Targi_china_210519-750

Świętokrzyskie/ Ostatni etap rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

18 października 2018
Świętokrzyskie/ Ostatni etap rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Umowę na dokończenie budowy Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie podpisano w środę w Kielcach. Zakończenie inwestycji, której całkowity koszt wyniesie ponad 21,5 mln zł, przewidziano na wrzesień 2019 roku.

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny i przedstawiciel wykonawcy podpisali w środę umowę na rozbudowę i modernizację Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie. W zakres inwestycji wchodzą prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe oraz urządzenie wystawy stałej i wystaw czasowych, które mają mieć formę multimedialną.

„Część ekspozycyjna będzie się składała z sześciu segmentów. Tematyka wystaw związana będzie z martyrologią polskich wsi w latach 1939-45. Jeden z segmentów będzie dotyczył współpracy mieszkańców wsi z ruchem oporu, inne będą poświęcone Kresom Wschodnim, mniejszościom narodowym na wsi i życiem codziennym mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej” – powiedział Masny. Dodał, że do tej pory w zasobach Mauzoleum zgromadzono ponad 2 tys. różnego rodzaju pamiątek.

Dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej podkreślił, że dokończenie rozbudowy Mauzoleum w Michniowie to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

„Już po wojnie mieszkańcy próbowali upamiętniać to, co się wydarzyło się w Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, kiedy cała wieś praktycznie została zrównana z ziemią. W latach 70-tych powstała Izba Pamięci, a w 1991 roku Fundacja Pomnik Mauzoleum, która opiekowała się tym obiektem. Osiem lat później muzeum podpisało umowę, w ramach której zaczęło współpracować z tą fundacją, a w 2010 roku przystąpiono do prac” – dodał Masny.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Erekta Budownictwo i Expo Factor z Warszawy. „To piękny projekt i ogromne dla nas wyzwanie. Prace budowlane nie są może zbyt skomplikowane, ale sama realizacja wymaga niezwykle dużej wrażliwości i ścisłej współpracy z wizją głównego projektanta. Będzie to wymagało wielu ustaleń i zapewne kompromisów, ale jestem przekonany, że uda się nam zakończyć inwestycję w wyznaczonym terminie” – powiedział prezes firmy Erekta Budownictwo Filip Tuszyński.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na wrzesień 2019 roku, a już dwa miesiące później ma ona zostać udostępniona zwiedzającym. Całkowity koszt wyniesie 21,5 mln zł, z czego 53 proc. to środki samorządu województwa świętokrzyskiego, a blisko 47 proc. to fundusze unijne w ramach rządowego programu „Infrastruktura i Środowisko”.

Położony w pobliżu Suchedniowa Michniów stał się symbolem 817 spacyfikowanych wsi polskich - jest nazywany Golgotą wsi polskiej. 12 lipca 1943 r. Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa - wsi położonej w świętokrzyskich lasach, której mieszkańcy sprzyjali partyzantom Armii Krajowej, zgrupowanym pod dowództwem por. Jana Piwnika „Ponurego” na pobliskim Wykusie. Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefan Dąbrowa - miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią.

W czasie lub w związku z pacyfikacją zamordowano 204 osoby - 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Wiadomo, iż liczba ofiar tej zbrodni może być większa, gdyż losy lokatorów, służby, osób czasowo przebywających we wsi nie są znane.

 

Janusz Majewski (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z dnia 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu zaprasza do udz...

Ponad ćwierć miliona zgłoszeń, tak można podsumować sukces kolejnej loterii Góra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę