Kujawsko-Pomorskie: mięso ze skażonych ferm sprzedane

4 grudnia 2007
Ponad 40 kg indyczego mięsa z ferm, w których wykryto wirusa ptasiej grypy, trafiło do sklepów w województwie kujawsko-pomorskim. Większość została sprzedana, zanim wykryto chorobę - poinformował bydgoski Sanepid.

"Mięso indycze, pochodzące z ferm drobiu leżących w powiecie płockim, gdzie wykryto wirus ptasiej grypy H5N1, zostało dostarczone z hurtowni w województwie pomorskim do praktycznie dwóch sklepów na terenie Tucholi" - powiedział w poniedziałek Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Jerzy Kasprzak.

Wyjaśnił, że było to w sumie 42,6 kg mięsa w postaci m.in. udek, żołądków i golonek. Z tego niecały kilogram udało się zabezpieczyć, natomiast reszta została sprzedana.

Na terenie Tucholi rozwieszono komunikaty, jak postępować z zakupionym mięsem.

"Spożywanie mięsa drobiowego przez ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, gdy poddane zostanie ono obróbce termicznej w temperaturze powyżej 70 stop. i przy jego przyrządzaniu zachowane zostaną podstawowe zasady higieny. Spożycie tak przyrządzonych posiłków jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia" - dodał Kasprzak.

W sobotę na dwóch fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach w gminie Brudzeń Duży pod Płockiem (Mazowieckie) wykryto ogniska wirusa ptasiej grypy H5N1. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wyznaczono niewielki obszar zagrożenia i strefę zapowietrzoną wzdłuż granicy z województwem mazowieckim, przebiegającej środkiem Wisły.


POWIĄZANE

Chiny uzgodniły warunki otwarcia swojego rynku dla drobiu z Niemiec. Taką inform...

Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz importu drobiu i produktów drobiowyc...

840 tys. dolarów dotacji przeznaczył rząd kanadyjski na rozwój systemu skanowani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę