aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Truskawki z Maroka wypierają krajowe

8 czerwca 2005
Truskawki z północnej Afryki wypierają nasze. Do Polski weszły chyłkiem, chowając się za plecami owoców z Chin. Mają jeden cel - opanować europejski rynek - pisze "Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska".

Dlaczego marokańskie owoce są tak groźne? Bo dojrzewają na wiele tygodni przed naszymi. Zanim polskie wykiełkują i pojawią się na międzynarodowych giełdach rolniczych, marokańskie już siedzą w przetwórniach. Stamtąd trafiają do jogurtów, soków i dżemów w całej Europie. Do tej pory tak było z naszymi owocami. Teraz polscy plantatorzy nie mają szans, by wcisnąć się na rynek. Dolnoślązacy już odczuli to na na własnej skórze - podaje dziennik.

"Nie wiem, czy nasze kłopoty są spowodowane uprawami w Chinach, czy w Maroko. Pewne jest, że w chłodniach leżą mrożonki z ubiegłego roku i nikt ich nie kupuje. Na nowe owoce nie ma już miejsca. Nie wiem, komu je sprzedamy" - twierdzi Stanisław Szulikowski ze spółdzielni Wiśniowy Sad w Miłocicach. Od siedemnastu lat prowadzi plantację i twierdzi, że tak złej sytuacji jeszcze nie było. "Teraz zarabiają tylko ci, którzy zdecydowali się na uprawę pod włókniną. Truskawki mają pod nią ciepło i wilgotno. Dobrze rosną. Są drogie także dlatego, że trzeba zatrudnić kogoś do ich ochrony" - przyznaje Szulikowski. "Za dwa tygodnie raptownie jednak potanieją. Rozpocznie się wysyp owoców na polach" - dodaje.

O tym, że sprawa truskawek jest poważna, przekonuje też atmosfera podczas marcowej dyskusji senackiej komisji do spraw Unii Europejskiej. Senatorów rozsierdziły prognozowane skutki Układu Eurośródziemnomorskiego zawartego między krajami Unii a Królestwem Maroka. Wynika z niego, że afrykańskie państwo, gospodarczo powiązane z Francją, uzyskało preferencje celne, licencyjne oraz ilościowe w sprawę eksportu swoich towarów do Europy - informuje "Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska".

W ciągu ostatnich czterech lat marokański eksport truskawkowy zwiększył się o 38 procent. Powodem jest cena - o 18 proc. niższa od europejskiej. W tym samym czasie zmniejszył się też polski eksport tego owocu. Za granicę wysyłamy dziś zaledwie 46 tys. ton rocznie. Jeszcze kilka lat temu sprzedawaliśmy ponad 70 tys. ton - czytamy w dzienniku. "Rząd złożył właśnie w Komisji Europejskiej wniosek o ochronę unijnego rynku truskawek" - twierdzi Małgorzata Książyk, rzecznik ministerstwa rolnictwa. "Trzeba czekać na decyzję komitetu do spraw środków ochrony" - mówi "Słowu Polskiemu. Gazecie Wrocławskiej".

POWIĄZANE

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę