Advertisement

Handel emisjami zanieczyszczeń

20 lutego 2003

Nowe pozwolenia na emitowanie zanieczyszczeń do środowiska będą musiały posiadać polskie zakłady przemysłowe do 2007 roku, a w wyjątkowych przypadkach do 2010 roku. Muszą też do tego czasu zastosować do produkcji najnowsze techniki ograniczające zanieczyszczenia środowiska. Szansą dla przedsiębiorstw, których nie stać na kosztowne inwestycje jest handel emisjami zanieczyszczeń.

Polskie zakłady przemysłowe mają bardzo poważne zadanie. O tym jak mu podołać dyskutowali w Krakowie członkowie Polskiego Klubu Ekobiznesu i przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. 

Pozwolenie zintegrowane oraz obowiązek prowadzenia działalności z uwzględnieniem tak zwanej Najlepszej Dostępnej Techniki będzie wymagać ogromnych nakładów. Jednak zakład, który nie spełni warunków, aby je otrzymać, może zostać zamknięty.

Szacuje się, że w kraju o zintegrowane pozwolenia będzie się starać 2,5 tysiąca zakładów. Żeby spełnić wymagania Unii Europejskiej i wprowadzić najlepsze dostępne techniki, trzeba w polski przemysł zainwestować około 100 miliardów złotych. Szansą dla przedsiębiorstw mogą być kredyty, ale także handel emisjami zanieczyszczeń. To sposób doskonale znany w USA. Polega on na tym, że zakład, dla którego inwestycje są nieopłacalne, kupuje na giełdzie pozwolenia na emisję. Natomiast przedsiębiorstwo, dla którego koszty inwestycyjne są tanie, prowadzi inwestycje i następnie sprzedaje zredukowane wielkości emisji.

W dziedzinie ochrony środowiska zrobiono w ostatnim czasie dużo. Są zakłady, które dzięki inwestycjom mają większe limity zanieczyszczeń, niż potrzebują.


POWIĄZANE

W środę zaczyna obowiązywać nowy system certyfikacji elektronicznej, który ma po...

Rośnie sektor polskiej żywności ekologicznej. Szacuje się, że w tym roku jego wa...

Najnowszy raport dotyczący światowej produkcji ekologicznej z danymi do 2015 rok...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę