Rzepak - rolnicy windują ceny

3 marca 2006

Do pojedynczych transakcji przy sprzedaży rzepaku dochodzi prawie codziennie, ale mogłoby być lepiej. Maklerzy narzekają, że rolnicy windują ceny, a zakłady tłuszczowe przepłacać nie chcą.

Różnica między oferowaną a żądaną ceną za tonę w niektórych regionach kraju sięga nawet 100 złotych. Jednak niedługo może stać się tak, że zakłady będą musiały płacić wyższe ceny, jeśli będą chciały utrzymać stały poziom produkcji. Wszystko z dwóch powodów.

Po pierwsze według szacunków Krajowego Związku Producentów rzepaku będzie w tym roku mniej. Powierzchnia upraw nie przekroczy 530 tysięcy hektarów, co da około milion 200 tysięcy ton rzepaku, a więc mniej niż rok temu.

Drugi powód to ustawa o biopaliwach. Jeśli zostaną uruchomione fabryki, to duża ilość produkowanego rzepaku może trafić właśnie do nich. A cena będzie na pewno konkurencyjna do oferowanej przez producentów olejów jadalnych. Jeśli, więc rolnicy nie zwiększą zasiewów, to zakłady mogą zacząć mieć problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości surowca.

Potrzeba zwiększenia upraw jest więc paląca. Zachętą dla polskich producentów rzepaku mógłby być system dopłat na jaki mogą liczyć rolnicy w krajach starej Unii.

Francuzi czy Niemcy mają prawie trzykrotnie wyższe dopłaty do uprawy rzepaku oraz pieniądze, których w Polsce nie ma – do zaolejenia i uprawy rzepaku na cele energetyczne.

Średnia uzyskiwana cena za tonę rzepaku:
Kanada 666 zł/t
Polska 900 zł/t
kraje starej UE 1300 zł/t

Średnia cena na jaką może liczyć polski producent rzepaku to 900 zł/t.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę