dnikukurydzy_210818

Świętokrzyskie/ Ostatni etap rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

18 października 2018
Świętokrzyskie/ Ostatni etap rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Umowę na dokończenie budowy Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie podpisano w środę w Kielcach. Zakończenie inwestycji, której całkowity koszt wyniesie ponad 21,5 mln zł, przewidziano na wrzesień 2019 roku.

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny i przedstawiciel wykonawcy podpisali w środę umowę na rozbudowę i modernizację Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie. W zakres inwestycji wchodzą prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe oraz urządzenie wystawy stałej i wystaw czasowych, które mają mieć formę multimedialną.

„Część ekspozycyjna będzie się składała z sześciu segmentów. Tematyka wystaw związana będzie z martyrologią polskich wsi w latach 1939-45. Jeden z segmentów będzie dotyczył współpracy mieszkańców wsi z ruchem oporu, inne będą poświęcone Kresom Wschodnim, mniejszościom narodowym na wsi i życiem codziennym mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej” – powiedział Masny. Dodał, że do tej pory w zasobach Mauzoleum zgromadzono ponad 2 tys. różnego rodzaju pamiątek.

Dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej podkreślił, że dokończenie rozbudowy Mauzoleum w Michniowie to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

„Już po wojnie mieszkańcy próbowali upamiętniać to, co się wydarzyło się w Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, kiedy cała wieś praktycznie została zrównana z ziemią. W latach 70-tych powstała Izba Pamięci, a w 1991 roku Fundacja Pomnik Mauzoleum, która opiekowała się tym obiektem. Osiem lat później muzeum podpisało umowę, w ramach której zaczęło współpracować z tą fundacją, a w 2010 roku przystąpiono do prac” – dodał Masny.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Erekta Budownictwo i Expo Factor z Warszawy. „To piękny projekt i ogromne dla nas wyzwanie. Prace budowlane nie są może zbyt skomplikowane, ale sama realizacja wymaga niezwykle dużej wrażliwości i ścisłej współpracy z wizją głównego projektanta. Będzie to wymagało wielu ustaleń i zapewne kompromisów, ale jestem przekonany, że uda się nam zakończyć inwestycję w wyznaczonym terminie” – powiedział prezes firmy Erekta Budownictwo Filip Tuszyński.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na wrzesień 2019 roku, a już dwa miesiące później ma ona zostać udostępniona zwiedzającym. Całkowity koszt wyniesie 21,5 mln zł, z czego 53 proc. to środki samorządu województwa świętokrzyskiego, a blisko 47 proc. to fundusze unijne w ramach rządowego programu „Infrastruktura i Środowisko”.

Położony w pobliżu Suchedniowa Michniów stał się symbolem 817 spacyfikowanych wsi polskich - jest nazywany Golgotą wsi polskiej. 12 lipca 1943 r. Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa - wsi położonej w świętokrzyskich lasach, której mieszkańcy sprzyjali partyzantom Armii Krajowej, zgrupowanym pod dowództwem por. Jana Piwnika „Ponurego” na pobliskim Wykusie. Najmłodszą ofiarą michniowskiej zbrodni był Stefan Dąbrowa - miał dziewięć dni, gdy został wrzucony do płonącego domu. Wieś zrównano z ziemią.

W czasie lub w związku z pacyfikacją zamordowano 204 osoby - 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci. Wiadomo, iż liczba ofiar tej zbrodni może być większa, gdyż losy lokatorów, służby, osób czasowo przebywających we wsi nie są znane.

 

Janusz Majewski (PAP)


POWIĄZANE

W kończącym się w piątek naborze wniosków ws. pomocy suszowej Agencja Restruktur...

Ministerstwo rolnictwa Chin potwierdziło w piątek wykrycie pierwszego ogniska af...

W najbliższych dniach tankujący benzynę mogą liczyć na obniżki, jednak dla właśc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę