aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

5 największych festiwali na świecie

26 stycznia 2023
5 największych festiwali na świecie

Ranking 5 największych festiwali na świecie pod względem liczby użytkowników. Zobacz, które festiwale przyciągają największą liczbę fanów.

TOP 5 najpopularniejszych festiwali na świecie

W momencie pisania tego artykułu mamy środek lata, czyli okres, w którym w naszym kraju odbywają się różne festiwale. Część z nich jest imponująca, jeden nawet znalazł się w naszym zestawieniu 5 największych festiwali na świecie. Polskie festiwale to nie są jednak największe festiwale na świecie. Na naszej planecie odbywają się festiwale, które przyciągają jednocześnie miliony ludzi. W tym artykule opiszemy największy polski festiwal i cztery inne, które wyprzedzają go pod kątem popularności. Jednocześnie chcemy zachęcić cię, do wzięcia udziału w jednym z takich lub podobnych wydarzeń, jesteśmy bowiem przekonani, że będzie to dla ciebie niezapomniane wydarzenie.

Pragniemy ci też polecić rozrywkę na czas, w którym nie odbywają się festiwale. Rozrywka ta jest w stanie dostarczyć równie intensywne emocje i jest w stanie zrobić to z zacisza twojego domu. Jest nią wirtualny hazard, aby zacząć grać, wystarczy wejść na stronę legalne kasyno online i się zarejestrować.

Pol'and'Rock (wcześniej Przystanek Woodstock) — Polska — 750 tysięcy

To festiwal zapoczątkowany przez założyciela Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Początkowo festiwal miał być nagrodą dla wolontariuszy, którzy zimą zbierali datki do puszek. Jednak fakt, że festiwal był darmowy, przyciągnął całe rzesze ludzi szukających dobrej zabawy.

Dobra zabawa była niemal pewna od początku, ponieważ w swoim założeniu festiwal miał opierać się na tych samych wartościach, co słynny festiwal Woodstock w Stanach Zjednoczonych. Dominować miała więc przyjaźń, miłość i muzyka. W praktyce okazało się, że polska edycja nawet lepiej sprostała w wywiązaniu się z tych założeń. Pomimo że na festiwalu zbierają się przedstawiciele często bardzo odmiennych subkultur, to nie dochodzi do żadnych bójek, czy większych nieporozumień. Wszyscy bawią się wspólnie we wzajemnym szacunku i przyjaźni.

Od 2018 roku festiwal pod naciskiem właścicieli do nazwy handlowej Woodstock zmienił nazwę na Pol’and’Rock. Zmiana nazwy nie wpłynęła jednak na zmianę wizerunku, czy sposobu działania. Festiwal ten wciąż bazuje na hipisowskich wartościach i promuje wolność.

Szacuje się, że w latach przedpandemiczych na festiwalu bawiło się jednocześnie około 750 tysięcy ludzi. Największą publiczność zgromadził koncert grupy Prodigy. Jednocześnie pod sceną bawiło się wtedy 700 tysięcy ludzi.

Summerfest — USA — 850 tysięcy

Ten festiwal jest organizowany w Milwaukee w stanie Wisconsin już od lat 60. XX wieku. Powstał jako kopia niemieckiego święta piwa Oktoberfest. Kopia ta okazała się na tyle udana, że przez pewien czas festiwal ten widniał w księdze rekordów Guinnessa jako największy festiwal na świecie. Co ciekawe przez pewien czas funkcjonowała też zimowa wersja tego festiwalu — Winterfest. Okazało się jednak, że aura panująca w zimie w Milwaukee nie do końca sprzyja zabawie i festiwal zniknął z imprezowej mapy Stanów Zjednoczonych.

Montreal International Jazz Festival — Kanada — 2 miliony

To największy na świecie festiwal Jazzowy. Został on nawet wpisany na listę rekordów Guinnessa. Podczas trwającego 10 dni festiwalu odbywa się aż 150 występów, z których część jest biletowana, ale część jest bezpłatna. Festiwal jest organizowany już od 1980 roku i niezmiennie przyciąga ogromną liczbę widzów. Szacuje się, że są to nawet dwa miliony ludzi jednocześnie. O skali wydarzenia może też świadczyć fakt, że uczestnicy koncertów co roku zjadają dwie i pół tony frytek i popijają je 60 tysiącami litrów piwa.

Mawazine — Maroko — 2,5 miliona

Festiwal ten powstał z inicjatywy króla Maroko, a za jego organizację odpowiadał jego osobisty sekretarz. Celem festiwalu było rozpromowanie miasta, w którym się odbywał, czyli miasta Rabat. Festiwal miał zaprezentować miasto jako miejsce, w którym mieszają się kultury i które ma światowy zasięg. W związku z tym na festiwalu nie dominuje żaden konkretny rodzaj muzyki. Można tam usłyszeć zarówno lokalną muzykę, jak i światowe hity.

Można powiedzieć, że festiwal spełnił swoje zadanie i rozpromował miasto. Na scenę największego marokańskiego festiwalu udaje się przyciągać największe światowe gwiazdy. Na edycji z 2019 roku wystąpił między innymi David Guetta. Jeszcze bardziej imponująca jest publiczność, jaką przyciąga. Jest to drugi co do wielkości festiwal, szacuje się, że bawiło się na nim nawet dwa i pół miliona ludzi.

Niestety w historii festiwalu jest też smutny wątek. Podczas edycji z 2009 załamał się metalowy płot, przez co doszło do panicznej ucieczki imprezowiczów. W związku z tym wydarzeniem życie straciło 11 osób.

Donauinselfest — Austria — 3 miliony

Już od pierwszej edycji wiadome było, że powstaje ogromny festiwal. Podczas pierwszej edycji organizatorzy spodziewali się, że do Wiednia, w którym to festiwal się odbywa, przyjedzie około 15 tysięcy miłośników muzyki. Okazało się jednak, że chętnych było ponad 10 razy więcej, bo około 160 tysięcy. Powodem tego był najprawdopodobniej fakt, że festiwal ten od powstania do dzisiaj jest darmowy.

Wspomnieliśmy już, że festiwal ten organizowany jest w Wiedniu, ciekawe jest jednak też dokładne miejsce, w którym się odbywa. Organizowany jest on bowiem na czteroipółkilometrowej wyspie na Dunaju. Zmienia się ona na 3 dni festiwalu w niemal osobny kraj z populacją większą niż Albania, Litwa, czy Mołdawia. Odwiedzający mogą bawić się przy aż jedenastu otwartych scenach i 16 namiotach.


POWIĄZANE

Kazachstan Temir Zholy (KTZ), narodowa spółka kolejowa Kazachstanu, zauważył nie...

W 2023 roku Polska, będąc drugim co do wielkości eksporterem mięsa wołowego w Un...

Od 2016 roku w Polsce rośnie saldo migracji na pobyt stały. Coraz mniej osób emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę