dokonują na rynkach lokalnych.

Odkładające się góry drobiu, mógłby rozładować eksport, ale ten praktycznie stoi. Główny powód – brak odbiorców ze wschodu i wypieranie z zachodniego rynku naszego mięsa przez tańszy towar z Brazylii.

W magazynach można dzisiaj znaleźć dowolną ilość prawie każdego surowca. Według handlowców można mówić o zwiększonym zainteresowaniu podrobami, głównie sercami i żołądkami. Ale wzrost cen i w tym przypadku skutecznie hamuje handel. Niebezpiecznie rośnie też góra odkładających się wątróbek.

Elementy drobiowe
giełdy towarowe      zł/kg
wątróbka    1,80 – 2,20
serca        3,90 – 4,20
żołądki        2,80 – 5,00


POWIĄZANE

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...

Bułgarski resort rolnictwa poinformował w czwartek o wykryciu toksycznego insekt...

Unijny system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami związanymi z żywnością po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę