" "
Agrolok_280518

W jaki sposób pozyskać fundusze na rozwój gospodarstwa ?

28 maja 2018
W jaki sposób pozyskać fundusze na rozwój gospodarstwa ?

Unia Europejska zamierza ograniczyć wydatki na rolnictwo. Jak podaje komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan, w nowym budżecie unijnym na wsparcie tego sektora przeznaczono o 5 proc. środków mniej niż w poprzednim. Oznacza to zmniejszenie się tak bezpośrednich dopłat unijnych, jak i finansowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a co za tym idzie konieczność znalezienia innych źródeł finansowania, niezbędnego, by podnieść konkurencyjność polskich gospodarstw. Eksperci wskazują, że dobrym rozwiązaniem tego problemu mogą być komercyjne kredyty inwestycyjne.

 

Takie kredyty umożliwiają rolnikom szerokie działania modernizacyjne, np. zakup gruntów rolnych, budowę, rozbudowę i unowocześnienie budynków, budowli czy linii technologicznych. Ponadto można znaleźć oferty pożyczek ze stałym oprocentowaniem – jak kredyt inwestycyjny ING Banku Śląskiego. W przeciwieństwie do produktów ze zmienną stopą procentową zapewniają one stałą wysokość rat. Kredytobiorca od początku zna koszt kredytu i nie musi obawiać się nagłego wzrostu odsetek, związanego np. ze zmianą stóp procentowych przez NBP.

 

Ta stabilność kosztów, a co za tym idzie – łatwość prognozowania wydatków są w kredycie inwestycyjnym ING Banku Śląskiego szczególnie warte uwagi, gwarantują bowiem odporność na zmienną sytuację rynkową czy zawirowania polityczne (wspomniane już zmiany stóp procentowych). Dlatego też ING Bank Śląski bierze pod uwagę nieprzewidziane trudności, na jakie narażony jest sektor rolniczy. Ci kredytobiorcy, którzy w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy kredytowej będą się borykać z przejściowymi problemami finansowymi, mogą negocjować nawet 24-miesięczną karencję w spłacie zobowiązania. To znakomita oferta dla tych, których przed niezbędnymi inwestycjami powstrzymuje lęk przed zmianą oprocentowania kredytu i niemożliwością przewidzenia jego całkowitych kosztów.

 

Dodatkową zaletą kredytu inwestycyjnego ING Banku Śląskiego jest również to, że może on zostać udzielony rolnikom nawet na 15 lat. Choć długoterminowe zobowiązania zazwyczaj wzbudzają większe obawy to mogą być interesujące dla klientów ze względu na stabilne oprocentowanie, a także wspomnianą już możliwość czasowej spłaty jedynie odsetek. To zdecydowanie ułatwia planowanie wydatków i pozwala zachować pewną niezależność od sytuacji rynkowej czy warunków politycznych.

 

Nie ulega wątpliwości, że przemyślane inwestycje i stabilny budżet to dwa filary, na których musi się opierać polskie rolnictwo, jeśli chce być konkurencyjne wobec producentów żywności pochodzących z innych krajów Unii Europejskiej.

 

Advertisement


POWIĄZANE

Komisja Europejska i Nowa Zelandia oficjalnie rozpoczęły w czwartek rozmowy na t...

Firma Bio-Gen zajmująca się badaniami i wdrażaniem biotechnologii z zakresu szer...

W nowym roku akademickim Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego otwiera się na ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę