CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE – prognozy dalszego wzrostu produkcji i eksportu drobiu w 2017 r.

14 października 2016
UE  – prognozy dalszego wzrostu produkcji  i eksportu drobiu w 2017 r.

Według prognoz zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS) z września br., produkcja mięsa kurcząt brojlerów w UE będzie nadal rosła, zarówno w 2016 r., jak i w 2017 r., głównie dzięki zwiększonemu zapotrzebowaniu  eksportowemu i w mniejszym stopniu wewnętrznemu. W 2016 r. UE-28 wyprodukuje łącznie ok. 11 mln ton mięsa kurcząt, o 2,5% więcej niż w 2015 r.

Produkcja wzrośnie w większości państw liczących się na unijnym rynku drobiu, a najbardziej w Polsce, która jest obecnie największym producentem w UE. Ekspansji poziomu wytwarzania sprzyja znaczny spadek cen pasz od 2014 r., co zwiększa konkurencyjność i opłacalność produkcji, pomimo spadku cen detalicznych mięsa kurcząt. Podobna tendencja utrzyma się również w 2017 r., gdy produkcja wzrośnie prawdopodobnie o 6,6% do 11,3 mln ton.

Amerykanie przewidują, że spożycie drobiu w UE w 2016 r. zwiększy się o 1,9%, a w 2017 r. o 6,1% do ok. 10,8 mln ton. Konkurencyjność cenowa w porównaniu z innymi gatunkami mięsa oraz wzrost produkcji będą nadal faworyzowały mięso drobiu. Jest ono gatunkiem mięsa, którego konsumpcja najmniej ucierpiała na skutek spowolnienia gospodarczego w Europie. Sprzedaż tańszych elementów mięsa kurcząt wzrosła szybciej niż sprzedaż elementów droższych, jak piersi czy całe tusze.

W 2016 r. unijny eksport mięsa kurcząt wzrośnie prawdopodobnie o 6,2% do 1,25 mln ton, pomimo rosyjskiego embarga na import żywności z sierpnia 2014 r. oraz spadku wywozu francuskich mrożonych tuszek brojlerów na Bliski Wschód. Wpływ na to miała stagnacja popytu w Arabii Saudyjskiej oraz sytuacja polityczna w Jemenie. Wysyłki rosły jednak głównie ze względu na silny popyt ze strony krajów Azji i Afryki Subsaharyjskiej. Konkurencyjności unijnego mięsa kurcząt, zwłaszcza tańszych elementów z kością i mięsa odkostnionego mechanicznie (np. na RPA, Beninu, Ghany, Malezji i na Filipiny), sprzyja obniżenie kosztów produkcji dzięki spadkowi cen zbóż. RPA jest w tym roku największym odbiorcą mięsa kurcząt z UE, przed Beninem i Arabią Saudyjską. W 2016 r. wzrosną również dostawy do Hongkongu, głownie mrożonych łapek kurcząt. Na 2017 r. USDA prognozuje dalsze umocnienie dynamiki wzrostu unijnego eksportu mięsa kurcząt (+10,4% do 1,27 mln ton). Na poziom wywozu do RPA może mieć wpływ ewentualne nałożenie przez tamtejsze władze 37% ceł w imporcie mięsa kurcząt z kością z UE oraz przywrócenie dostaw z USA.

W 2015 r. unijny import mięsa kurcząt wzrośnie o 1,6%, a w 2017r. o 5,6% do ok. 750 ton. Największymi dostawcami pozostaną Brazylia i Tajlandia. Od 2012 r. rośnie import tajskich solonych, mrożonych elementów kurcząt na rynek unijny, kosztem dostaw z Brazylii. Jakość tajskich produktów lepiej odpowiada preferencjom unijnych importerów pod względem łatwości przetwarzania.

Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą w 2014 r. przyczyniło się natomiast do wzrostu eksportu ukraińskiego mięsa kurcząt na rynek unijny. W 2016 r. przywóz wyniesie ok. 35 tys. ton w ramach kontyngentu bezcłowego. Ukraina stanie się tym samym trzecim dostawcą mięsa kurcząt do UE. Ukraińskie mięso jest konkurencyjne cenowo ze względu na niskie koszty pasz i pracy, wspierane dewaluacją hrywny. Głównymi unijnymi importerami mięsa kurcząt z Ukrainy są Holandia i Niemcy. Ukraińska firma drobiarska MHP otworzyła nawet w tym roku zakład przetwórczy w Holandii. W 2015 r. MHP wyeksportowała na rynek UE 27 tys. ton mięsa drobiu. Do pozostałych dostawców mięsa kurcząt do UE należą Chiny i Chile. Z Państwa Środka sprowadzane są wyłącznie produkty gotowane i przetworzone.

FAMMU/FAPA na podst. USDA/FAS, GAIN report z dn. 09.09.16


POWIĄZANE

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę