Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Rząd poprawi biopaliwa

24 stycznia 2003

Przyjęcie przez Sejm weta prezydenta w sprawie ustawy o biopaliwach odsuwa w czasie realizację celów gospodarczych. Odrzucenie weta stworzy możliwość poprawienia ustawy – poinformował w czwartek Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Gutowski.

Podzielenie przez Sejm argumentów zawartych w uzasadnieniu do decyzji weta prezydenta będzie oznaczać, że ustawa nie wejdzie w życie oraz odsuwa w czasie realizację celów gospodarczych. Odrzucenie weta prezydenta oznacza wejście w życie ustawy po upływie 14 dni od jej ogłoszenia oraz stwarza możliwość poprawienia ustawy w zasadniczych kwestiach, do których zastrzeżenia wniósł prezydent – mówił Gutowski odpowiadając na pytania poselskie.

Przypomniał, że rządowa wersja projektu nie budziła zastrzeżeń pod względem zgodności z prawem Unii Europejskiej. Dopiero po wprowadzeniu poprawek zgłoszonych przez posłów projekt wzbudził wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym.

Ustawa, którą zawetował Aleksander Kwaśniewski, zakłada, że od 1 lipca tego roku benzyny wprowadzane do obrotu będą musiały zawierać co najmniej 4,5% bioetanolu.

Gutowski, przypominając stanowisko rządu mówił, że wejście ustawy w życie przyczyni się do stworzenie około 75-100 tysięcy nowych miejsc pracy, (...) co jest nie bez znaczenia przy 18-procentowym wskaźniku bezrobocia. Dodał, że wejście ustawy w życie przyczyniłoby się do poprawy stanu środowiska, co dałoby około 80 mln euro oszczędności, dzięki obniżeniu emisji dwutlenku węgla.

Według Gutowskiego, poprawiłby się także stan polskiego rolnictwa. Polska uniezależniłaby się tez od importu ropy naftowej, (...) zostałaby też ograniczona tzw. szara strefa paliwowa, bo dodatek biokomponentów będzie pod szczególnym nadzorem akcyzowym, pozwalającym na ustalenie miejsca ewentualnego pogarszania jakości paliw – powiedział.


POWIĄZANE

Dnia 16 listopada minister rolnictwa Słowacji na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa oś...

Ponad 11 mln ha, czyli 6,2 proc. całej użytkowanej w UE ziemi rolnej, jest upraw...

Jako organizacja zrzeszająca osoby i firmy tworzące certyfikowaną ekologiczną ży...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę