MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Region mazurski

13 maja 2005

Mazury i Suwalszczyzna nieodparcie kojarzą się z wodą i jeziorami. Ten największy i najważniejszy rejon pojezierny Polski jest jednym z nielicznych obszarów w Europie o nieskażonej przyrodzie. Z tego powodu objęty został szczególną ochroną i nazwany Zielonymi Płucami Europy. W regionie powstało wiele gospodarstw agroturystycznych, które zachęcają do wypoczynku. Przyroda, zdrowa żywność, kontakt z gospodarzami są podstawowymi atutami "wczasów pod gruszą". Wakacyjny pobyt na mazurskiej wsi to także możliwość obserwowania zwyczajów i obrzędów pieczołowicie tam pielęgnowanych. Gospodarstwa agroturystyczne są często prowadzone przez osoby zajmujące się tradycyjnym rękodziełem ludowym.

Mazurskie jeziora – pozostałości ostatniego zlodowacenia – przyciągają nie tylko żeglarzy. Największe ich skupisko znajduje się w Krainie Wielkich Jezior: Śniardwy (114 km2), Mamry, Niegocin, Tałty, Roś, Nidzkie. Obok jezior są tam rzeki o wyjątkowo czystej wodzie, tworzące szlaki kajakowe. Najbardziej popularne wiodą Czarną Hańczą, Krutynią, Łyną i Drwęcą. 

Wigierski Park Narodowy, parki krajobrazowe, w tym Mazurski i Suwalski, lasy jak Puszcza Piska, Augustowska oraz liczne rezerwaty przyrody (np. bobry nad j. Wigry) świadczą o przyrodniczej wartości regionu. Ślady rzeźby polodowcowej odnaleźć można w postaci wzgórz morenowych. Najwyższe ze wzniesień to Dylewska Góra i Szeskie Wzgórza (312 i 309 m n.p.m.). W krajobrazie widoczne są też ozy, kemy i szerokie doliny.

Region mazurski jest atrakcyjny o każdej porze roku. Mimo że Suwalszczyzna jest tzw. polskim biegunem zimna, klimat sprzyja różnym formom wypoczynku. Opady śniegu, niskie temperatury i zróżnicowane ukształtowanie powierzchni umożliwiają uprawianie narciarstwa zjazdowego. 

Bogate są walory antropogeniczne regionu, zwłaszcza kościoły, np. w Świętej Lipce, oraz zamki, muzea i skanseny. Można zwiedzić pole bitwy pod Grunwaldem i piękne zabytkowe miasta: Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Reszel, Orneta, Nidzica, Golub-Dobrzyń. Na uwagę zasługuje Szlak Kopernikowski prowadzący poprzez miejsca na Warmii związane z wybitnym astronomem. Szczególne są osiągnięcia techniki – liczący ponad 150 lat kanał Augustowski, czy pokonujący 100-metrową różnicę wysokości kanał Elbląski. 

Kto chce pomieszkać w prawdziwym wiejskim domu, spróbować świeżo upieczonego chleba i mleka prosto od krowy, powinien zaplanować urlop na Suwalszczyźnie, tam bowiem jest największy wybór gospodarstw agroturystycznych, a gospodarze są niezwykle mili i gościnni. Agroturystyka w regionie mazurskim to świetny pomysł na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, a także dla miłośników wioślarstwa, wędkarstwa i wycieczek rowerowych. Zimą można uczestniczyć w kuligach, pobiegać na nartach albo pojeździć na bojerach. Gospodynie serwują gościom prawdziwe regionalne specjały: sękacze, kartacze i babki ziemniaczane.

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

MC, na podstawie: T. Lijewski, B. Mikułowski, J. Wyrzykowski: "Geografia Turystyki Polski", PWE, Warszawa 1992, www.rsi.com.pl/kraina/agrotur.htm 

POWIĄZANE

Uwaga na oszustów podszywających się pod kancelarie prawne. Szczególnie narażeni...

Południowy Tyrol (Italia). Gospodarstwa z tego włoskiego regionu cieszą się wiel...

Bieszczady to przepiękny górski region, który słynie nie tylko z malowniczych wi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę