Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować,
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 23:32 Czw 24 Kwi 2014

Expert BASF dostępny na PPR!
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> BASF
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ekspert BASF
Moderator

PostWysłany: 09:18 Pon 7 Kwi 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawid96 napisał:
Czy na pszenicy, w fazie 1 kolanka można zastosować mieszaninę CCC 720 SL+OSD Mineral (odżywka) + Wirtuoz 520 EC? Połączenie tych środków przyniesie jakieś niechciane skutki uboczne?
Takie samo pytanie odnośnie mieszaniny CCC 720 SL + OSD Mineral + Duett Ultra 497 SC.

Połączenie CCC z fungicydem czyli np. z Duettem Ultra nie powinno przynieść żadnych niechcianych efektów. Trudno mi sie wypowiedzieć odnośnie nawozu OSD Mineral, ponieważ go nie znam i nie mam wiedzy o jego działaniu. Z reguły nawóz ma wzmacniające działanie, jednak nie zawsze, może dać efekt adiuwantu, ale może też takie połącznie spowodować fitotoksyczność. Producent a następnie sprzedawca nawozu powinien wiedzieć jakie testy zrobił z czym i w jakich fazach można go bezpieczenie stosować. Jest jedna zasada stosowanie regulatorów, jeżeli jesteśmy niepewni, lepiej zrezygnować z łącznego stosowania regulatora wzrostu z nawozem lub innym preparatem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dawid96

PostWysłany: 13:29 Nie 6 Kwi 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy na pszenicy, w fazie 1 kolanka można zastosować mieszaninę CCC 720 SL+OSD Mineral (odżywka) + Wirtuoz 520 EC? Połączenie tych środków przyniesie jakieś niechciane skutki uboczne?
Takie samo pytanie odnośnie mieszaniny CCC 720 SL + OSD Mineral + Duett Ultra 497 SC.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sławek2209

PostWysłany: 10:09 Nie 6 Kwi 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jakich opakowaniach jest Adexar i jaka jest przyblizona cena srodka?
Powrót do góry
Ekspert BASF
Moderator

PostWysłany: 09:05 Pią 4 Kwi 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o Adexar Plus vs Bell + Opera Max to Adexar Plus jest już gotowym sformułowanym produktem, Xemium jest nowszej generacji karboksyamidem, działa szybciej i dłużej. Na pewno lepiej sobie poradzi Adexar Plus z bardziej rozwiniętą septoriozą paskowaną liści, która bardzo często długo się rozwija w utajeniu, a gdy się już pojawi to jest problem aby ją zwalczyć. Jeśli chodzi o porównanie Adexara Plus do Fandango to na pewno przewaga jest taka, że jest to produkt 3 substancjowy, zawiera substację z nowej grupy subatncji czyli Xemium, dzięki czemu dłużej zabezpieczy łan przed chorobami. Również pyraklostrobina czyli F500 w Adexarze Plus to najmocniejsza strobiluryna jeśli chodzi o skuteczności oraz efekt fizjologiczny.
Powrót do góry
gregorfik

PostWysłany: 21:24 Czw 3 Kwi 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekspert BASF napisał:
W systemie 3 zabiegowym na T2 zalecamy naszą nowość Adexar Plus w dawce 1,25L/ha (faza 31-51). Środek ten w swoim składzie zawiera nową substancje Xemium (fluksopyroksad)- 41,6 g/l, epoksykonazol- 41,6 g/l oraz piraklostrobinę- 66,6 g/l. Więcej informacji na temat tego produktu na naszej stronie: http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/pl/adexar_plus/adexar_plus.html . Spośród wymienionych przez Pana preparatów, zaleciłbym Operę Max w dawce 1,2 lub Operę Max w połaczeniu z produktami Track lub Ventur, które do tego roku występowały pod nazwą Bell. Dawka takiej mieszaniny to Opera Max 0,6l/ha + Track lub Ventur w dawce 0,6 l/ha.. Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, to jak podaje Top Agrar (luty) cena systemu 3 zabiegowego zalecanego przez nas (T1 Capalo 1,2L, T2 Bell 0,6L + OperaMax 0,6L, T3 Osiris 1,5L) to ok. 366zł. Proszę pamiętać, że cena może być uzależniona od dystrybutora. Sam koszt zabiegu Bell + Opera to ok 133zł.

Na początku zaleca Pan adexar a pod koniec wypowiedzi bell z operą.

Sam mam podobny problem opera z bell czy adexar i obawiam się, że przez taki brak informacji (tzn w jakiej sytuacji lepiej adexar a w jakiej opere z bell a mozę samą opere?) zastoosuje to co przez ostatnie 2 lata czyli fandango...
W moim przypadku na t1 bedzie to capalo 1,4l w bbch 31-32 przedplon rzepak. Planuje zakończyć ochrone na 2 zabiegu i szukam czegoś co by chroniło długo i skutecznie.
Powrót do góry
Ekspert BASF
Moderator

PostWysłany: 14:22 Sro 19 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W systemie 3 zabiegowym na T2 zalecamy naszą nowość Adexar Plus w dawce 1,25L/ha (faza 31-51). Środek ten w swoim składzie zawiera nową substancje Xemium (fluksopyroksad)- 41,6 g/l, epoksykonazol- 41,6 g/l oraz piraklostrobinę- 66,6 g/l. Więcej informacji na temat tego produktu na naszej stronie: http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/pl/adexar_plus/adexar_plus.html . Spośród wymienionych przez Pana preparatów, zaleciłbym Operę Max w dawce 1,2 lub Operę Max w połaczeniu z produktami Track lub Ventur, które do tego roku występowały pod nazwą Bell. Dawka takiej mieszaniny to Opera Max 0,6l/ha + Track lub Ventur w dawce 0,6 l/ha.. Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, to jak podaje Top Agrar (luty) cena systemu 3 zabiegowego zalecanego przez nas (T1 Capalo 1,2L, T2 Bell 0,6L + OperaMax 0,6L, T3 Osiris 1,5L) to ok. 366zł. Proszę pamiętać, że cena może być uzależniona od dystrybutora. Sam koszt zabiegu Bell + Opera to ok 133zł.
Powrót do góry
center

PostWysłany: 20:22 Wto 18 Mar 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, BASF ma kilka różnych środków ze strobilurynami do zabiegu na T2 OperaMAX, Swing TOP, Optan, proszę powiedzieć czy przy programie 3 zabiegowym przy przedplonie burak cukrowy który z tych preparatów naj lepiej zastosować ( i naj ekonomiczniej) i w jakich dawkach ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
szu

PostWysłany: 19:25 Sob 22 Lut 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szkoda ze tu ktoś posta jak was zapraszałem na szkolenie wkasował ale trudno taki klimat Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Dobra wiadomosc dowiedziałem sie ze nie można stosować śor nie zgodnie z etykietą Very Happy

Prowadząca pani dr byla na szkoleniu 2 tygodnie temu w IOR w poznaniu wiec wiadomości bierzace

Tak poza tym to ze jak sie wleje gnojowice do bio gazowni np 1000l to otrzymamy dużo mniej bo w kablami pojedzie z prądem nadmiar
Wien zasada zachowania masy w bio gazowaniach nie obowiązuje Very Happy Very Happy Very Happy

i ostania rzecz co była obserwują nasze pola na mapach satelitarnych i wiedzą co robimy to powiedział dr inz Roman Wacławowicz
ale skoro tak technike ma ten pan rozwinietą to moze by prześledził co Iwona Wieczorek robila po 4 rano na mapach satelitarnych Cool Cool Cool

a jak ktoś chce zobaczyć jak jest z dawkami obnizonymi to zapraszam na stronne
http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Produkcja-roslinna/Ochrona-roslin/Integrowana-ochrona-roslin/Stosowanie-srodkow-ochrony-roslin-laczne-i-w-dawkach-obnizonych
mam nadzieje ze jeszcze dożyje jakiegoś szkolenia
Powrót do góry
redlordiW9

PostWysłany: 09:48 Sro 22 Sty 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli wszystko jest w zupełności bezpieczne? Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie można spytać i uzyskać odpowiedź, tylko na ile jest to prawda...
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 14:01 Sob 18 Sty 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiedziałęm ze ktoś chce wiedzieć co było to macie z you toba jeden wykład ale był 2 godz a tu jest 25 min i tyle było
https://www.youtube.com/watch?v=NBlpBZe__Bk

ja starałem sie jak najbardziej staranie przekazac co było ale jestem człowiekiem nie doskonałym
Laughing
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 18:52 Pią 17 Sty 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gregorfik napisał:
szu podsumowując Twoją wypowiedź z 17/18 grudnia pozostaje mi tylko dołączyć się do prośby Kolegi marbar i tyle w temacie. Bo nie bardzo można ogarnąć Twoją wypowiedź... Rolling Eyes

Co do Marka Korbasa to raczej sądzę, że nie byłby zadowolony, że ktoś z niego zrobił Kordasa choć i takiego polska nauka zna lecz nie Marka i nie zajmującego się fitopatologią, ale to tak na marginesie Cool

przyjacielu pisz czego nie rozumiesz a w nazwisku bład ja zrobilem zaraz poprawie ale masz dane do naszego prof prof. dr hab. Marek Korbas

Kierownik Zakładu

Tel. +48 61 864 9101

e-mail: M.Korbas@iorpib.poznan.pl

Specjalista z zakresu fitopatologii i mikologii oraz ochrony roślin rolniczych (zboża, rzepak, kukurydza, burak, ziemniak i inne), a także ogrodniczych i warzywnych. ale jak znasz innych to podaj innych specjalistów pzdr
Very Happy
otym prof przyjacielu myślałeś pisząc swój esej ?
Ja osobiście nie polecam tych szkoleń ale może ktoś kto lubi 3 dni pierdzielenia o cudach to może sie komuś przyda
http://www.up.wroc.pl/wspolpraca/17442/bezplatne_szkolenia_dla_rolnikow_i_domownikow.html
Powrót do góry
gregorfik

PostWysłany: 22:12 Wto 14 Sty 2014    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szu podsumowując Twoją wypowiedź z 17/18 grudnia pozostaje mi tylko dołączyć się do prośby Kolegi marbar i tyle w temacie. Bo nie bardzo można ogarnąć Twoją wypowiedź... Rolling Eyes

Co do Marka Korbasa to raczej sądzę, że nie byłby zadowolony, że ktoś z niego zrobił Kordasa choć i takiego polska nauka zna lecz nie Marka i nie zajmującego się fitopatologią, ale to tak na marginesie Cool
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 18:09 Czw 9 Sty 2014    Temat postu: kiedyś pytalem eksperta o łaczenie nawozów Odpowiedz z cytatem

http://www.intermag.pl/pl,0,s264,tabela-mieszania-nawozow-intermag.html

Jest juz firma co zrobiła kilka badan i ujawniła wyniki

nie sa to wszystkie srodki dopuszczone w polsce ,i tez nie sa to wszystkie nawozy ale 1 jaskółka wiosny nie czyni ale jednak cieszy ze coś sie dzieje w tym kierunku pzdr
Very Happy
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 18:35 Pią 20 Gru 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[
Drogi przyjacielu ja tez nie potrafię określić momentu infekcji
Widziałem tego doradcze niemieckiego miał jakieś testy
nasz polski Prof Marek Kordas wiedział ze w Polsce jest bieda
i Polacy takich testerów nie maja to zaproponował inkubacje rośliny w ciepłym miejscu tz pow 22 chyba mowił o 28
i gazę dac na talerz zwizyc woda i położyć rolsnie bez korzenia i przykryć folia
i obserwować co wylazło

ja pisałem zima albo w tamtym roku ze ja osobiście chronię rośliny w ciemno
daje mała dawkę znacznie poniżej zalecanej ale na lekko 2 tygodnie przed spodziewana choroba (tz jak juz wszyscy widza ja na zewnącz ) czyli to powinno byc moment infekcji lub bardzo jej bliska chwila
ja prowadzę zeszyt obserwacji moich poł od 20 lat wiec zaznaczam kiedy mam 1 objawy mączniaka , rdzy septorioz .itd
Wiadomo ze każdy rok jest inny a te 2 tygodnie to tez jest termin względny
ale mimo takich małych dawek i mimo ze nie wiedziałem o nowej ustawie która daja taka możliwość ja nigdy nie stosowałem następnego zabiegu przed okresem karencji poprzedniego ale to chyba jakos samo wynikało z kondycji roślin teraz mysle właśnie nad dodawaniem innych nawozów poza manganem moze tez będzie jakas dodatnia interakcja j.Ale ja tak nie mam jak zmierzyć i wykazać dodatniego działania w łączeniu z ochrona wiec wam wiele nie napisze jak to dziala
ale zadałeś dobre pytanie do eksperta ja tylko dodam do tego pytania jak usadawiać stosowanie środków do glebowych jak wykazać progi szkodliwości
np chwastów
zycze wszystkim wesołych świąt

quote="marbar"]a jak dokładnie poznajesz moment infekcji??

bo mi tłumaczyły mądre głowy że nie jest się w stanie określić momentu infekcji

to co widać to juz jest dawno po infekcji i to 92 godz to mało[/quote]
Powrót do góry
marbar

PostWysłany: 22:20 Sro 18 Gru 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwracam się do @szu - kolego miło byłoby, gdybyś pisał po polsku i wyrażał jasno swoje tezy oddzielając je od cytatów. Jest już opcja edycji swojego posta, więc racz się wysilić i to uczynić. Poza tym mniej a treściwiej.

Pytanie do @EkspertBASF kiedy firma rusza z cyklem szkoleń nt. integrowanej produkcji roślinnej? Czy może już takowe się odbyły?
Jakieś wieści są jak mamy uzasadniać użycie Capalo i spółki gdy większość z nich to preparaty zapobiegawcze??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szu

PostWysłany: 09:34 Sro 18 Gru 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy
Ale byly tez dobre monnety na szkoleniu i wydawało sie ze pójdzie w dobrym kierunku np analiza pozostałosci w roslinach po SOR oczywiscie ta ponad norme
1 badanie na 1000 probek 7% posiadoało pozostalosci sor nie zarejestrowanych w PL
oczywiście właczylem sie do akcji a gdzie te substancje sa zarejestrowane co byly pozostałości i dostałem piach w tryby ze nie ujawnia jakie to substancje znalezli A roslin tez nie udostepnia bo juz dawno zjedzone

inny monent tez dobry specjalista od dojarek i to górna półka w polsce
mowil cos o biogazowniach na szczescie jeden z uczestnikow jest elektronikiem co serwisuje biogazownie tyle ze za Odra .Po tym wykladzie jakos sie ozywil

zaczeło kurs 20 paru uczestnikow skonczylo 10
to chyba daje do myslenia
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 15:36 Wto 17 Gru 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marbar napisał:
a jak dokładnie poznajesz moment infekcji??

to co widać to juz jest dawno po infekcji i to 92 godz to mało

i to prawda to juz słyszalem 15 lat temu od fitopatologa z du ponta w przypdaku mączniaka w zbozach to podobno juz okolo 14 dni

szu polecam jakas dobrą książkę do fitopatologi, bo mylisz strasznie pojęcia...
przyjacielu poleć coś bo widocznie nie tych czytam co Ty
Twoje wypowiedzi gdzies tam krążą koło prawdy troche Cool
Za To Twoje sa bardzo celne prawie jak zywiec
Lepiej napisz co to za szkolenie i gdzie było a nie testujesz eksperta licząc na jakes potknięcie.
i co sie dowiesz jak dr na szkoleniu nie wiedział po co sie dodaje mangan do ochrony przeciw grzybom w zbożu
juz nawet nie pytałem o inne mikro elementy a 2 szkolenie sie skonczylo bedzie jeszcze rachunkowość w rolnictwie
jednym plusem szkolenia jest to ze jest bezpłatne ale moze dlatego mało człowiek sie może dowieć
a najwiecej co sie dowiesz to sam swoja praca jak pytasz innych uczestników bo prowadzący za wiele nie sa zainteresowani powiedzieć
Taki jeden moment z tego szkolenia co pamietam zadałem pytanie czy temperatura rosliny zboza w słoncu 1 po południu plus 30 to jaka ma roslina dowiedziałem sie ze mniejsza od 30
wiec daje do przemyślenia wartość szkolenia

jak chcesz sie czegoś dowiedzieć konkretnie to polecam szkolenia organizowane przez Top Agra troche sie płaci ale
zapewniam Ciebie ze jak zastaosujesz jedna ochrone według ich zalecen zaoszczędzisz wiecej niz wydasz na zaproszenie
a w koszcie szkolenia masz objad jaka kawe i ciasto wiec połowa kosztu zaproszenia to posilek dla Ciebie
ja dodam tylko, że piszesz o wyniszczaiu (dzialaniu wyniszczającym) patogena a wczesniej o czasie zaraz po infekcji. Jak po infekcji to działasz interwencyjnie jak widzisz objawy to wówczas wyniszczajaco itd, ale mniejsza z tym.
Poza tym marbar już Ci odpowiedział cześciowo. O infekcji poki co mozesz wiedziec jedynie w przypadku parcha zgnilizny twardzikowej i jeszcze paru chorób bo dla nich sa opracowane systemy wczesnego ostrzegania. Pozostałe choroby to wróżenie
to co piszę ten przyjaciel tez po czesci prawda Very Happy
bo idać za cytatem prof sp sa 3 rodzaje prawdy Very Happy Very Happy Very Happy
ale madry kolego podaj przykład np maczniak i jest w załozeniu 1 godz po infekcji a 2 przypadek to 92 godz juz po infekcji
napisz czy zastosujesz tu srodki o działaniu kontaktowym układowym
Wiesz ja Ci tez moge wkleić pomoce naukowe
jak bym miał wiedze to bym nie pytał i nie czekam na czyjes podkniecia bo ludzi zwykle bledy popełniaja a ekspetrow BASF bardzo cenie jeszcze dawno temu dowiedziałem sie bardzo ciekawej rzeczy od jednego z nich wiec kogo jak kogo ale lubie Firme i ludzi w niej pracujących
Wśród fungicydów systemicznych najliczniejszą grupę stanowią związki triazolowe, które wykazują działanie poinfekcyjnie nawet 120 godzin po infekcji.

Ze względu na sposób działania fungicydów na patogeny można je podzielić na dwie grupy: preparaty o działaniu zapobiegawczym (które stanowią większość) oraz interwencyjnym. Zabieg wykonuje się w warunkach termiczno-wilgotnościowych, korzystnych dla infekcji roślin przez określonego patogena, jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby. Warunkiem skuteczności zabiegu profilaktycznego jest dokładne pokrycie roślin warstwą fungicydu, co zapewniają opryskiwania drobnokropliste z dodatkiem substancji zwilżających. Wymagane jest powtarzanie zabiegów na skutek zmywania warstwy ochronnej przez deszcz oraz intensywnego wzrostu roślin, który prowadzi do wytwarzania nowych powierzchni, niepokrytych preparatem. Działanie interwencyjne polega na tym, że fungicyd jest w stanie zahamować rozwój patogena i zniszczyć go nawet wtedy, gdy zostanie użyty w okresie infekcji lub tuż po jej zakończeniu. Najlepszym działaniem interwencyjnym i wyniszczającym charakteryzują się fungicydy jodynowe, benzimidazole i triazole. Cool Cool Cool Cool Cool
Powrót do góry
Ekspert BASF
Moderator

PostWysłany: 15:00 Pon 18 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Infekcja i rozwój grzybów patogenicznych bardzo mocno uzależniony jest od warunków atmosferycznych głównie wilgotności powietrza, temperatury. Im wyższa jest wilgotność powietrza i wyższe panują temperatury dobowe tym szybszy jest rozwój patogenów. W przypadku mączniaka prawdziwego, septoriozy liści już w ciągu 24 godzin od infekcji może dojść do silnego rozwoju tych chorób. Natomiast zastosowanie jakiegokolwiek fungicydu bedzie bardziej skuteczne kiedy użyjemy go we wczesnych stadiach rozwoju grzybów. Ponadto działanie substancji aktywnych bedzie szybsze kiedy warunki atmosferyczne bedą bardziej optymalne niż ekstremalne (przymrozki etc) . Biorąc pod uwagę powyższe kwestie nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy jakikolwiek fungicyd bedzie wystarczająco skuteczny aż po 92 godzinach od infekcji. W przypadku fungicydu Capalo 337,5 SE, który stosujemy w zbożach do zwalczania chorób liści(maczniak prawdziwy, setotioza liści, rdzy brunatnej i HTR) oraz chorób podstawy źdźbła, trzy substacje aktywne zawarte w tym produkcie wzajemnie się uzupełniają i uniemożliwiają rozwój patogenów w różnych warunkach atmosferycznych (fenpropimorf działa w niższych temperaturach). Synergizm działania tych 3 substacji daje dużą gwarancję wysokiej skuteczność na choroby grzybowe, lecz zawsze lepiej zastosować go po zaobserwowaniu pierwszych symptomów choroby niż kiedy infekcja jest już bardzo silna.
Powrót do góry
gregorfik

PostWysłany: 01:04 Nie 17 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szu polecam jakas dobrą książkę do fitopatologi, bo mylisz strasznie pojęcia...
Twoje wypowiedzi gdzies tam krążą koło prawdy troche Cool
Lepiej napisz co to za szkolenie i gdzie było a nie testujesz eksperta licząc na jakes potknięcie.
ja dodam tylko, że piszesz o wyniszczaiu (dzialaniu wyniszczającym) patogena a wczesniej o czasie zaraz po infekcji. Jak po infekcji to działasz interwencyjnie jak widzisz objawy to wówczas wyniszczajaco itd, ale mniejsza z tym.
Poza tym marbar już Ci odpowiedział cześciowo. O infekcji poki co mozesz wiedziec jedynie w przypadku parcha zgnilizny twardzikowej i jeszcze paru chorób bo dla nich sa opracowane systemy wczesnego ostrzegania. Pozostałe choroby to wróżenie
Powrót do góry
marbar

PostWysłany: 09:04 Sro 13 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jak dokładnie poznajesz moment infekcji??

to co widać to juz jest dawno po infekcji i to 92 godz to mało
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
szu

PostWysłany: 19:15 Wto 12 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy Very Happy Very Happy

samo życie nasunęło kolejne pytanie
Wasza firma ma kilka zarejestrowanych środków grzybobójczych w Polsce

czy możemy sie dowiedzieć jaki jest czas w godz od zainfekowania grzybem do skutecznej ochrony przed chorobą . bo słyszałem ze sa środki które można zastosować do 92 godz po infekcji i jest duza szansa na to ze rośnika będzie zdrowa

ale podobno tylko układowe środki tak działają wyniszczając na patogeny

a swoja droga taki fitopatolog na uczelni chyba jest licho opłacany ze nie przestawił nam mam namysli uczestników szkolenia takiej listy z srodkami wtedy ja bym sam tu ja ujawnił ale dobrze ze mamy eksperta

Very Happy
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 19:53 Pią 8 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Very Happy

Tak czy inaczej dziękuje za odpowiedz

Wiadomo ze wolałbym odpowiedz czy Wasze środki reagują pozytywnie lub negatywnie na dodatek Mn Cu Fe
wiec chyba nawet nie ma sensu badania wszystkich mikro składników/Znam inne uczelnie poza poznańska co w ogóle takich badań nie robią
faktycznie to nie ma co generalizować badania 10 letnie sa mało obiektywne a tym bardziej ze tylko w jednej stacji badawczej w polsce a mam tez badania robione w innych krajach przez tego producenta tez wyniki mam ujawnić?

ale tu mi na mysl przyszło by producenci nawozów takie badania robili bo przecież to oni biorą pieniądze w przypadku zakupu przez rolnika ich nawozów a przecież mogą sie dogać z producentami środków jak których nie będzie chciał swojego środka badać to jego strata Laughing
Powrót do góry
Ekspert BASF
Moderator

PostWysłany: 17:11 Pon 4 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak już wczesniej pisaliśmy, Mn jak każdy pierwiastek jesli wystąpi w niedoborze może osłabiać naturalne mechanizmy obronne rośliny. I tu mamy z tym do czynienia. Lepiej "odżywiona" roślina jest naturalnie silniejsza, zawsze lepiej będzie asymilowała, pobierała inne składniki pokarmowe i wodę. Zgodnie z prawem Liebiega ujmując je w najwiekszym skrócie jeśli występuje niedobór jednego skłdanika , ten składnik będzie ograniczał działanie pozostałych. Poprawa zaopatrzenia w Mn może poprawiać generalnie kondycję rośliny, co w połączeniu z zastosowanym fungicydem może jak pokazują wyniki pozytywnie wpłynąć na skuteczność. Tyle tylko, że tu ta poprawa jest uzyskana najprawdopodobniej dzięki lepszemu zaopatrzeniu w Mn. Patrząc, że sprzedającym oba produkty jest jedna firma naturalnym jest, że szuka się maksymalizacji ich działania. Czy zawsze i w każdych warunkach tak będzie nie umiem odpowiedzieć i raczej bym nie genralizował. My takich badań nie prowadzimy i tak jak wcześniej już pisaliśmy nawet nie jesteśmy w stanie patrząc na liczbę dostępnych nawozów dolistnych takich badań fizycznie przeprowadzić. Skupiamy się rozwoju i oferowaniu możliwie najlepszych środków ochrony roślin. W produkcji roslinnej bardzo wiele czynników decyduje o sukcesie lub porażce, ten przykład to tylko jeden z nich. Na pewno można praktycznie w kazdej technologii znleźć wiele elementów, które można poprawić.
Powrót do góry
szu

PostWysłany: 09:39 Pią 1 Lis 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekspert BASF napisał:
Zajmujemy się sprzedażą śor. W związku z bardzo dużą i róznorodną paletą nawozów dolistnych nie jesteśmy w stanie ich wszystkich przebadać. Jedyne próby jakie wykonujemy to mieszalność z naszymi produktami pod kątem fitotoksyczności i to też tylko wybranych producentów. Tak jak już mówiliśmy bez zapoznania się z wynikami pracy nie możemy się na jej temat wypowiedzieć. Jeżeli wyniki sa takie oczywiste proszę podac konkretne produkty i efekty lub żródło gdzie te materiały są dla każdego dostępne. Dopiero po ich analizie można się wypowiedzieć.

mowilem i znałem chodz jest lepszy arykuł bo wydany ale gorzej sie tu wklejał wyniki sa podobne na przestrzeni kilku lat Very Happy

Topsin M + Mantrac - ochrona, nawożenie i coś więcej
Opublikowano: 15 Styczeń, 2007 - 01:00

Pozostałe

Udostępnij
Do ważnych czynników agrotechnicznych, mających wpływ na plon, elementy jego struktury oraz cechy jakościowe plonu, zalicza się nawożenie. W nawożeniu roślin uprawnych ważną rolę odgrywa nie tylko wielkość dawki, ale również termin stosowania i sposób aplikacji. N

W ostatnich latach coraz częściej stosuje się specjalistyczne nawozy dolistnie w formie płynnej, łącząc nawożenie ze stosowaniem mikroelementów i fungicydów. Taki sposób aplikacji nawozów ma na celu zwiększenie efektywności nawożenia przy zachowaniu dobrej jakości plonu. Kształtowanie tendencji cen surowców i energii do produkcji nawozów mineralnych oraz dystrybucji produktów finalnych - nie tylko w Polsce wyznacza postępujący wzrost ich cen. Jak wynika z szacunku zbiorów głównych produktów rolnych i ogrodniczych opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec września, bieżący rok jest drugim z rzędu rokiem nieurodzaju. Na całym świecie zboża jest mniej i jest ono złej jakości. Te elementy sprawiają, że jego ceny są wysokie. W Polsce po raz pierwszy są one na poziomie zachodnioeuropejskim.
Od 2002 roku w Zakładzie Doświadczalno Dydaktycznym Gorzyń fila Brody Akademii Rolniczej w Poznaniu były prowadzone badania z zakresu nalistnej ochrony fungicydowej z zastosowaniem fungicydu Topsin M 500 SC. Jest to fungicyd powszechnie stosowany przez rolników, o dobrej skuteczności zwalczania chorób podstawy źdźbła, takich jak łamliwość i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła oraz chorób porażających liście pszenicy ozimej - mączniaka prawdziwego, rdzy, septoriozy, brunatnej plamistości liści i fuzariozy. Topsin M 500 SC fungicyd o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawie zbóż. Środek ten (substancja aktywna tiofanat metylowy - związek z grupy benzimidazoli) można stosować od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia. Uzyskane wyniki badań wskazują, że Topsin M 500 SC jest fungicydem, który może być stosowany sam, lub w programach ochrony roślin o różnej intensywności. Realizowanie programu ochrony łanu zbóż, a zwłaszcza zajmującej największy areał uprawy - pszenicy ozimej, ma na celu niedopuszczenie do silnego porażania roślin we wczesnych fazach rozwojowych, aby niejako przesunąć występowanie chorób na okres, kiedy nie zagrażają one już tak roślinie, a tym samym nie mają wpływu na wysokość i jakość plonu.
Trudno jest dziś wyobrazić sobie racjonalną uprawę roślin bez stosowania środków ochrony roślin. Jest to konieczne, jeśli chcemy uniknąć strat powodowanych przez choroby, szkodniki czy chwasty, zwłaszcza, jeśli prowadzimy gospodarstwo stosując uproszczone zamianowania. Wiąże się to z koniecznością stosowania odpowiednich preparatów do zaprawiania materiału siewnego jak i wzmożonej nalistnej ochrony fungicydowej. Programy ochrony pszenicy przed chorobami grzybowymi wymagają ciągłego udoskonalania i dostosowywania ich do sytuacji istniejących na polu, dlatego też koniecznością jest stosowanie programów fungicydowych uwzględniających wykorzystanie kilku środków, a nawet łączenie ich z nawożeniem dolistnym.
Od 2005 roku do doświadczeń prowadzonych w ZDD Gorzyń fila Brody z zakresu nalistnej ochrony fungicydowej łanu pszenicy dodano element nawożenia dolistnego manganem w postaci nawozu Mantrac 500. Po pierwszym roku badań zaobserwowano, iż zastosowana w doświadczeniu mieszanina fungicydu Topsin M 500 SC z nawozem dolistnym Mantrac 500 cechowała się wyższą skutecznością w zwalczaniu chorób porażających łan pszenicy oraz dzięki dodatkowi manganu, który bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych w roślinie przyczyniała się do zachowania większej powierzchni asymilacyjnej liścia flagowego pszenicy dając efekt zieloności łanu.
Mantrac 500 jest nawozem formułowanym do stosowania nalistnego. Zaleca się stosowanie go w zapobieganiu niedoborom manganu oraz dla poprawy wysokości i jakości plonu. W zbożach stosowany jest on do fazy pierwszego kolanka najczęściej w okresie pełni krzewienia. W przypadku poważnych niedoborów manganu zabieg należy powtórzyć po 10 - 14 dniach. Mangan jest składnikiem niezbędnym do rozwoju wszystkich roślin. Niezbędność manganu dla roślin wynika z różnych jego funkcji w metabolizmie rośliny. Mangan jest uważany za najważniejszy katalizator w cyklu Krebsa. Przy niedostatku manganu ilość przyswajalnego dwutlenku węgla jest obniżona, czyli mamy wtedy do czynienia z obniżeniem intensywności fotosyntezy. Zatem uznać można, iż odpowiednie zaopatrzenie roślin w mangan jest konieczne do prawidłowego rozwoju roślin i wydania wysokich plonów. Do najbardziej charakterystycznych objawów niedostatku manganu należą zmiany w zabarwieniu liści - na liściach, zwłaszcza młodych powstaje tzw. cętkowana chloroza. Niedobory manganu występują u roślin uprawianych na glebach obojętnych i zasadowych oraz torfowych i węglanowych. Optymalne zaopatrzenie roślin w mangan wpływa korzystnie nie tylko na wysokość plonów, ale także na ich jakość.
Ze względu na uzyskane w 2005 roku obiecujące wyniki badań zdecydowano się na kontynuowanie ich w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Zastosowanie w 2006 roku mieszaniny fungicydu Topsin M 500 SC z nawozem dolistnym Mantrac 500 przyczyniło się do zwiększenia zdrowotności roślin pszenicy ozimej oraz poprawiło skuteczność grzybobójczą zabiegu (tab.1). Zbieg wykonany w fazie początku strzelania w źdźbło pszenicy ozimej (T1) wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu mącznika i septoriozy paskowanej liści pszenicy oraz brunatnej plamistości liści i stanowi podstawę ochrony podstawy źdźbła. Zastosowana w doświadczeniu mieszanina przyczyniła się również do zachowania większej powierzchni asymilacyjnej liścia flagowego pszenicy (tab. 2). Zielona powierzchnia blaszek liściowych jest jednym z ważniejszych parametrów oceny skuteczności fungicydów, a w tym wypadku dotyczy ona bardziej działania zastosowanego w doświadczeniu manganu w formie nawożenia dolistnego, które przyczyniło się do lepszego zaopatrzenia w chlorofil liścia flagowego pszenicy. To właśnie z tej części roślin następuje transport asymilatów wypełniających dojrzewające ziarniaki. Jeżeli jest ich dużo dochodzi wówczas do bardzo dobrego nalewania ziarna". Odbywa się on dopóki liść flagowy jest zdolny do asymilacji. Porażony oraz pozbawiony chlorofilu liść nie może wystarczająco odżywiać ziarniaków, co prowadzi do ich gorszego wykształcenia i niższego plonowania.

Tabela 1.

Lp.
Kombinacje doświadczalne
Dawka na l/ha
Mączniak prawdziwy
Septorioza paskowana liści pszenicy
%
porażenia
powierzchni
liścia(L2)
%
skuteczności*
%
porażenia
powierzchni
liścia(L2)
%
skuteczności*
1
KONTROLA
---
11,5
-
8,1
-
2
Topsin M 500 SC
1,4l
1,3
88,7
1,0
87,7
3
Topsin M 500 SC + Mantrac 500
1,4 +1,0
0,3
97,4
0,5
93,8
4
Fungicyd standardowy (T1)
1,0 l
0,9
92,2
0,7
91,4
NIR 0,05
10,11
6,91

*skuteczność obliczona za pomocą wzoru Abbott'a

Tabela 2.

Lp.
Kombinacje doświadczalne
Dawka na l/ha
Brunatna plamistość liści
Zachowana zielona
powierzchnia liścia
flagowego (GLA)
%
porażenia
powierzchni
liścia(L2)
%
skuteczności*
% zachowanej zielonej
powierzchni liścia
04.07.2006
1
KONTROLA
---
6,3
-
28,7
2
Topsin M 500 SC
1,4l
1,2
81,0
41,3
3
1,4 +1,0
0,6
90,5
55,0
4
1,0 l
1,0
84,1
42,5
NIR 0,05
5,07
11,69

*skuteczność obliczona za pomocą wzoru Abbott'a

Tabela 3.

Lp.
Obiekty doświadczalne
Dawka na l/ha
Plon ziarna*
dt/ha
Wzrost w stosunku do kontroli
dt/ha
%
1
KONTROLA
---
53,6
-
100
2
Topsin M 500 SC
1,4l
57,9
4,3
108,0
3
1,4 +1,0
59,6
6,0
111,2
4
1,0 l
56,4
2,8
105,2
NIR 0,05
5,97

*plon ziarna przeliczony na 15% wilgotności w stosunku do wszystkich obiektów

dr inż. Zuzanna Sawinska
Katedra Uprawy Roli i Roślin
Akademia Rolnicza w Poznaniu

"
Powrót do góry
Ekspert BASF
Moderator

PostWysłany: 10:05 Pon 28 Paź 2013    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cleravis zwalczy wszystkie samosiewy rzepaku odmian tzw. konwencjonalnych. Na plantacji pozostaną tylko rośliny odporne na imazamoks (z omiany odpornej, oznaczonej symbolem CL). Zwalczy też wiele gatunków chwastów z rodziny krzyżowych w tym tzw. rzepako i rzepiko chwasty.

Jeśli chodzi o zwalczanie samosiewów rzepaku odmian CL (Clearfield) w uprawach następczych to należy pamiętać, że imazamoks działa w oparciu o ten mechanizm co inne inhibitory ALS - w tym sulfonylomoczniki.
Produkty sulfonylomocznikowe nie będą więc w stanie w 100% kontrolować samosiewów odmian CL. Substancjami, które bardzo dobrze radzą sobie z tymi samosiewami są między innymi diflufenikan, MCPA, 2,4-D
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.clearfield.pl lub w specjalnej broszurze, również dostępnej na tej stronie - http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/media/clearfield/pdf_pl/Clearfield_zalecenia_uprawowe.pdf
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PPR Strona Główna -> BASF Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

Skocz do: