aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grypa ptaków coraz mocniej atakuje w Europie

23 października 2018
Grypa ptaków coraz mocniej  atakuje w Europie

Mamy kolejne potwierdzone przypadki zakażeń wirusem grypy ptaków na komercyjnych fermach drobiu w Unii Europejskiej w tegorocznym sezonie jesienno – zimowym. Problem nasila się na Bałkanach.

- Sprawa dotyczy Bułgarii, która zgłosiła już kolejne ogniska HPAI  w tym sezonie. W piątek, 18 października służby administracyjne poinformowały, że na dwóch fermach drobiu w południowo – wschodniej Bułgarii, w wiosce Voyvodovo, niedaleko miasta Hascovo, wykryto wysoce patogennego wirusa. Zakażenie potwierdzono  w stadzie kaczek (16 tys. sztuk) i brojlerów kurzych (130 tys. sztuk). Wcześniej, Bułgaria zgłosiła wybuch grypy ptaków podtypu H5N8 w obwodzie Płowdiw:  w gospodarstwie przyzagrodowym na początku tego miesiąca oraz na fermie drobiu pod koniec września – tłumaczy Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Izba apeluje, aby producenci drobiu w Polsce zachowali szczególną ostrożność , bowiem nastał okres w roku o najwyższym ryzyku przedostania się wirusa na fermy, szczególnie te utrzymujące drób wodny i stada kur niosek  mające dostęp do otwartej przestrzeni na wybiegu.  Wszyscy hodowcy, w szczególności posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Przypominamy, że państwa  członkowskie, w których wystąpi grypa ptaków wprowadzają   odpowiednie środki kontrolne zgodnie z dyrektywą 2005/94/WE, między innymi, ustanawiają są  obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw drobiarskich.  Pozwala to uniknąć niepotrzebnych zakłóceń w handlu wewnątrz Unii, a także wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu. Zakres granic tych  obszarów publikowany jest i aktualizowany na bieżąco w decyzjach wykonawczych Komisji Europejskiej. Zasięg tych obszarów jest następujący: obszary zapowietrzone - o minimalnym promieniu 3 kilometrów wokół gospodarstwa ; obszar zagrożony - o minimalnym promieniu 10 kilometrów wokół gospodarstwa (wraz z obszarem zapowietrzonym). Na obszarach tych stosuje się środki określone w Dyrektywie  2005/94/WE, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę