aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Region mazowiecki

13 maja 2005

Mazowsze nie musi kojarzyć się wyłącznie z Warszawą przyciągającą tłumy turystów. Oprócz zabytkowej stolicy region mazowiecki oferuje szereg atrakcji krajoznawczych i przyrodniczych. Równinny krajobraz urozmaicony korytami Wisły i jej dopływów, porośnięty puszczami sprzyja uprawianiu różnych form turystyki. Miejsce z pewnością zadowoli zwolenników agroturystyki – rodzinne wczasy dla mieszkańców miast organizuje kilkaset gospodarstw wiejskich, usytuowanych w najpiękniejszych zakątkach obszaru, np. na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego, w Parkach Krajobrazowych – Kozienickim i Welskim, nad Wisłą, Pilicą i w dolinie Bugu.

Nizina Mazowiecka, stanowiąca zasadniczą część regionu mazowieckiego, pokryta jest szeregiem wysoczyzn (Ciechanowska, Płońska, Rawska, Siedlecka) i piaszczystych równin – np. Kurpiowska czy Radomska, co szczególnie sprzyja spacerom i turystyce rowerowej.

Charakterystyczną cechą Niziny Mazowieckiej jest stosunkowo niewielka ilość jezior, za to duża liczba kompleksów leśnych. Lasy skupione są w części wschodniej regionu, zwłaszcza w Puszczy Kozienickiej i Białej, a dominują tu bory sosnowe i mieszane z dębem i grabem. Najciekawszy zespół borów w połączeniu z wydmami śródlądowymi w Puszczy Kampinoskiej objęty został Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Na Mazowszu nie brak atrakcji dla amatorów żeglarstwa i windsurfingu, którzy dogodne warunki do uprawiania tych sportów znajdą na sztucznym Jeziorze Zegrzyńskim. Na wodniaków czekają również przystanie jachtowe i ośrodki wypoczynkowe m.in. w Nieporęcie, Białobrzegach, Zegrzu, Zegrzynku, Pułtusku i Popowie. Kajakarstwu sprzyjają mazowieckie szlaki rzeczne – spływy Omulwią, Orzycą, Liwcem, Bugiem, Drzewiczką czy Pilicą.

Dla miłośników pieszych wędrówek wytyczono szlaki o łącznej długości ponad 2 tys. km. Warto wybrać się na spacer np. szlakiem Jana Kochanowskiego, który biegnie przez Puszczę Kozieniecką do Czarnolasu. 

W regionie mazowieckim panują doskonałe warunki dla turystyki konnej i rowerowej. Zwłaszcza tradycje hippiczne są tu mocno zakorzenione. Wczasy w siodle, przejażdżki powozami, kuligi i szkółki jeździeckie oferują stadniny w Łącku, Krasnem, Kozienicach i Walewicach. Szkółki jeździeckie znajdują się ponadto w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Grodzisku Mazowieckim, we wsiach Świniotop i Przystań oraz wielu innych.

Z myślą o tych, którzy preferują turystykę rowerową, przygotowano kilka atrakcyjnych tras, np. biegnącą z Ciechanowa przez Opinogórę, gdzie znajduje się Muzeum Romantyzmu, do Gołotczyzny z Muzeum Pozytywizmu albo szlakiem Chopinowskim wiodącym z Warszawy do Żelazowej Woli.

Poza Warszawą również w innych miejscowościach nie brakuje atrakcji krajoznawczych. Warto zobaczyć ruiny zamku książąt mazowieckich w Czersku, zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie, park romantyczny w Arkadii czy Łowicz – centrum regionu etnograficznego Księżaków, znanego z bogatego folkloru.

Dodatkowym atutem regionu jest regionalna kuchnia, zwłaszcza kurpiowska, która oferuje dania nieznane w innych częściach Polski, np.: fafernuchy i rejbaki. O wartości regionu, jego walorach wypoczynkowych i możliwościach, jakie stwarza turystom, najlepiej przekonać się spędzając urlop w jednym z licznych gospodarstwach agroturystycznych.

Warto zobaczyć: Sierpc

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

MC, na podstawie: router.staszic.waw.pl/maz_plindex.shtml

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę