MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kazimierz Dolny

19 czerwca 2002

Kazimierz Dolny leży na prawym brzegu Wisły. Atrakcyjne położenie, bogata historia, niepowtarzalny krajobraz ze średniowiecznym układem urbanistycznym i dobre warunki klimatyczne – sprawiają, że jest znany w kraju i na świecie jako miejscowość o wybitnych walorach turystyczno-wypoczynkowych. 

Dzieje Kazimierza Dolnego sięgają początków państwa polskiego. Jan Długosz wymienia okolice Kazimierza jako własność klasztoru benedyktynów na Łysej Górze już w XI wieku. Ok. 1170 roku kilka wsi wraz z Wietrzną Górą książę Kazimierz Sprawiedliwy podarował siostrom norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca. W podzięce za ten dar siostry zmieniły nazwę Wietrznej Góry na Kazimierz. Pierwotna osada wyrosła przy przeprawie przez Wisłę, co wiązało się z pobieraniem cła i zapewniało stały rozwój Kazimierza. Prawdziwy rozkwit miasta nastąpił na przełomie XVI i XVII wieku i związany był z szybko rosnącym handlem zbożem, spławianym Wisłą do Gdańska. Wtedy powstały najważniejsze budowle Kazimierza – kamienice Przybyłowskich na Rynku o niesłychanie bogatej dekoracji fasad, kamienica Celejowska oraz kaplica Górskich przy Farze. Nad brzegami Wisły stanęło kilkadziesiąt murowanych spichlerzy z najpiękniejszym, zwanym "Pod Bożą Męką" (dziś już nie istnieje). Później jednak wojna ze Szwecją przyniosła Kazimierzowi pożary, grabieże i zniszczenia. Mimo prób, miasto z tego upadku już się nie podniosło. 

Po czasach świetności pozostał unikalny zespół architektoniczno-krajobrazowy zaliczony dziś do najwyższej  klasy zabytków w skali światowej. W centrum miasta obejrzeć można zespół renesansowych kamienic, a widoki z Baszty, ruin Zamku i Góry Trzech Krzyży pozwalają podziwiać zabudowę miasta harmonijnie wkomponowaną w naturalny krajobraz.

Nieskażone środowisko przyrodnicze okolic miasta sprzyja występowaniu wielu rzadkich gatunków flory i fauny. Dla ochrony tych wartości oraz dóbr kultury materialnej utworzono Kazimierski Park Krajobrazowy. Najcenniejsze fragmenty Parku objęte są rezerwatami przyrody. Np. rezerwat "Krowia Wyspa" chroni stanowiska lęgowe ptaków wodnych. 

W sezonie turystycznym w Kazimierzu Dolnym odbywa się wiele imprez o utrwalonej renomie, takich jak: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Koncerty Organowe w Farze, Rajd Starych Samochodów czy Studenckie Spotkania z Piosenką, oraz wiele innych o charakterze kulturalno-artystycznym.

Opracowano na podstawie: www.kazimierz-dolny.pl

POWIĄZANE

Uwaga na oszustów podszywających się pod kancelarie prawne. Szczególnie narażeni...

Południowy Tyrol (Italia). Gospodarstwa z tego włoskiego regionu cieszą się wiel...

Bieszczady to przepiękny górski region, który słynie nie tylko z malowniczych wi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę