CTR_80917

Kujawsko-Pomorskie: mięso ze skażonych ferm sprzedane

4 grudnia 2007
Ponad 40 kg indyczego mięsa z ferm, w których wykryto wirusa ptasiej grypy, trafiło do sklepów w województwie kujawsko-pomorskim. Większość została sprzedana, zanim wykryto chorobę - poinformował bydgoski Sanepid.

"Mięso indycze, pochodzące z ferm drobiu leżących w powiecie płockim, gdzie wykryto wirus ptasiej grypy H5N1, zostało dostarczone z hurtowni w województwie pomorskim do praktycznie dwóch sklepów na terenie Tucholi" - powiedział w poniedziałek Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Jerzy Kasprzak.

Wyjaśnił, że było to w sumie 42,6 kg mięsa w postaci m.in. udek, żołądków i golonek. Z tego niecały kilogram udało się zabezpieczyć, natomiast reszta została sprzedana.

Na terenie Tucholi rozwieszono komunikaty, jak postępować z zakupionym mięsem.

"Spożywanie mięsa drobiowego przez ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, gdy poddane zostanie ono obróbce termicznej w temperaturze powyżej 70 stop. i przy jego przyrządzaniu zachowane zostaną podstawowe zasady higieny. Spożycie tak przyrządzonych posiłków jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia" - dodał Kasprzak.

W sobotę na dwóch fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach w gminie Brudzeń Duży pod Płockiem (Mazowieckie) wykryto ogniska wirusa ptasiej grypy H5N1. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wyznaczono niewielki obszar zagrożenia i strefę zapowietrzoną wzdłuż granicy z województwem mazowieckim, przebiegającej środkiem Wisły.


POWIĄZANE

Nestle całkowicie zaprzestanie używania jaj klatkowych w 2025.

Krajowi eksporterzy jaj spożywczych w ciągu jednego miesiąca „nadrobili” gorsze ...

Campbell Soup, kultowa marka produkująca zupy w puszkach, wyznaczyła nowe zasady...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę